-
Kauno miesto poliklinika: neatidėliokite vizito pas gydytojus 9
Jautėsi sveika
Kuo anksčiau liga aptinkama, tuo lengviau ir greičiau išgydoma, suvaldoma. Laikas ypač svarbus kalbant apie onkologines ligas.
KMP bendrosios praktikos slaugytoja Oksana Dukauskienė apie tai gali pasakoti ne tik iš pacientų, bet ir iš asmeninės patirties. Jai pernai buvo diagnozuota krūties karcinoma. Išsamesni krūtų tyrimai atlikti, kai įtarimų sukėlė profilaktiškai atliktos mamogramos rezultatai.
"Jeigu ne prevencinė programa, manyčiau, kad šiandien ne taip kalbėtumės", – įsitikinusi moteris, po gydymo jau grįžusi į darbą.
O.Dukauskienė sakė net neturėjusi minties, kad organizme vystėsi vėžinis darinys, nes jautėsi gerai, nesiskundė nei nuovargiu, nei kitais nemaloniais simptomais ar pojūčiais. Į tyrimą užsiregistravo, kai sulaukė skambučio iš savo šeimos gydytojos: metas tirtis pagal prevencinę programą.
"Pati esu slaugytoja, žinau, kad tiesiog reikia nepraleisti profilaktinių patikrinimų, ir viskas. Tik todėl užsiregistravau. Jeigu ne profilaktinė programa, gal tik po metų ar net penkerių būčiau kažką pajutusi ar galėjusi užčiuopti. Ir tada jau galėjo būti per vėlu. Kol kas viskas sėkmingai", – apie savo ligos istoriją kalbėjo kaunietė.
Lemtingoji mamograma jai buvo atlikta praėjusių metų pradžioje. Vėliau – daugiau tyrimų, kurie atskleidė, kas tiksliai yra medikų dėmesį patraukęs darinys krūtyje.
Į priekį – po žingsnį
Diagnozė buvo labai netikėta, tačiau O.Dukauskienė į ją stengėsi reaguoti kaip įmanoma ramiau.
"Neišsigandau. Manęs visi klausė, kodėl neverkiu. Dukros užaugintos, mes su vyru jas gražiai auginom, gražiai gyvenom. Likimo nepakeisim. Be to, žinojau, jeigu pasimesiu, išsigąs šeima. Turim slaugomų tėvelių. Nuo įtampos, nervų atsiranda didžioji dalis ligų, todėl turėjau būti stipri", – kalbėjo pašnekovė ir akcentavo pasitikėjimą medikais.
Prie jos optimistinio požiūrio neabejotinai prisidėjo ir tai, kad viso gydymosi metu, kaip įvardijo, jautėsi santykinai gerai, o blogiausiomis akimirkomis gelbėjo tikėjimas, kad jos praeis, ir bus geriau.
"Žinojau, kas gali būti, buvau pasiruošusi, nusiteikusi. Be to, niekas nežino, kas laukia rytoj. Aš ir mane gydę gydytojai į viską žiūrėjome realistiškai. Šiandien – neblogai, ir tai jau yra labai gerai. Į priekį judėjome po žingsnį", – sakė O.Dukauskienė ir dėkojo gydytojams, likimui bei profilaktinėms programoms.
Birželį buvo operuota, paskui laukė chemoterapijos ir radioterapijos kursas. Lapkritį jau grįžo į darbą. "Pasibaigus gydymui jaučiausi gerai, o dėl rizikos užsikrėsti COVID-19 – poliklinikoje laikomės visų saugumo reikalavimų, be to, jau esu paskiepyta antrą kartą", – dėstė kaunietė, kurios liga šiuo metu suvaldyta.
O.Dukauskienė ne kartą kartojo – nepraleiskite profilaktinių tyrimų, net jeigu jaučiatės labai gerai, neabejokite dėl vizito pas medikus, jeigu pablogėjo savijauta.
Sutrumpėjo eilės
"KMP jau atnaujintos visos iki karantino teiktos paslaugos, o kontaktinių konsultacijų šiuo metu reikia laukti kur kas trumpiau nei iki karantino. KMP šiuo metu prieinama netgi daugiau paslaugų nei iki karantino", – sakė KMP Šilainių padalinio Specializuotų paslaugų skyriaus vedėjas gydytojas chirurgas Tadas Pranckevičius.
Tadas Pranckevičius.
KMP Radiologijos centre atnaujinta diagnostikos įranga. Nuo vasaros Šilainių padalinyje tyrimai atliekami nauju 1,5T (teslos) galingumo magnetinio rezonanso tomografu, kiek anksčiau Dainavos padalinyje pradėta tirti nauju 128 sluoksnių kompiuteriniu tomografu.
KMP taip pat įsigijo šešis naujus echoskopus. Dainavos ir Šančių padaliniuose sumontuoti nauji skaitmeniniai mamografai, skirti rentgenologiniam krūtų tyrimui. Siekiant pagerinti rentgeno diagnostikos paslaugų kokybę, KMP įsigijo penkis rentgeno aparatus: Aleksoto poskyryje ir Centro padalinyje jau veikia, Dainavos, Šilainių, Kalniečių padaliniuose jau visai netrukus bus pradėta pacientų registracija.
KMP jau atnaujintos visos iki karantino teiktos paslaugos, o kontaktinių konsultacijų šiuo metu reikia laukti kur kas trumpiau nei iki karantino.
Deja, per karantiną dėl COVID-19 grėsmės pacientai ėmė rečiau kreiptis į gydytojus. Ir dėl jau diagnozuotų lėtinių ligų valdymo, ir dėl ūmių būklių.
"Vyrauja nuomonė, kad sunku patekti į gydymo įstaigą, kad nėra vietų. Taip tikrai nėra", – kalbėjo T.Pranckevičius.
Anksčiau vizito pas medikus tekdavo gerokai palaukti, o dabar pas kai kuriuos laisvų vietų yra jau kitai dienai, pas daugumą – kitai savaitei. Galima rinktis iš visuose penkiuose KMP padaliniuose dirbančių specialistų, nepriklausomai nuo to, kuriame KMP padalinyje dirba jūsų šeimos gydytojas.
Tiesa, iš pradžių reikia registruotis į nuotolinę konsultaciją pas šeimos gydytoją. Pokalbio telefonu metu nusprendžiama dėl kontaktinės konsultacijos pas šeimos gydytoją arba pas gydytoją specialistą. Vizitui pas pastarąjį išrašomas elektroninis siuntimas, tam nereikia apsilankyti poliklinikoje.
Sudėtingesnis ir ilgesnis gydymas
Pas populiariausius kardiologus iki karantino eilės reikėdavo laukti mėnesį ar net du. Šiuo metu konsultacijos tektų laukti savaitę ar dvi. Pas KMP neurologus eilės sumažėjusios irgi iki dviejų savaičių.
Pas okulistus, ginekologus, ausų, nosies ir gerklės gydytojus, chirurgus vietų yra tą pačią savaitę, o kartais net ir tą pačią dieną, kai kreipiamasi, vardijo T.Pranckevičius.
Medikai pastebi, kad per karantiną daug daugiau žmonių, pablogėjus savijautai, linkę delsti kreiptis į gydytojus. Tai lėmė baimė užsikrėsti COVID-19, įsitikinimas, kad vizito teks labai ilgai laukti.
Tokie asmenys, paūmėjus būklei ar nebegalėdami kentėti, kreipiasi į ligoninių Skubios pagalbos skyrius. Tai dar labiau padidina ligoninių apkrovimą, kurioms per karantiną ir be tokių pacientų tenka didžiulis krūvis.
Kuo vėliau pradedamas gydymas, tuo jis sudėtingesnis ir ilgesnis. Neretai būklę apsunkina ir savigyda.
Prevencinės programos
KMP kviečia pacientus, apdraustus privalomuoju sveikatos draudimu, nemokamai pasitikrinti pagal šias prevencines programas: dėl širdies ir kraujagyslių ligų (kartą per metus 40–54 metų vyrus ir 50–64 metų moteris), dėl krūties vėžio (kartą per dvejus metus 50–69 metų moteris), dėl gimdos kaklelio vėžio (kartą per trejus metus 25–59 metų moteris), dėl storosios žarnos vėžio (kartą per dvejus metus 50–74 metų moteris ir vyrus), dėl prostatos vėžio (vyrus nuo 50 iki 69 metų ir vyrus nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu; kito pasitikrinimo datą paskirs šeimos gydytojas). Dėl pasitikrinimo kreipkitės į savo šeimos gydytoją.
Registracija dėl skiepų nuo COVID-19
KMP taip pat kviečia 65 metų ir vyresnius žmones registruotis į eilę dėl vakcinacijos nuo COVID-19 (pirmiausia bus skiepijami 80 metų ir vyresni asmenys).
Prisirašę prie poliklinikos pacientai gali skambinti KMP padalinių registracijos telefonais arba dėl skiepų registruotis internetu https://registracija.kaunopoliklinika.lt. Asmenys, sergantys remisijos nepasiekusia onkologine liga ir kuriems taikomas aktyvus priešvėžinis gydymas (imunoterapija, taikinių terapija, chemoterapija, hormonoterapija, spindulinė terapija, chirurginis gydymas ir kt.) arba persirgę onkologine liga ir aktyviai stebimi, kai po aktyvaus priešvėžinio gydymo pabaigos yra praėję ne daugiau kaip 24 mėn. bei sergantys ŽIV, dėl registracijos skiepytis nuo COVID-19 turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Neprisirašiusieji prie poliklinikos pacientai turi kreiptis į savo gydymo įstaigą, kurioje yra prisirašę.
-
Kaip planuoti išlaidas sveikatai? Penki naudingi patarimai 1
1. Nusistatykite poreikį sveikatos biudžetui, susiplanuokite mėnesines ir galimas netikėtas išlaidas, kurių gali prireikti sutrikus sveikatai.
Ekspertų teigimu, sveikatos išlaidoms reikėtų suteikti aukščiausią prioritetą kitų išlaidų kontekste, nes atsiradus sveikatos sutrikimams gali būti sudėtinga planuoti pajamas, jos gali mažėti. „Planuodami sveikatos biudžetą, pirmiausia turėtume atsižvelgti į savo sveikatos būklę – apgalvoti, ar turime lėtinių ligų, sezoninių alergijų ar kartais paūmėjančių negalavimų, kurie reikalautų specialaus gydymo ir išlaidų. Taip pat derėtų prisiminti, kad rudenį ir žiemą dažniau užpuola virusai, peršalimo ligos, tad metų pabaigoje naudinga nusimatyti papildomų pinigų sveikatos stiprinimui ir gydymuisi“, – teigia R. Blynas.
A. Kamarauskas planuojant šeimos biudžetą pataria atkreipti dėmesį į turimus finansinius įsipareigojimus ir būtinąsias išlaidas bei pirmiausia padengti juos. Tai gali būti, pavyzdžiui, paskola, būsto išlaidos, draudimas. Tuomet, banko atstovo teigimu, galima suteikti pirmenybę sveikatai ir maistui skiriamoms išlaidoms bei atitinkamai planuoti visas kitas išlaidas.
2. Sudarykite biudžetą „juodai dienai“, kurį naudosite tik nelaimės atveju. Anot A. Kamarausko, turėti bent 3–6 mėn. pajamų biudžetą nenumatytiems atvejams yra būtina kiekvienam. Ši „finansinė pagalvė“ leistų ramiau atsikvėpti kuriam laikui netekus pajamų ar joms sumažėjus, pavyzdžiui, susirgus.
3. Investuokite į savo sveikatą iš anksto: naudokite vitaminus ar maisto papildus, pasiskiepykite.
Sveikatos specialistai akcentuoja, kad prieš renkantis vaistus ar papildus, derėtų pasikonsultuoti su vaistininku, o pajutus organizmo siunčiamus signalus, svarbu jų neignoruoti ir neleisti mažiems negalavimams išaugti į didelius. „Sveikata – mūsų pagrindinis ir svarbiausias turtas, kurį mes patys galime valdyti ir prižiūrėti kaip ir savo finansus. Dėl to svarbu investuoti į savo sveikatą, kad visada būtume energingi ir nesirgtume, o tada ir santaupų planavimas taptų žymiai paprastesnis. Juk nesirgdami visada galime tikėtis konkretaus darbo užmokesčio, lengviau planuot pajamas ir išlaidas“, – tikina banko atstovas.
„Camelia“ vaistininkas R. Blynas priduria, kad priklausomai nuo sezono, reikia apsirūpinti ir organizmo stiprinimo priemonėms – vitaminais, ypač imuninę sistemą palaikančiu vitaminu D ir nervų sistemą saugančiais B grupės vitaminais, žuvies taukais, ežiuolės preparatais ir pan.
„Nepamirškite ir pasiskiepyti – pats kasmet skiepijuosi nuo gripo ir siūlau tą patį daryti visiems, ypač rizikos grupėje esantiems asmenims. Netrukus atsiras galimybė pasiskiepyti ne tik poliklinikose, bet ir vaistinėse“, – pastebi vaistininkas.
4. Apsipirkite internetinėje vaistinėje bei dalyvaukite lojalumo programose – taip gausite ne tik papildomų nuolaidų bet ir kitų naudų.
Apsipirkti nuotoliniu būdu naudinga ne tik taupant laiką ir pinigus, bet ir saugant savo sveikatą – netenka stoviniuoti eilėse su kitais pirkėjais. „Tie pirkėjai, kurie saugo save ir nori užtrukti vaistinėje trumpiau, nusiperka vaistų iš anksto internetu ir atėję pasiima paruoštą užsakymą. Šie klientai sutaupo ne tik laiko, bet ir pinigų – internetinėje vaistinėje mes galime pasiūlyti dar mažesnes kainas, nei fizinėse prekybos vietose“, – sako vaistininkas R. Blynas.
5. Apsidrauskite.
Pasak A. Kamarausko, įvairūs draudimai padės sumažinti netikėtų išlaidų poreikį. Jis priduria, kad nelaimingų atsitikimų ir gyvybės draudimas gelbsti įvykus didelei nelaimei, avarijai, po sunkių sužeidimų ir padengia dalį gydymo bei reabilitacijos išlaidų.
Jei darbdavys draudžia papildomu sveikatos draudimu, verta išnaudoti ir šio draudimo teikiamus privalumus, pavyzdžiui, pasidaryti profilaktinius tyrimus, kurie leistų užbėgti sveikatos problemoms už akių. „Taip pat itin svarbu vykstant į užsienį atostogauti apsidrausti kelionės draudimu. Pavyzdžiui, įvykus infarktui Vokietijos greitkelyje medikai gali nuspręsti pacientą į ligoninę gabenti sraigtasparniu, o tokio gabenimo išlaidos gali atsieiti iki 50 tūkst. eurų. Tokiu atveju kelionės draudimas, į kurį įeina ir sveikatos draudimas, šias išlaidas padengia ir žmogui iš savo lėšų kompensuoti nereikia“, – tvirtina „Šiaulių banko“ atstovas.
Čia galite peržiūrėti diskusijos vaizdo įrašą
Čia galite parsisiųsti skaičiuoklę, kuri padės planuoti jūsų išlaidas ir taupyti.