-
Bijote pasiklysti miške? Miškininkai pataria, kaip orientuotis gamtoje 9
Miškininkai pataria visų pirma atkreipti dėmesį į gamtos objektus:
– daugelio medžių žievė šiaurinėje pusėje grubesnė. Beržo žievė baltesnė ir švaresnė pietinėje pusėje. Pušų kamienai šiaurinėje pusėje po lietaus pajuosta;
– medžiai, akmenys, mediniai ar čerpių stogai šiaurinėje pusėje labiau padengti kerpėmis ir samanomis;
– skruzdėlynai dažniausiai būna pietinėje medžių, kelmų ar krūmų pusėje, o jų šiaurinis šlaitas statesnis nei pietinis;
– pavasarį sniegas anksčiau nutirpsta pietiniame kalvos šlaite, be to, jis greičiau sužaliuoja.
Dar vienas kelrodis – kvartaliniai stulpai. Visi stambesni valstybiniai miškai yra padalinti kvartalais, tarp kurių iš šiaurės į pietus ir iš rytų į vakarus susikerta keturių metrų pločio linijos. Čia galima matyti įkastus kvartalinius stulpus, ant kurių užrašyti skaičiai, pagal kuriuos tiksliai nustatoma pasaulio kryptis.
Atsiminkite taisyklę: gretimų kvartalų numeriai didėja iš vakarų į rytus ir iš šiaurės į pietus. Pavyzdžiui, ant kvartalinio stulpo keturių šonų užrašyti tokie skaičiai: 4, 5, 15, 16. Mažųjų skaičių pora atsukta į šiaurę, didžiųjų į pietus. Atsistojus iš mažesniųjų skaičių pusės stulpo briauna tarp 4 ir 5 rodys linijos kryptį į šiaurę, o tarp 15 ir 16 – į pietus. Tarp 4 ir 15 bus vakarai, tarp 5 ir 16 – rytai.
Miškuose kvartalinės linijos paprastai nebūna ilgesnės nei kilometras, tad net ir klaidžiausiame miške tiesiai žygiuodami greitai išeisite į liniją, kurioje rasite kvartalinių stulpų. Iš grybų ar uogų paieškų grįžti bus paprasčiau, jei įsidėmėsite, prie kurio kvartalo savo kelionę pradėjote. Vadovaujantis stulpų numeracija taip pat lengviau ieškoti artimiausio kelio.
Orientacija dažniausiai pametama vakarop, tad gali trūkti laiko tokioms kvartalinių stulpų studijoms. Pravartu prieš išvyką išsibraižyti mišką ant popieriaus lapo, padalinti jį kvartalais ir juos sunumeruoti. Taip įsiminsite miško teritoriją, bus lengviau orientuotis, o pasiklydus – nepasimesti.
Lietuvos miškų žemėlapius, kuriuose matomas miškų administracinis suskirstymas, miško kvartalai bei sklypai, galite rasti čia.
-
Paskelbė, kada ir kur miškininkai nemokamai dalins eglių šakas 2
Tai – ne tik taupus, bet ir kūrybingas, gamtą tausojantis būdas jaukiai ir šventiškai pasipuošti savo namus.
Gruodžio 19 d., nuo 12 iki 19 val., visoje Lietuvoje nemokamos eglės šakos ir kankorėžiai bus dalijami pagrindinėse miestų ir miestelių aikštėse, didžiųjų prekybos centrų aikštelėse ir kt. Tikslios šakų dalijimo vietos, kurių šiemet – apie 120, nurodytos Valstybinių miškų urėdijos interneto svetainėje www.vivmu.lt.
„Džiaugiamės, kad miškininkams pavyko sukurti tokią ilgai gyvuojančią ir jaukią tradiciją – gyventojai kasmet labai laukia akcijos „Parsinešk Kalėdas į savo namus“. Dovanodami eglutės šakas miškininkai prisideda prie šventinės nuotaikos ir džiugaus švenčių laukimo: eglutės šaką galima puošti kartu su vaikais, gaminti iš jų Kalėdų puokštes ar vainikus. Kalėdų žaisliukais bei kankorėžiais papuošta eglutės šaka taip pat džiugins ir suteiks namams šventinio jaukumo, Kalėdoms būdingo eglutės kvapo. Saugodami gamtą, ragindami rinktis ne kirstą eglutę, o šaką, puoselėjame Kalėdų tradicijas ir tuo pačiu ugdome sąmoningą vartojimą“, – sako Valstybinių miškų urėdijos direktorius Valdas Kaubrė.
Tradicinė akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ pirmą kartą surengta dar 2006 metais. Ją tuomet organizavo Šiaulių miškininkai, o sulaukus didelio gyventojų susidomėjimo, ši akcija apėmė visą šalį.
Akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ kasmet pritraukia tūkstančius Lietuvos gyventojų – visoje šalyje jos metu išdalijama per 100 tūkst. eglučių šakų. Šiai iniciatyvai skirtos eglių šakos atvežamos iš kirtaviečių, taip racionaliai panaudojant miško išteklius. Kad eglės šaka išsilaikytų ilgiau, ją rekomenduojama pamerkti į indą su vandeniu.
Tiems, kurie visgi nori namuose pasipuošti Kalėdų eglutę, miškininkai rekomenduoja kreiptis į Valstybinių miškų urėdiją – šventei skirti medeliai specialiai auginami medelynuose ar tam skirtose plantacijose. Kur galima įsigyti Kalėdų eglutę – taip pat skelbiama Valstybinių miškų urėdijos interneto svetainėje.