-
Ukrainą palaikantys plakatai – jau ir miesto centre
„Šlovė Ukrainai. Rusijos karini laive, eik n****i“ – plakatas su tokiu užrašu ukrainiečių ir rusų kalbomis Ukrainos vėliavos fone kabo ant pėsčiųjų tilto ties S. Daukanto g., o „Žalgirio“ arenos švieslentė irgi skelbia „Slava Ukraini“ (Šlovė Ukrainai).
Kiek anksčiau palaikymo plakatas buvo pakabintas ir ant Kleboniškio pėsčiųjų tilto.
„Vieni sako, kad tai yra keiksmažodžiai ir jų nederėtų kabinti gatvėse ar dar kažkur, iš kitos pusės kai kurie bijo, kad kabindami tokius plakatus ar vartodami tokius šūkius, mes kažką prisišauksime, tačiau mano nuomonė – šiek tiek kitokia. Galvoju, kad reikia kuo daugiau tokių plakatų, nesvarbu, ar su keiksmažodžiais, ar su palaikymo žodžiais. Kuo daugiau žmonės matys ir žinos, kad Lietuva, žmonės, visas pasaulis, palaiko Ukrainą – tuo geriau. Ukrainoje kovojantys žmonės lygiai taip pat gauna informaciją, kaip pasaulis reaguoja į Rusijos agresiją ir ukrainiečių kovą. Morališkai tokie dalykai labai, labai padeda“, – portalui kauno.diena.lt vakar sakė vienas plakato Šilainiuose sumanytojų Mantas Kazlauskas.
Skaitytojo nuotr.
Aleksote išreikšti palaikymui panaudota legali grafičių tvora Europos pr. 47. Ant jos sekmadienį mėlynus ir geltonus potėpius tepė ir suaugusieji, ir vaikai, suburti gatvės menininkų.
„Palaikykime Ukrainą ir vieni kitus šiuo sunkiu metu!“ – kviesdamas į šią akciją rašė gatvės meno entuziastas Gytis. Čia buvo tik dažoma vėliava, tačiau kitą dieną atsirado ir užrašas apie rusų karinį laivą.
Dėl šios garsios frazės yra pasisakiusi ir Lietuvos policija bei Valstybinės kalbos inspekcija.
Kuo daugiau žmonės matys ir žinos, kad Lietuva, žmonės, visas pasaulis, palaiko Ukrainą – tuo geriau.
„Sulaukėme nemažai jūsų klausimų dėl rusų laivo pasiuntimo tinkama kryptimi. Įvertinus kokiame kontekste buvo panaudota ši frazė, laikytina, kad tai yra pilietinė pozicija prieš karinę agresiją, todėl policija neplanuoja taikyti atsakomybės už šio šūkio naudojimą tokiame kontekste. Gavę tokių skundų, administracinių teisenų nepradėsime. Kartu iki pergalės! Слава Україні!“ – socialiniame tinkle rašė policijos atstovai.
Valstybinės kalbos inspekcijos pirmininkas Audrius Valotka laidai „Labas vakaras, Lietuva“ teigė, kad svarbu ryžtas ir principingumas. „To turėtume mokytis ir mes ir nepypsėti tose vietose, kuriose aiškiai sakoma: „Русский военный корабль, иди нахуй“, – sakė A. Valotka.
-
Policija: per Vasario 16-osios renginius prie kai kurių laikančiųjų plakatus stovėjo pareigūnai 28
„Šiandien, praėjus vakar dienos renginiams, galime plačiau kalbėti apie tas grėsmes, apie kurias mes, policija, žinojome dar iki šio renginio. Tai yra labai svarbu, norint paaiškinti, kodėl būtent taip veikė policija. Turėjome gausiai tiek ir žvalgybinės informacijos, tiek informacijos iš atvirųjų šaltinių, socialinės medijos, kad galimos provokacijos, galimi tam tikri net smurtiniai protrūkiai minėjimo metu. Tai turėjo įtakos ir mūsų kaip policijos veiksmams, kad užkardytume tam kelią, kad renginys praeitų saugiai ir taikiai“, – teigė A. Paulauskas.
Turėjome gausiai tiek ir žvalgybinės informacijos, tiek informacijos iš atvirųjų šaltinių, socialinės medijos, kad galimos provokacijos, galimi tam tikri net smurtiniai protrūkiai minėjimo metu.
Anot pašnekovo, renginio metu buvo kreipiamas dėmesys ir į žmones, kurie atsinešė tam tikrus plakatus, šalia jų buvo ir policijos pareigūnų. „Kai kuriais atvejais pareigūnai prašė, kad, jei galėtų, žmonės tuos plakatus susuktų. Niekas nesiruošė jų išprašyti iš tų vietų. Tiems žmonėms buvo leista dalyvauti visuose renginiuose, jie buvo atviri. Tiesiog tam, kad nebūtų išprovokuotas konfliktas“, – aiškino A. Paulauskas.
Policijos generalinio komisaro pavaduotojas teigė, kad kai vienoje nedidelėje erdvėje susirinko apie keturis-penkis tūkstančius žmonių, tai čia įsiplieskęs bet koks mažiausias konfliktas galėjo virsti į nevaldomus dalykus, kurie galėjo sukelti be galo sunkias pasekmes.
„Dėl to dažnu atveju, mes to ir neslėpėme, šalia plakatus laikančių žmonių, reiškiančių kitokią nuomonę, stovėjo vienas ar du policijos pareigūnai, kurių tikslas buvo preventyviai užkardyti kažkokį fizinį kontaktą, perėjimą protesto į kažkokias muštynes“, – sakė A. Paulauskas.
Kaip jau buvo skelbta, kai kurie policijos pareigūnų veiksmai Vasario 16-osios renginių metu įžiebė tautiečių diskusiją, ar pareigūnai neperžengė ribos ir nepamynė kai kurių žmonių, atsinešusių plakatus, orumo. Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis teigė, kad pareigūnai „prevenciškai pabendravo“ su žmonėmis, į renginį atsinešusiais prieš šalies valdžią nukreiptus plakatus, tačiau plakatai nebuvo paimti, o asmenims leista ir toliau dalyvauti renginiuose.
Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta vaizdo įrašas, kuriame užfiksuoti pareigūnai, priėję prie vyro, kuris laikė plakatą su užrašu „Buvau Sąjūdyje, tapau Jedinstva!“.
„Būkite geras, pareigūne, parodykite įstatymą, kuo remiantis man draudžiama būti su mano ženklu“, – policijos pareigūno prašė senjoras, laikęs plakatą.
Vyro pokalbis su policijos pareigūnu, vykęs Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijos prie Prezidentūros rūmų metu, neprasprūdo praeiviams pro akis: viena moteris klausė, koks įstatymas leidžia jam mitinguoti ir turėti tokius plakatus, kiti gynė vyrą, kad jis nieko neleistina nedaro.
„Aš atėjau į šventę, bet atėjau su savo mintim, su savo nuomone, su savo laisve“, – kalbėjo plakatą laikęs vyras.
Policijos pareigūnai prašė plakatą laikiusio vyro parodyti asmens dokumentus, kvietė eiti prie policijos automobilio.
Vienas pareigūnas teigė, kad turi patikrinti, ar šis asmuo neturi apribojimų dalyvauti tokiuose renginiuose.
-
Pyksta dėl pareigūnų elgesio per Vasario 16-osios renginius: kas atsiprašys dėl paminto orumo? 71
Kvietė eiti prie policijos automobilio
Socialiniame tinkle „Facebook“ plinta vaizdo įrašas, kuriame užfiksuoti pareigūnai, priėję prie vyro, kuris laikė plakatą su užrašu „Buvau Sąjūdyje, tapau Jedinstva!“.
„Būkite geras, pareigūne, parodykite įstatymą, kuo remiantis man draudžiama būti su mano ženklu“, – policijos pareigūno prašė senjoras, laikęs plakatą.
Vyro pokalbis su policijos pareigūnu, vykęs Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijos prie Prezidentūros rūmų metu, neprasprūdo praeiviams pro akis: viena moteris klausė, koks įstatymas leidžia jam mitinguoti ir turėti tokius plakatus, kiti gynė vyrą, kad jis nieko neleistina nedaro.
„Aš atėjau į šventę, bet atėjau su savo mintim, su savo nuomone, su savo laisve“, – kalbėjo plakatą laikęs vyras.
Vaizdo įrašo stop kadras.
Policijos pareigūnai prašė plakatą laikiusio vyro parodyti asmens dokumentus, kvietė eiti prie policijos automobilio.
Vienas pareigūnas teigė, kad turi patikrinti, ar šis asmuo neturi apribojimų dalyvauti tokiuose renginiuose.
Citavo Konstituciją
Pareigūnų pokalbis su plakatą laikiusiu vyru įžiebė internautų diskusiją. Apie tai pasisakė ir kultūros istorijos tyrinėtojas, visuomenės veikėjas, pirmasis atkurtos valstybės kultūros ir švietimo ministras, prezidento Valdo Adamkaus buvęs patarėjas Darius Kuolys.
„Mes turime patikrinti, ar šis asmuo turi apribojimų dalyvauti tokiuose renginiuose“, – paaiškino šiandien žmonėms policijos pareigūnas, pareikalavęs, kad „šis asmuo“ su plakatu pasitrauktų iš Vilniaus aikštės ir eitų į jų automobilį. „Gal be šitų plakatų, mielasis“, – mestelėjo „šiam asmeniui“ praeidamas Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda“, – citavo D. Kuolys.
Anot jo, plakatą laikęs asmuo – Kazys Grabys, Atgimimo ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais buvęs Lietuvos Sąjūdžio Panevėžio skyriaus sekretoriumi, 1991-ųjų sausį gynęs Parlamentą, ilgai priklausęs Tėvynės Sąjungos politinei partijai.
„Regis, šiandien Vilniuje vidaus reikalų ministrė, nežinia, ar merui pritarus, buvo sustabdžiusi Lietuvos Respublikos Konstitucijos veikimą. Jos 20 straipsnis sako: „Žmogaus laisvė neliečiama. Niekas negali būti savavališkai sulaikytas arba laikomas suimtas.“ Jos 21 straipsnis skelbia: „Žmogaus asmuo neliečiamas. Žmogaus orumą gina įstatymas.“ Jos 25 straipsnis mums visiems užtikrina: „Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti.“ Jos 33 straipsnis teigia: „Piliečiams laiduojama teisė kritikuoti valstybės įstaigų ir pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus. Draudžiama persekioti už kritiką.“ Galvoju: kas iš valstybės pareigūnų šį vakarą atsiprašys piliečio Kazio Grabio dėl Vasario 16-ąją Vilniaus Simono Daukanto aikštėje paminto jo orumo?“ – trečiadienį rašė D. Kuolys.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas „valstietis“ Dainius Gaižauskas socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė, kad „policijos veiksmai prieš šį žmogų nepateisinami! Atsiprašyti šio žmogaus jau nepakaks. Tiesiog užverda kraujas, kai matai, kas vyksta Lietuvoje.“
Kodėl buvo varžomos taikių piliečių teisės? Parlamentinis tyrimas privalo būti inicijuotas nedelsiant. Gėda! Pikta!
Po pasidalintu vaizdo įrašu politikas neslėpė emocijų: „Čia BAISU! Privalo būti paaiškinta, kokiais pagrindais vadovavosi policija. Kodėl buvo varžomos taikių piliečių teisės? Parlamentinis tyrimas privalo būti inicijuotas nedelsiant. Gėda! Pikta!“
Tiesa, ne visiems tautiečiams kliuvo policijos elgesys – jie teigė, kad pareigūnai tvyrant įtampoms visuomenėje taip užtikrino saugumą.
Plakatų neatiminėjo
Policijos departamento Komunikacijos departamento vedėjas Ramūnas Matonis portalui kauno.diena.lt teigė, kad jam nėra žinoma atvejų, kai iš asmenų per Vasario 16-osios renginius buvo paimti plakatai arba dėl plakatų turinio žmonėms neleista dalyvauti renginiuose.
„Mes tikrai nepaėmėm plakatų. Neturiu duomenų, kad būtų neįleistų asmenų“, – teigė policijos atstovas.
Jis teigė, kad asmuo, laikęs plakatą su užrašu „Buvau Sąjūdyje, tapau Jedinstva!“, po pokalbio su policijos pareigūnais ir toliau dalyvavo renginiuose.
R. Matonis aiškino, kad su žmonėmis, kurie laikė tam tikrus plakatus, buvo bendraujama prevenciškai. „Tiesiog prevenciškai buvo pabendrauta su tokiais asmenimis, paaiškinti tam tikri teisiniai reikalavimai, papasakota, kad saugotųsi kažkokių provokacijų, nes gali tapti provokacijų aukomis. Dažniausiai toks tikslas buvo“, – sakė policijos atstovas.
Jis teigė neturįs duomenų, kad bent vienas asmuo būtų palydėtas iki policijos pareigūnų automobilio, kad būtų patikrinti jo asmens duomenys, sužinota, ar žmogus gali dalyvauti renginiuose.
„Iš esmės viskas buvo tikrinama vietoje“, – sakė R. Matonis.
Ketvirtadienį „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas teigė, kad šalia plakatus laikančių žmonių, reiškiančių kitokią nuomonę, stovėjo vienas ar du policijos pareigūnai. Kai kuriais atvejais pareigūnai prašė, kad, jei galėtų, žmonės tuos plakatus susuktų.
Renginiai praėjo gana ramiai
Policijos departamento Komunikacijos departamento vedėjas R. Matonis ketvirtadienį pakartojo, kad Vasario 16-osios renginiai praėjo gana ramiai. Per Vasario 16-osios renginius sostinėje fiksuoti keli pažeidimai, administracinių nusižengimų protokolai surašyti dviem asmenims.
Kaip BNS trečiadienį informavo R. Matonis, vienam asmeniui protokolas surašytas už pareigūnų reikalavimų nevykdymą, kitam – už viešosios tvarkos pažeidimą esant neblaiviam.
„Vienas žmogus atsisakė pateikti savo dokumentus. Kitas neblaivus asmuo šlapinosi viešoje vietoje, prie katedros“, – sakė policijos atstovas.
Jis taip pat teigė, kad prieš iškilmingą ceremoniją prie Prezidentūros pareigūnai „prevenciškai pabendravo“ su žmonėmis, į renginį atsinešusiais prieš šalies valdžią nukreiptus plakatus, tačiau jiems leista likti renginyje su plakatais. R. Matonis patikino, kad už plakatų turėjimą pareigūnai žmonių nebaus, nebent tai būtų įžeidžiantys ar neapykantą kurstantys plakatai.
„Policija dėkoja visiems žmonėms, kurie susirinko švęsti valstybės atkūrimo dienos. Vasario 16-ąją į viešus renginius susirinkus gausiam dalyvių skaičiui, rimtų incidentų ar provokacijų išvengta. Geranoriškai nusiteikę žmonės vykdė pareigūnų nurodymus, atsižvelgė į pareigūnų prašymus ar reikalavimus“, – trečiadienį pabrėžė policijos atstovas spaudai.
-
Kauniečiai Š. Jasikevičiui pasiuntė atsisveikinimo žinutę: „Ačiū, Šarai!“ 25
Penktadienį ties išvažiavimais iš Kauno atsirado dideli plakatai „Ačiū, Šarai!“. Taip pat pridėtas ir užsienio kalba parašytas atsisveikinimo žodis. Apačioje nurodyta, kad padėką reiškia visi kauniečiai bei pridėta ir „Ačiū, Šarai“ grotažymė.
Kaunas panašia akcija jau buvo atkreipęs Š.Jasikevičiaus dėmesį. Po pirmojo sėkmingo „Žalgirio“ sezono, kuomet komandai pradėjo vadovauti Š.Jasikevičius, buvo pasklidę kalbos, kad į trenerį taikosi kiti Eurolygos krepšinio klubai. Tuomet kauniečiai labai norėjo dar kurį laiką savo mieste išlaikyti trenerį, tad tąkart buvo sugalvota originali žinutė „Šarai, pasilik!“. Toks prašymas taip pat kabojo ant didelių plakatų, esančių ties išvažiavimais iš Kauno. Tuomet žinutė tarsi pasiekė Š.Jasikevičiaus ausis ir jis dar kelis sezonus treniravo Kauno „Žalgirį“.
Portalas kauno.diena.lt primena, kad Š.Jasikevičius nuo kito sezono treniruos Ispanijos „Barselonos“ komandą. „Sveikas sugrįžęs namo, Šarai!“ – vakar Katalonijos klubas sveikino 44-erių metų Š.Jasikevičių.
„Siekėme Šarūną išlaikyti, tačiau šiemet konkurencija dėl jo buvo neįtikėtinai didelė. Kad ir kaip yra, kartu su juo tiek komanda, tiek visa „Žalgirio“ organizacija žengė didžiulį žingsnį į priekį. Norime padėkoti treneriui už darbą, linkime jam kuo geriausios kloties tolesnėje karjeroje. „Žalgirio“ durys jam visada atviros“, – ketvirtadienį sakė „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas.
Kauno ekipoje profesionalaus krepšininko karjerą 2014-aisiais baigęs Š.Jasikevičius iš pradžių dirbo vyriausiojo trenerio Gintaro Krapiko asistentu, o 2016-aisiais perėmė komandos vairą į savo rankas.
„Žalgiris“, vadovaujamas Š.Jasikevičiaus, penkis kartus tapo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionu, tris kartus iškovojo Karaliaus Mindaugo taurę, o 2018-aisiais pateko į Eurolygos finalo ketverto turnyrą ir užėmė trečią vietą.