-
Saugant perinčius paukščius iki rugpjūčio nebegalima pjauti medžių
Aplinkos ministerija ragina nepjauti ir visų kitų nesaugotinų medžių, krūmų – sparnuočiams reikia ramybės. Jeigu nėra galimybės nenupjauti augalo, ministerija prašo įsitikinti, kad juose nėra apgyvendintų lizdų.
Saugotiniems priskiriami medžiai, kurie pagal augimo vietą, rūšį ir matmenis atitinka Vyriausybės patvirtintus kriterijus: tai ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skirpstai, skroblai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys, augantys daugiabučių namų ir kitų gyvenamųjų pastatų teritorijose. Privačioje žemėje mieste saugotinas yra didesnio nei 20 cm, ne mieste – didesnio kaip 30 cm skersmens medis.
Žemės ūkio paskirties ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose privačioje žemėje saugotini didesni nei 30 cm skersmens minėtų rūšių medžiai; kurortuose, kurortinėse teritorijose – didesnio kaip 20 cm skersmens. Atkreiptinas dėmesys, kad kurortuose saugoma daugiau želdinių rūšių.
Taip pat saugotini medžiai ir krūmai, įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių, Augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašus. Savivaldybių sprendimu privačioje žemėje saugotini dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi ir kultūros paveldui bei kraštovaizdžiui reikšmingi želdiniai.
Draudimas genėti netaikomas, jeigu genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.
Nuo kovo 15 iki rugpjūčio 1 d. draudimui kirsti ir genėti gali būti taikomos išimtys, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui arba pateikiama ornitologo eksperto pažyma, kad kertamame ar genimame medyje ir greta augančiuose nesiveisia laukiniai paukščiai.
Draudimą numato Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarka. Daugiau informacijos galite rasti čia.
-
Ugniagesiai kliūtis šalina be atokvėpio: medžius teko nukelti ir nuo automobilių 5
Šiandien perpiet dėl gausaus sniego padarinių buvo nepravažiuojama Romainių g, esanti ant kalno.
13.09 val. specialiąsias tarnybas pasiekė pranešimas, kad Romainių gatvėje ant kelio nukrito apšvietimo stulpas, nutraukti laidai.
Stulpas lūžo po to, kai į jį trenkėsi sniego neatlaikęs medis. Diskiniu pjūklu nupjautos stulpo armatūros, patrauktas ir medis. Kol buvo šalinami šie stichijos padariniai, susiformavo didelės spūstys.
Kelias buvo greitai atlaisvintas, tačiau ugniagesiai gelbėtojai, kviečiami šalinti tokių kliūčių nuo kelių, neturi kada atsikvėpti nuo pat vidurnakčio, kai atskriejo pirmieji pranešimai apie nuvirtusius medžius ar elektros stulpus.
Nuo važiuojamosios dalies jie šiandien vieną po kitos šalina kliūtis, o taip pat ir traukia nuo kelių nuslydusias transporto priemones.
„Facebook“ nuotr.
4 val. ryto dėl nuvirtusio medžio vykta į Garliavos apylinkes, 6.50 val. tokia pati situacija nutiko Prancūzų ir L. Ivinskio g. sankryžoje.
7.07 val. griovyje gelbėtojų jau laukė nuo kelio Klaipėda-Vilnius nuslydęs automobilis. 7.22 val. griovyje ties Sausinės kaimu dėl sudėtingų eismo sąlygų atsidūrė ir kitas automobilis.
Vėliau – vėl medžiai: Radikių kaime, Neveronių seniūnijoje Keramikų g., Gervėnupio kaime, Girionių kaime, Rumšiškėse, Šveicarijos seniūnijoje ir kt. Į kai kurias minėtas vietose teko vykti ir ne po kartą.
Išlaužo seniūnijos Pakrumprio kaime šalinant ant kelio nuvirtusį vieną medį pradėjo lūžti ir kiti.
Kai kur virstant medžiams jų šakos krito ant elektros laidų ir ėmė degti.
Laimei, apie krentančių medžių sužalotus žmones nepranešama.
Ugniagesių gautus pagalbos prašymus komentavusi Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė teigė, kad tikėtina, jog į vakarą, kai sniego bus dar daugiau, ir drėgstant sniegui jis tampa dar sunkesnis, lūžtančių medžių, virstančių stulpų bus dar daugiau.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas BNS informavo, kad antradienio naktį ir rytą ugniagesiai per 40 kartų visoje šalyje vyko šalinti ant kelio ar elektros laidų nuvirtusių medžių.
Kauno apskrities policijos atstovė Odeta Vaitkevičienė BNS informavo, kad iki pietų Kauno apskrityje fiksuoti septyni eismo įvykiai.
Kiek anksčiau pranešta, kad dėl vilkikų avarijų buvo susidarę spūstys abiem kelio Vilnius-Kaunas kryptimis.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, antradienį pietų, vidurio ir šiaurės Lietuvoje siaučia pūga, kitur šalyje – snygis. Kritulių kol kas nėra tik Klaipėdos regione.
-
Būtinoji pagalba: specialistai stengiasi išsaugoti senuosius Lietuvos medžius 1
Šimtamečiai medžiai – svarbi retų organizmų buveinė
2017 metais LGF ėmėsi šimtamečių medžių, kurie svarbūs kaip retų organizmų rūšių buveinės, priežiūros darbų. Pirmiausia buvo įvykdyti tyrimai, pasirinktos teritorijos, o jose – senieji medžiai, kurie svarbūs įvairioms retoms ir saugomoms gyvūnų rūšims. Tai – medžiai senoliai, kurių kamienai drevėti, žievė supleišėjus, jų lajose yra didelio diametro negyvų šakų. Tokiuose medžiuose prieglobstį randa paukščiai, šikšnosparniai, ant jų auga įvairios kerpių ir grybų rūšys, o visas medis apgyvendintas didele bestuburių bendruomene. Šių medžių drevėse įsikuria atskiras pasaulis. Jos yra vienintelis prieglobstis daugeliui ypač retų organizmų, pavyzdžiui, visoje Europoje saugomiems niūriaspalviams auksavabaliams.
Medžių priežiūros teritorijos pasirinktos ten, kur gyvena daug saugomų su senais medžiais susijusių organizmų rūšių: Kauno ir Dūkštų ąžuolynai, ir Neries šlaitas ties Verkiais. O tarp šių teritorijų driekiasi ekologinis koridorius, sudarytas iš 1-2 km atstumu vienas nuo kito esančių medžių senolių, kad retieji vabalai ir kiti organizmai nebūtų izoliuoti vienoje teritorijoje. Pasirinkus teritorijas buvo rengiami kiekvieno medžio priežiūros planai, o saugomose teritorijose ir gamtotvarkos planai. Numatytos priežiūros priemonės suderintos su žemės savininkais, atsakingomis institucijomis bei suinteresuota visuomene.
Arboristai padeda medžiams senoliams
Po pasiruošimų pradėti arboristiniai darbai. Patyrę, tarptautinius sertifikatus turintys arboristai padeda medžiams senoliams atlaikyti amžiaus naštą. Vykdydami lajos priežiūros ar redukcinį genėjimą, įtvirtindami dinamines ar statines jungtis, išvalydami užbetonuotas dreves, įterpdami mikrobiologinius preparatus į dirvožemį, arboristai prailgina medžio gyvavimo laikotarpį. Sutrumpindami sausas šakas virš takų, arboristai užtikrina praeinančių žmonių saugumą. O viena svarbiausių pasirinktose teritorijose senų medžių priežiūros priemonių yra juos užgožiančių jaunų medžių šalinimas. Į plačiašakių, prieš kelis šimtus metų atvirose vietose užaugusių senolių lajas įaugę jaunesni medžiai užgožia senojo medžio erdvę, užstoja saulę, sukelia lajos deformacijas ir apatinių šakų praradimą.
Darbai Kauno ąžuolyne
LGF projekto vadovė Dalia Bastytė-Cseh pastebi, kad Kauno ąžuolynas yra labai svarbi teritorija: „Ąžuolynas labai svarbus kauniečiams – tai miškas miesto viduryje, jame galima ir pasportuoti, ir pailsėti, ir pasivaikščioti su vaikais, ir pajausti ryšį su gamta. Miesto gyventojams tai labai svarbu. Be to, Kauno Žaliakalnio ąžuolynas yra unikali vieta – tai ir seniausias ąžuolynas miesto centre visoje Europoje, ir didžiausia retų vabalų – niūriaspalvių auksavabalių – radavietė Lietuvoje. Todėl aš ypatingai džiaugiuosi dėl įvykdytų darbų Kauno ąžuolyne, kurie, tikiuosi, pagelbės ąžuolams senoliams išlikti dar ne vieną šimtmetį.“
Kauno ąžuolyne LGF specialistai įvertino 707 medžius senolius, daugiausia – ąžuolus. Nustatyta, kad iš jų 358 medžiai senoliai stelbiami jaunesnių medžių ir jiems reikalingas šviesinimas. Šviesinimo darbai Kauno ąžuolyne buvo pradėti spalio viduryje, bendradarbiaujant su Kauno miesto savivaldybės administracija. Per du su puse mėnesio įvykdytas pirmas šių darbų etapas. Jis ne tik suteiks galimybę atsigauti seniesiems medžiams, bet ir leis tęsti kitas arboristines medžių priežiūros priemones: senųjų medžių išlūžimo prevenciją, surišant, genint ir formuojant lajas, sausų ir pavojingų šakų genėjimą. Iki dabar tokie darbai atlikti 165 medžiams senoliams. Arboristiniai darbai Kauno ąžuolyne bus tęsiami iki paukščių perėjimo sezono pradžios (kovo 15 d.), juos atliks sertifikuoti arboristai. Plačiau apie planuojamus arboristinius darbus ir jų svarbą galite sužinoti čia. Senųjų medžių aplinkos šviesinimo darbai Kauno ąžuolyne organizuojami dviem etapais ir bus tęsiami 2021 metų rudenį.
Darbai Neries šlaite ties Verkiais, Dūkštų ąžuolyne ir juos sujungiančiose teritorijose
Kitose numatytose teritorijose taip pat vykdomi senųjų medžių priežiūros darbai. Šie darbai gana įvairūs ir priklauso nuo teritorijos specifikos: Dūkštų ąžuolyne vykdoma nemažai senųjų ąžuolų šviesinimo darbų, o Neries šlaite ties Verkiais jauni medžiai visai nešalinami, mat šioje teritorijoje tokie darbai galėtų sukelti stataus šlaito eroziją.
Kaip pastebi LGF gamtosaugos specialistas Alvydas Gintaras, šiuo metu šlaite augantiems seniems medžiams svarbi jų lajų priežiūra, genėjimas, sutvirtinimas jungtimis: „Šią vasarą Neries šlaite ties Verkiais vėjas išvertė daugiau kaip metro diametro ąžuolą senolį, kitą – stipriai aplaužė. Tokie vertingų medžių praradimai vyksta nuolat, bet ši teritorija yra nedidelė ir dėl to kiekvieną brandų medį reikia išsaugoti kiek galima ilgiau. Tinkamai parinktos medžių priežiūros priemonės leis palengvinti sunkias lajas, kurių nebegali atlaikyti drevėti arba stipriai pasvirę kamienai, plyštantiems medžiams padės specialios jungtys. Visos nugenėtos šakos liks vietoje ir taps negyva mediena, kurios taip trūksta miškuose. Šioje teritorijoje iš viso bus sutvarkyta 30 medžių. 10 medžių sutvarkyta jau anksčiau, kai buvo ketinama juos nukirsti dėl elektros linijos apsaugos.“
Tarp saugomų teritorijų (Kauno ir Dūkštų ąžuolynų, Neries šlaito ties Verkiais) augantiems medžiams senoliams priežiūros priemonės parenkamos individualiai, atsižvelgiant į medžio augimo sąlygas, kurios išties labai skirtingos. Vienas pamiškėje augantis plačiašakis senolis yra gožiamas drebulių jaunuolyno, kitas, ilgus metus augęs pievoje, netikėtai atsidūrė arimo viduryje ir visos jo paviršiuje esančios maitinančios šaknys buvo nutraukytos traktoriaus. Trečias medis yra dvikamienis ir iš paskutiniųjų stengiasi, kad vienas iš jo kamienų neišvirstų, atverdamas didelę žaizdą kamiene. Ketvirto šaknys užkrautos senais žemės ūkio padargais ir įvairiomis šiukšlėmis, ant penkto šaknų naujakurys ruošiasi statyti namą, o šešto kamienas tiek išdrevėjęs, kad vargiai beišlaiko sunkią lają. Lietuvos gamtos fondo specialistai įvertino 544 medžius tarp šių saugomų teritorijų: vieni buvo sveiki ir jokios pagalbos nereikalaujantys, kitiems trūko tik jų savininkų supratingumo, 146 senoliams numatytos ir atliktos arboristinės priežiūros priemonės, o dar 15 medžių laukia arboristų priežiūros.
Iš viso iki projekto pabaigos 2022 m. pavasarį planuojama pagelbėti daugiau kaip 500 ekologiniu požiūriu vertingų medžių.