-
Profesorius: siūlymas drausti medvilninių kaukių dėvėjimą yra neadekvatus 7
Anot profesoriaus, medvilninių kaukių dėvėjimas nėra blogis savaime ir jokiu būdu nereikia jų drausti. Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad jeigu nėra galimybės dėvėti medicininę kaukę, tai geriau medvilninė, negu jokios.
„Kalbant apie kaukes, svarbu jų filtracinės savybės. Yra mokslinių publikacijų, kuriose teigiama, kad kai kurių medvilninių kaukių filtracinės savybės siekia iki 60 proc. Todėl jų drausti tikrai nereikia, o toks siūlymas yra labai neatsakingas. Jau dabar pasigirsta komentarų, kad „pirmos ir antros pandemijos bangos metu buvo gerai, o dabar jau nebegerai ir draudžiama“. Visą tai vertinu, kaip neatsakingai paskleistą netinkamą žinią visuomenei. Visgi, kalbant apie intensyvesnį pandemijos valdymą, ypač uždarose prastai vėdinamose patalpose, kur būriuojasi žmonės, siūlyčiau naudotis aukštesnėmis filtracinėmis savybėmis pasižyminčiomis medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais. Tiek medicininių kaukių, tiek ir respiratorių filtracinės savybės siekia 90 – 95 proc. Tai reiškia, kad tokiu efektyvumu yra filtruojamas žmogaus įkvepiamas ir iškvepiamas oras ir tai sumažina tikimybę įkvėpti virusų, jeigu jų yra aplinkoje. Kadangi medicininės kaukės ne visada gerai priglunda prie veido, ant jos dėvima medvilninė kaukė padeda geriau priglusti medicininei kaukei ir taip užtikrina jos apsauginį efektą. Šia prasme siūlymas drausti dėvėti medvilnines kaukes yra ne tik klaidinanti žinia visuomenei, bet ir grubi komunikacinė klaida“, – rašo profesorius.
Anot jo, dėvint dvi kaukes – medicininę ir medvilninę – jų filtracinės savybės nesisumuoja. „Dėvint dvi medicinines kaukes jų filtracinės savybės taip pat nesisumuoja, o tik tampa sunkiau kvėpuoti. 2 + 2 ne visuomet bus keturi, – pastebėjo S. Čaplinskas. – Privalomas kaukių dėvėjimas atvirose viešose erdvėse (lauke) yra perteklinis. Medicininės kaukės lauke rekomenduojamos tais atvejais, kai nėra galimybės užtikrinti atstumo ten, kur būriuojasi žmonės. Viešajame transporte, uždarų erdvių renginiuose ir grožio paslaugų teikėjams pirmenybė tenka respiratoriams.“
Primename, kad Vyriausybė trečiadienį spręs dėl karantino pratęsimo, taip pat svarstys Ekspertų tarybos siūlymus dėl kaukių dėvėjimo tvarkos pakeitimo.
Ekspertai pasiūlė Vyriausybei sušvelninti kaukių dėvėjimo lauke reikalavimus, tačiau nebeleisti dėvėti medžiaginių kaukių ar skydelių.
Pagal ekspertų siūlymą, kaukės turėtų būti dėvimos atvirose erdvėse tik tada, kai šalia dviejų metrų atstumu yra kiti asmenys. Reikalavimas dėvėti kaukes uždarose vietose nesikeistų.
Kaip teigė Ekspertų tarybos prie Vyriausybės narys, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas, įpareigoti gyventojus dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius siūloma, nes medžiaginių kaukių, skydelių ir kitų panašių priemonių efektyvumas stabdant viruso plitimą yra labai nedidelis.
Šiuo metu visose viešose vietose vyresniems nei šešerių metų amžiaus žmonėms privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones. Tai gali būti kaukės, respiratoriai arba kitos priemonės. Išimtys taikomos neįgaliesiems, sportininkams ar esant už gyvenamųjų vietovių ribų.
-
Profesorius apie kaukių dėvėjimą lauke: tai neturėtų būti privaloma 24
Anot jo, įrodyta, kad SARS-CoV-2 virusas daugiausia plinta uždarose, blogai vėdinamose patalpose, kuriose ilgesnį laiką arti (mažiau nei 1 m atstumu) vienas šalia kito būriuojasi žmonės. „Tikimybė užsikrėsti lauke, kai nesibūriuojama ir bendraujama mažiausiai metro atstumu vienas nuo kito, viruso perdavimo rizika yra praktiškai minimali. Be to, dėvint kaukę lauke ji greitai sudrėksta ir praranda savo filtracines savybes. Vadinasi, iš lauko su sudrėkusia kauke atėjus į uždarą patalpą (pvz. mokyklą, kirpyklą, parduotuvę ir t.t.) jos efektyvumas apsaugoti nuo viruso yra neabejotinai sumažėjęs. Sudrėkusi kaukė, įžengus į uždarą patalpą, ypač, kur yra kitų žmonių, turėtų būti nedelsiant pakeičiama nauja. Taip pat reikalavimas dėvėti kaukes lauke nebuvo ir nėra taikomas daugelyje šalių, kurios suvaldė ar valdo pandemiją geriau negu Lietuva. Nemanau, kad reikalavimas dėvėti kaukes lauke gali reikšmingai prisidėti prie pandemijos suvaldymo ir kyla klausimas, ar toks reikalavimas nėra perteklinis. Todėl kaukių dėvėjimas lauke, kai nėra būriavimosi, turėtų būti ne privalomas, o pačių žmonių pasirinkimas. Jeigu kas nors mano, kad kaukių dėvėjimas vaikščiojant lauke, nesibūriuojant, prasilenkiant gatvėje su kitu žmogumi yra reikšmingas viruso plitimo stabdymui, tai taip nėra“, – dėstė profesorius.
Jeigu kas nors mano, kad kaukių dėvėjimas vaikščiojant lauke, nesibūriuojant, prasilenkiant gatvėje su kitu žmogumi yra reikšmingas viruso plitimo stabdymui, tai taip nėra.
Kitas klausimas – kaukių dėvėjimas viešose uždarose patalpose. Čia jis turi būti ne tik privalomas, bet, pirmiausia, ir sąmoningas. „Lietuvoje fiksuojamas infekcijos plitimas židiniais uždarose patalpose. Vadinasi, kaukių dėvėjimui uždarose patalpose turi būti teikiamas prioritetas. Panašu, kad atėjo laikas keisti pasenusią kaukių dėvėjimo strategiją Lietuvoje, atlaisvinant jų dėvėjimo prievoles lauke, tačiau nustatant reikalavimą viešajame transporte, uždarose patalpose esančiuose objektuose (pvz., prekybos centruose ir pan.) dėvėti didesnio efektyvumo kaukes – respiratorius, bet ne medvilnines, kurių efektyvumas dvigubai žemesnis, – rašė S. Čaplinskas. – Priminsiu, kad N95 kaukės (respiratoriai) turi labai aukštą tiek bakterijų, tiek virusų, tiek kitų dalelių filtravimo efektyvumą, kuris siekia 99,5 – 98,8 proc. Tuo tarpu medvilninių kaukių efektyvumas yra beveik perpus mažesnis (50 proc.). Būtent todėl, didžiausio efektyvumo apsaugos priemonės turėtų būti taikomos ten, kur rizika užsikrėsti yra didžiausia, ir kur, pvz., pats žmogus negali užtikrinti saugaus atstumo laikymosi nuo kitų žmonių (jau minėjau, viešajame transporte, parduotuvėse, renginiuose ir t.t.). Respiratorių dėvėjimas leistų sustiprinti kovą su koronavirusinės infekcijos plitimu bei būtų papildoma prevencinė priemonė visuomenėje laisvinant karantino ribojimus.“
Profesorius pateikė ir pavyzdį – JAV prezidento patarėjas COVID-19 klausimais dr. Antony Fauci pažymėjo, jog jis nemato problemos, kad vasarį JAV vyksiančios futbolo varžybos vyks su tūkstančiais žiūrovų, kai dėvimos KN-95 standarto kaukės (respiratoriai) ir laikomasi fizinio atstumo tarp žiūrovų. Visiems sirgaliams respiratoriai bus dalijami nemokamai. Anot S. Čaplinsko, būtent respiratorių dėvėjimas viešajame transporte, parduotuvėse, kirpyklose ir pan. įvestas Vokietijoje ir kitose šalyse. Senjorams jie dalijami nemokamai. Be to, kai kuriose šalyse galioja draudimas kalbėti mobiliais telefonais viešajame transporte.
„Priminsiu, kad pandemijos pradžioje buvo rezervuotos rekomendacijos dėl respiratorių dėvėjimo visuomenėje, nes jų trūko medikams. Dabar, kai pasiūla viršija paklausą, ši rekomendacija pasikeitė, o medvilninės kaukės, kurios yra žymiai mažiau efektyvios, šiame pandemijos etape labiau tiktų kaip grožio aksesuaras ant medicininės kaukės ar respiratoriaus. Visgi, „geriausias neturėtų tapti gero priešu“, todėl dėvėti medvilnines kaukes be filtrų yra geriau, negu nedėvėti nieko“, – įrašą baigė profesorius.
Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė teigė, kad įvertinus švelninamas karantino sąlygas ir „britiškosios“ atmainos spartesnį plitimą, svarstoma griežtinti kaukių dėvėjimą patalpose.
„Svarbiausia – apsauga uždarose patalpose. Tikrai nebeturėtume dėvėti tų medžiaginių kaukių arba skydelių, aš suprantu, kad žmonėms patogiau, lengviau kvėpuoti, nerasoja akiniai. Tačiau jei jau dėvime, tai turime dėvėti tinkamas ir teisingai“, – BNS kalbėjo L. Ašoklienė.
„Tos baimės yra ir to nerimo yra. Kai turi sergamumo mažėjimą, tai tas kiekvienas atlaisvinimas kelia šiokį tokį nerimą, kaip tai turės įtakos epidemiologinei situacijai. Ir su šia atmaina taip pat tos baimės yra“, – sakė epidemiologė.
L. Ašoklienės teigimu, teisingas ir tinkamų apsaugos priemonių dėvėjimas ypač aktualus kontaktines paslaugas teikiančiam verslui.
Pasak jos, nors medžiaginės kaukės pristabdo viruso plitimą, medicininės kaukės ir respiratoriai yra kur kas efektyvesni, o siekiant apsisaugoti nuo spartesnio mutavusio viruso plitimo griežtesnį kaukių dėvėjimą yra nustačiusi ir Vokietija ar Austrija.
Epidemiologė pabrėžė, kad specifinių priemonių, norint suvaldyti mutavusių atmainų plitimą, nėra – taikomi įprasti, tačiau griežtesni apribojimai, susiję su kelionėmis, karantino sąlygomis, apsaugos priemonių dėvėjimu.
L. Ašoklienė taip pat sakė, kad kaukių dėvėjimas lauke galėtų būti peržiūrėtas, tačiau tai priklausys nuo epidemiologinės situacijos šalyje.
„Kol yra aukštas sergamumas, o jis pas mus išlieka aukštas, tai nėra svarstoma atsisakyti. Sumažėjus sergamumui, bus galima svarstyti, kad palikti privalomą kaukių dėvėjimą tik uždarose erdvėse, o lauke – tik rekomenduoti“, – kalbėjo vyriausioji šalies epidemiologė.
-
Uostamiesčio Etnokultūros centras rengia nuotolines kaukių gaminimo dirbtuves
Mokami (2,90 eur) edukaciniai užsiėmimai vyks „Zoom“ platformoje, priemonėmis reikės pasirūpinti patiems. Užsiėmimai skirti visiems, jau mokantiems naudotis adata ir žirklėmis.
Vasario 10 d. 18 val. vyks edukacinis užsiėmimas „Kaukės iš odos“. Tautodailininkė, odinių aksesuarų kūrėja Jūratė Mierkienė mokys, kaip sukurti Užgavėnių kaukę iš seno odinio rūbo ar nusibodusios rankinės. Registracija vyks vasario 1–8 dienomis, užpildant anketą: https://cutt.ly/IjFSDOx.
Vasario 12 d. 17 val. vyks edukacinis užsiėmimas „Kaukės iš audinio skiaučių“. Etninės kultūros entuziastė, tautinio kostiumo detalių kūrėja Ilona Tulabienė mokys sukurti raguoto Užgavėnių personažo kaukę, panaudojant audinio atraižas, siūlus, kailio gabalėlius. Registracija į šį užsiėmimą vyks vasario 1–10 dienomis, užpildant anketą: https://cutt.ly/djFSYSR.
Informaciją dėl užsiėmimų mokesčio ir priemonių sąrašą Klaipėdos etnokultūros centras išsiųs užsiregistravusiems dalyviams.