-
A. Dulkys nesutinka, kad buvo silpnoji grandis I. Šimonytės Vyriausybėje 21
„O gal atvirkščiai... Gal ministerija yra labai stipri grandis, kurią kažkas suinteresuotas išmušti iš po kojų ir tokiu būdu sugriauti didesnę piramidę“, – penktadienį apibendrindamas savo darbą 2021-aisiais Eltai sakė A. Dulkys.
Nepaisydamas oponentų kritikos, ministras pozityviai vertina tai, kaip šalyje sekėsi vakcinuoti gyventojus. Šiuo klausimu, akcentavo jis, Lietuva turi kuo pasigirti, nors, išsidavė ministras, pats slapčia tikėjosi ir šiek tiek geresnių rezultatų.
Padėjome milijonui pasaulio gyventojų
Kai kalba pasisuka apie besibaigiančiais metais trukusį vakcinacijos nuo COVID-19 procesą, Lietuva turi kuo pasigirti, teigia ministras A. Dulkys. Jo tvirtinimu, ne tik pasiskiepijusių žmonių skaičių Lietuvoje reikia vertinti pozityviai. Anot jo, didžiuotis reikėtų ir tuo, kad Lietuva vakcinomis pagelbėjo mažiausiai milijonui pasaulio gyventojų.
„Lietuva per šiuos metus padėjo vakcinuotis mažiausiai milijonui kitų šalių gyventojų. Mes donavome, ir tai dar nėra pabaiga. Įsivaizduokite, mūsų valstybė ne tik savimi pasirūpino, bet mes jau esame pajėgūs padėti kitoms pasaulio šalims. Ir dėl to didelė padėka Lietuvos mokesčių mokėtojams, visiems žmonėms“, – teigė A. Dulkys.
„Be to, man atrodo, kad ir patys žmonės pasiekė gerą rezultatą – esame geriausiai besiskiepijantys Rytų Europoje“, – teigė A. Dulkys.
I. Gelūno / BNS nuotr.
Nepaisant politinių oponentų kiek kitokios išsakomos nuomonės, A. Dulkys tvirtino, kad pozityviai reikėtų vertinti ir visuomenės pasiskiepijimo mastą. Nors, neslėpė ministras, jis įsibėgėjant vakcinacijos procesui, tyliai vylėsi, kad Lietuvos rezultatai bus geriausi lyginant ne su Rytų, bet su Vidurio Europos valstybių pavyzdžiais.
„Aš taip pasakysiu, slapta tikėjausi, kad mes tikrai būsime geriausi Vidurio Europoje. Tačiau to nepavyko pasiekti, nors pasiskiepyti atėjo daugiau žmonių nei kažkada atėjo į Konstitucijos referendumą, tačiau atėjo mažiau žmonių nei į referendumą dėl kariuomenės išvedimo. Kažkur mums truputį pritrūko. Jeigu būtų atėję tiek žmonių, kiek atėjo į Nepriklausomybės referendumą – tai, manau, būtume buvę pasaulio valstybių jei ne dešimtuke tai penketuke“, – teigė ministras.
O gal atvirkščiai... Gal ministerija yra labai stipri grandis, kurią kažkas suinteresuotas išmušti iš po kojų ir tokiu būdu sugriauti didesnę piramidę.
Todėl, tęsė jis, ir Vyriausybės darbą pandemijos valdymo klausimu reikėtų laikyti sėkmingu. Ypač, kai darbus organizuoti teko spaudžiant ne vienai krizei.
„Vertinant bendrai ir turint omenyje pačias sąlygas, kuriomis dirbo visa Vyriausybė... Aš manau, kad nėra buvę tokių metų, kad Vyriausybei reiktų veikti, kai vienu metu būtų ir karantinas, ir dvi ekstremaliosios situacijos, ir dar nepaprastoji padėtis. Įvertinus visą šį kontekstą, aš manau, kad metai buvo visai neblogi. Manau, kad Vyriausybė padarė daug“, – teigė A. Dulkys.
„Aš manau, kad kalbant apie pandemijos valdymą yra svarbūs keli dalykai. Mes dabar turime visą vakcinacijos procesą. Galite Lietuvą lyginti su bet kuria kita pasaulio valstybe. Mes turime vakcinų... Juk galima pasirinkti – o tai ne visose šalyse įmanoma. 70 proc. pasaulio žmonių apskritai neturi vakcinų. Galime skiepytis prekybos centruose, gydymo įstaigose, vaistinėse – kur tik nori. Man atrodo, kad vakcinacijos procesas yra pakankamai gerai užkeltas ant bėgių“, – samprotavo ministras.
Atrėmė Prezidentūros ir opozicijos pastabas
Ministras nebuvo linkęs visiškai sutikti ir su šią savaitę išakytomis prezidento vyriausiosios patarėjos Irenos Segalovičienės pastabomis dėl nepakankamo vyriausiųjų šalies gyventojų skiepijimosi.
Ketvirtadienį prezidento patarėja LRT radijui kaip Vyriausybės darbo trūkumą įvardino tai, kad Lietuvoje 60+ amžiaus grupei priklausančių gyventojų vakcinacijos lygis nesiekia 77 proc. Taip pat, Prezidentūros nuomone, valdantiesiems šiais metais pritrūko aiškaus pandemijos valdymo plano, tinkamo visuomenės informavimo bei gebėjimo ir noro susitarti su kitokią nuomonę turinčiais visuomenės atstovais.
Be to, man atrodo, kad ir patys žmonės pasiekė gerą rezultatą – esame geriausiai besiskiepijantys Rytų Europoje.
Pasak ministro A. Dulkio, vertinant senjorų situaciją tarp Baltijos ir kitų kaimyninių šalių, tai Lietuvos padėtis yra kai kuriais atžvilgiais net geresnė.
„Man atrodo, kad reikia užbaigti tą saviplaką ir siųsti žinutę, kad didžioji dalis mūsų žmonių yra tikrai sąmoningi ir palyginus tik nedidelės žmonių grupės skeptiškumas mums truputėlį sutrukdė tam rezultatui“, – teigė A. Dulkys.
A. Dulkys: kritika yra gerai, bet aš noriu, kad ji būtų objektyvi
Apskritai ministras leido suprasti manąs, kad ne visos jam tenkančios pastabos dėl pandemijos valdymo yra pagrįstos. Priešingai. A. Dulkio teigimu, per metus dešiniųjų Vyriausybė padarė tai, ko ankstesnė „valstiečių“ dominuota valdžia net nesiėmė.
„Ar buvo kurioje nors valstybėje tiek atvertų duomenų apie pandemiją, testavimą, vakcinavimą, procesus ir t.t.? Tai tikrai visuomenei yra atverta labai daug duomenų ir būtent tie duomenys sudaro galimybę objektyviai, kritiškai nagrinėti po kiekvieną kauliuką kiekvieną mūsų žingsnį. Kiekvienas Lietuvos pilietis kiekvieną dieną gali sekti kiekvienos vakcinos kelią. Vyriausybė visus šiuos duomenis atvėrė, ko per ankstesnes koronaviruso bangas nebuvo. Ir dėl to mes turime kritišką vertinimą. Ir gerai. Kritiškas vertinimas yra mums postūmis į priekį“, – teigė ministras.
„Kai mes kalbame apie vakcinaciją, apie testavimą ir testų skaičių... Tai kur visi šie dalykai buvo 2020 m. Lietuvoje nebuvo nei rūpinamasi testais, nei testų metodais, nei jų validavimu. Pandemija siautė Europoje, bet Lietuva nei praėjusių metų pavasarį, nei vasarą, nei rudenį nebuvo padariusi nė vieno žingsnio, kad būtų įsigyta testų, kad būtų galima daryti testavimo programas, kad būtų galima atverti mokyklas“, – tęsė A. Dulkys.
„Kritika yra gerai, bet aš noriu, kad ji būtų objektyvi ir kad būtų objektyviai lyginama. Galiausiai galutinis rezultatas yra, kad mes išėjome iš karantino, didelė dalis sveikatos apsaugos paslaugų yra sugrįžę į priešpandeminį lygį. Kai kur pas šeimų gydytojus žmonės jau turėjo daugiau paslaugų nei, kad buvo 2019 m. Taigi labai norėtųsi, kad būtų matoma visuma“, – teigė A. Dulkys.
Yra dalykų, kuriuos buvo galima daryti kitaip
Ministras apibendrino ir konkrečiai jo personalijai tekusią kritiką. Pasiteiravus, ar jis per metus niekada nepasijautė esąs silpnoji grandis Vyriausybėje, A. Dulkys iškėlė retorinį klausimą. Galbūt, svarstė ministras, visa jam tekusi kritika tik dėl to, kad viskas yra priešingai – dėl to, kad jis yra stiprioji grandis.
„Tai yra taktikos klausimas. Nežinau, ar mano asmenybė ir Sveikatos apsaugos ministerija daugiausiai buvo atakuojama dėl to, kad ji silpna. O gal atvirkščiai... Gal ministerija yra labai stipri grandis, kurią kažkas suinteresuotas siekia išmušti iš po kojų ir tokiu būdu sugriauti didesnę piramidę. Bet, man atrodo, kad vertinimus, matyt, reikia daryti imant faktų visumą“, – teigė A. Dulkys ir apibendrindamas pažymėjo, kad visgi buvo dalykų, kuriuos buvo galima daryti kitaip.
„Ar būtume darę ką nors kitaip, nei darėme? Tai žinoma, kad būtume darę, nes kiekvieną kartą yra vis kitokia situacija“, – teigė A. Dulkys.
-
A. Dulkio terorizavimą ima tirti teisėsauga 38
Kaip pranešė prokuratūra, Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras sprendimą priėmė susipažinęs su ministro pareiškimu.
A. Dulkys anksčiau teigė gaunantis grasinimų dėl sprendimų valdant koronaviruso pandemiją ir dėl to kreipęsis į policiją.
„Iš pradžių bandėme šeimoje žiūrėti į tai atlaidžiai, kaip į žaidimą. Bet ilgainiui tai darėsi vis mažiau panašu į žaidimą, buvo matyti organizuoti veiksmai. Dėl kai kurių atvejų jau esu kreipęsis į policiją“, – pirmadienį paskelbtame interviu naujienų portalui delfi.lt sakė ministras ir prašė neliesti jo šeimos.
A. Dulkys teigė į savo darbinį elektroninį paštą gaunantis tiesioginių grasinimų.
Ir nors žmonės slapstosi po įvairiais slapyvardžiais, noriu pasakyti, kad tokių dalykų netoleruosiu.
„Ir nors žmonės slapstosi po įvairiais slapyvardžiais, noriu pasakyti, kad tokių dalykų netoleruosiu“, – tvirtino jis.
Pasak prokuratūros, pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl žmogaus terorizavimo, kai grasinama susprogdinti, padegti ar padaryti kitokią pavojingą gyvybei, sveikatai ar turtui veiką arba sistemingai bauginama naudojant psichinę prievartą.
Už tai gresia laisvės atėmimas iki ketverių metų.
Ikiteisminį tyrimą pavesta atlikti Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams, tyrimą organizuos ir jam vadovaus Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras.
-
A. Dulkys su Šiaulių ligoninės vadove, darbuotojais aptars situaciją įstaigoje 3
„Ministras su jais aptars Pokyčių inicijavimo grupės pateiktą išvadą, kuri buvo jau anksčiau pristatyta bendruomenei, taip pat kalbėsis apie bendradarbiavimą, taikytinas priemones ir tolimesnį veikimą pokyčių link“, – BNS teigė ministro atstovė Aistė Šuksta.
Ji teigė, kad Pokyčių inicijavimo grupės išvada bus pristatyta ir žiniasklaidai – vidurdienį ministras su patarėja Simona Bieliūne ir ligoninės direktore Č. Špūriene dalyvaus spaudos konferencijoje.
Po apsilankymo Šiaulių ligoninėje ministras susitiks su miesto meru Artūru Visocku.
Teisėsauga šiuo metu aiškinasi Šiaulių ligoninėje dirbusios jaunos medikės savižudybės aplinkybes, tačiau daugiau detalių neatskleidžia. Anot žiniasklaidos, nelaimė galėjo įvykti dėl mobingo darbo vietoje.
Padėtį ligoninėje aiškinosi ir A. Dulkio sudaryta Pokyčių inicijavimo grupė. Ji iki rugpjūčio 1-osios turėjo parengti siūlymus, „kokiose srityse ir kokie veiksmai turi būti atlikti, siekiant užtikrinti saugią darbo aplinką bei darbuotojų psichologinę gerovę“.
Be to, liepos viduryje ministras iš pareigų atleido tuometį ligoninės vadovą Remigijų Mažeiką.
Sprendimas priimtas, kai gegužę sudaryta komisija nustatė, jog jis tinkamai nekontroliavo vidinių procesų, neužtikrino nediskriminacinės darbo aplinkos, neužkirto kelio nesaugiam psichosocialiniam klimatui ir toleravo šią situaciją.