-
Nauja paskata kauniečiams atsikratyti šiferio: skirs daugiau lėšų asbesto produktams utilizuoti 3
Spalį startuoja nauja programa: kauniečiams bus pilnai padengiamos ne tik pavojingų atliekų surinkimo bei sutvarkymo, bet ir transportavimo į sąvartyną išlaidos. Asbesto atliekoms utilizuoti drauge su Aplinkos ministerijos prisidėjimu artimiausiems metams Kaunas iš viso numatęs apie 115 tūkst. eurų.
Iki 600 tonų per metus
„Kasmet sulaukiame vis daugiau užklausų, kur padėti seną asbestinį šiferį, lubų plokštes ar asbesto ir cemento mišiniu izoliuotus sovietinius vamzdžius bei krosnis. Tai sveikatai ir aplinkai pavojingos atliekos, todėl jų tvarkymą svarbu patikėti licencijuotiems profesionalams. Nuo šiol tam galėsime skirti dvigubai daugiau lėšų ir atitinkamai utilizuoti kone dukart didesnius atliekų kiekius“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.
Spalį Kaune startuoja nauja programa, skirta kompensuoti asbesto atliekų surinkimo, transportavimo ir saugaus šalinimo paslaugas. Planuojama, kad Aplinkos apsaugos ministerijos skirta 50 tūkst. eurų suma turėtų padengti kelių šimtų tonų asbesto atliekų išvežimą ir utilizavimą. Jeigu poreikis ir kiekiai bus didesni, trūkstamą lėšų dalį padengs miestas.
Kauniečiai susikaupusių asbesto atliekų sutvarkymo darbus galės patikėti „Kauno švaros“ specialistams. Apie poreikį ir preliminarius pavojingų šiukšlių kiekius reikia pranešti el. paštu asbestas@kaunas.lt. Laiške būtina nurodyti savo adresą bei kontaktinį telefono numerį. Tai leis efektyviai suplanuoti darbus, parinkti abiem pusėms tinkamus atliekų surinkimo ir išvežimo laikus.
Pilnu asbesto tvarkymo paketu miestiečiai galės naudotis iki 2023 m. spalio. Tai leis Kaune utilizuojamų atliekų kiekius padidinti iki 600 tonų.
Kauno m. savivaldybės nuotr.
Parama savarankiškai besitvarkantiems
Lygiagrečiai tęsiama ir jau dešimtmetį skaičiuojanti ligšiolinė miesto programa. Taigi kauniečiai ir toliau galės patys surinkti, išvežti bei nemokamam utilizavimui priduoti šiferį, izoliacines medžiagas, kitus asbesto gaminius. Miestas užtikrins, kad atliekos būtų tvarkomos pagal visus reikalavimus.
Nedideli kiekiai – ne daugiau kaip 10 šiferio lakštų arba ne daugiau kaip 100 kg asbesto vienam asmeniui – priimami didelių gabaritų surinkimo aikštelėse. Aštuonių mieste veikiančių aikštelių adresai, darbo laikas bei kontaktiniai numeriai skelbiami internete.
Turint didesnius asbesto atliekų kiekius, reikia kreiptis į savo seniūniją. Pateikus prašymą dėl pavojingų statybinių atliekų sutvarkymo, per 3 darbo dienas išduodama pažyma jas nemokamai utilizuoti Lapių regioniniame sąvartyne (Lepšiškių kaimas, Sąvartos g.). Atliekos priimamos darbo dienomis nuo 6 iki 20 val.
Sukauptus asbesto gaminius kauniečiai transportuoja savo lėšomis, o miestas padengia vadinamąjį „vartų mokestį“. Šiuo metu jis siekia 133 eurus už kiekvieną toną, įvežamą į Lapių sąvartyną. Skaičiuojama, kad savarankiškai besitvarkantys kauniečiai su miesto prisidėjimu kasmet utilizuoja nuo 335 iki 420 tonų asbesto atliekų. Šiemet tam skiriama 65 tūkst. eurų ir jau surinkta apie 327 tonos šiferio bei kitų asbestinių šiukšlių.
Kenksmingas sovietmečio palikimas
Asbesto produktai Lietuvoje paplito sovietmečiu. Apie 1961 m. tai tapo viena populiariausių statybinių medžiagų dėl pigumo ir techninių parametrų – tvirtumo, atsparumo vandeniui ir išskirtinių izoliacinių savybių.
Asbestinis šiferis padengė gyvenamųjų namų ir visuomeninės paskirties pastatų stogus, daugiabučių balkonus. Statybininkai šią medžiagą naudojo krosnių bei vamzdžių izoliacijai nuo drėgmės.
„Karas“ asbesto gaminiams paskelbtas nustačius toksišką jo poveikį sveikatai. Griaunant statinius ar ardant, smulkinant asbestinius gaminius, aplinkoje pasklinda smulkūs, akimi nematomi, plaušeliai. Patekę į organizmą jie ilgainiui gali sukelti vėžį bei kitas lėtines ligas.
Asbestas įtrauktas į Lietuvos nuodingų medžiagų sąrašą, o nuo 2005 m. jį uždrausta naudoti visoje Europos Sąjungoje.
-
Kur dėti asbesto atliekas? 11
Klaipėdos regione – 3 vietos
Asbestas yra priskiriamas pavojingoms, vėžį sukeliančioms medžiagoms, tad naudoti asbestą bei jo turinčius gaminius uždrausta visose Europos Sąjungos valstybėse. Deja, Lietuvoje dar nemažai liko senų stogų dangų su asbesto priemaišomis, taip pat anksčiau statytų namų apšiltinimui, izoliacijai buvo naudojamos medžiagos su asbestu. Visos jos turi būti surenkamos bei utilizuojamos laikantis griežtų saugumo reikalavimų ir tik specialiose vietose.
Kam leidžiama tvarkyti asbesto atliekas, reglamentuoja LR aplinkos ministerija. Klaipėdos regione asbesto atliekas priimti leidimus turi trys bendrovės: „Toksika“, „Žalvaris“ ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC). Kiekviena iš šių įmonių yra nustačiusi savo asbesto priėmimo kainą ir šių atliekų priėmimo tvarką, o regiono gyventojai ar verslo subjektai gali rinktis, kieno paslaugomis naudotis. Pagal viešai skelbiamus įkainius, mažiausia asbesto priėmimo kaina yra KRATC Dumpių regioniniame sąvartyne – 76,66 Eur už toną.
Ypatingi reikalavimai gabenimui
Lietuvoje yra vykdomos asbesto surinkimo programos – keičiantiems senus asbestinius stogus suteikiama finansinė parama. Daugiau informacijos apie tai skelbiama http://www.asbestuine.lt.
Demontuojant asbesto turinčias medžiagas, būtina laikytis ypatingų saugumo priemonių. Smulkios asbesto dulkės gali patekti į žmogaus kvėpavimo takus, tad nosį ir burną dengiančios kaukės, o dar geriau – respiratoriai, yra privaloma. Taip pat rekomenduojama naudoti pirštines ir apsauginius akinius.
Gabenant asbesto atliekas į pasirinktą tvarkymo įmonę dera laikytis šių pagrindinių taisyklių:
– asbesto turinčios atliekos turi būti surinktos atskirai ir nesumaišytos su kitomis atliekomis;
– šiferio lapai gali būti sudėti ant padėklų ir privalo būti apsukti plastikine pakavimo plėvele. Šiferio laužas (smulkus) turi būti supakuotas į sandarią plastikinę tarą (dvigubus plastikinius maišus, didmaišius, statines, konteinerius ar kt.) ir sudėtas ant padėklų (palečių) bei apsuktas plastikine pakavimo plėvele, kad sąvartyne esanti technika galėtų iškrauti krovinį;
– kitos asbesto turinčios atliekos privalo būti supakuotos – apsuktos plėvele (ne mažiau nei 2 sluoksniai) arba sudėtos į sandarią tarą ir sukrautos ant padėklų (palečių). Padėklas su sukrautu asbestu turi būti apsuktas plastikine pakavimo plėvele, kad sąvartyne esanti technika galėtų saugiai iškrauti krovinį.
KRATC asbesto priėmimo aikštelė
Ketvergių g. 2, Dumpių kaimas, Klaipėdos raj.;
Darbo laikas: I–V, 8–15.30;
Tel. (8 46) 21 16 88.
-
Pavojingas asbestas „Žaliakalnio“ gimnazijoje liks po sarkofagu 4
Dienraštis jau rašė apie „Žaliakalnio“ gimnazijos vadovybės, Klaipėdos savivaldybės administracijos ir statybos rangovo – bendrovės „Išskirtinio būsto statyba“ – konfliktą.
Birželį dirbti pradėję statybininkai gimnazijoje aptiko dar nuo sovietmečio likusius asbestu dengtus vamzdžius. Dėl to įmonės direktorius Mindaugas Citavičius pasiūlė demontuoti vamzdžius ir šildymo sistemą įrengti ne palubėse, kaip numatyta projekte, o po žeme. Šie darbai esą nekainuotų nė vieno papildomo cento.
Nei darbus užsakiusi savivaldybė, nei „Žaliakalnio“ gimnazijos direktorius Vitalijus Jakobčiukas su rangovo pozicija nesutiko ir tai, kas išgriauta savavališkai, paliepė sutvarkyti bendrovės lėšomis. Į konfliktą įtraukti ir mokinių tėvai, rimtai suabejoję, ar jų vaikams išties bus saugu mokytis gimnazijoje.
Malšinti kilusias aistras teko Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriui Gintarui Neniškiui.
Ketvirtadienį į mokyklą nuvykęs direktorius pasiūlė emocijas palikti nuošalyje ir labiau susikoncentruoti į darbus.
Toliau laikomasi nuomonės, kad šalinti asbesto nėra reikalo – šiuo metu jis izoliuotas ir uždengtas.
„To daryti nereikia. Prašome uždengti kanalus, atstatyti dangas ir toliau vykdyti savo darbus“, – teigė Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda.
„Išskirtinio būsto statyba“ direktorius M. Citavičius tikino išpildęs užsakovo prašymą.
Kol asbesto turintys statiniai, konstrukcijos ar gaminiai neliečiami, ši medžiaga didesnio pavojaus nekelia. Jis atsiranda tuos statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos.
Kaip teigė „Žaliakalnio“ gimnazijos direktorius V. Jakobčiukas, per 60 mokyklos veiklos metų asbesto sukeltų ligų protrūkių ar susirgimų nefiksuota, nes visą laiką jis buvo kone po sarkofagu.
Šiuo metu gimnazijoje vyksta vidaus patalpų ir inžinerinių sistemų remontų darbai. Projekto vertė – per 1,2 mln. eurų.
Vykstant renovacijai „Žaliakalnio“ auklėtiniai mokysis Suaugusiųjų gimnazijos patalpose, I. Simonaitytės gatvėje.