Nepaprasti stalo žaidimai, arba iššūkis kompiuteriui
Manote, kad stalo žaidimai apsiriboja Monopoliu, šachmatais, šaškėmis, Pokemonais bei pramoginiais-mokomaisiais ar lavinančiais pastabumą žaidimais? Klystate. Yra tokių stalo žaidimų, kokių net nesapnavote. Juos net suaugusieji noriai žaidžia. (Beje, dažniausiai tik jie ir žaidžia.)
Šie žaidimai visada lyginami su kompiuteriniais. Pastarieji, be abejonės, turi prieš juos daug pranašumų. Tačiau kiekvienas stalo žaidimas turi vieną ar kitą savybę, kuri yra nepasiekiama kompiuteriui. Pavyzdžiui, joks kompiuterinis žaidimas neatstos gyvo bendravimo su žmonėmis.
Apžvelgsime tris didžiausias stalo žaidimų grupes
1. Žaidimai figūrėlėmis
Bendras vaizdas
Įsivaizduokite didelį stalą, kuris apstatytas mažyčiais pastatų maketais ir miniatiūrinėmis augalų bei kalvų kopijomis. Tarp jų tvarkingais stačiakampiais išrikiuoti spalvingų figūrėlių būriai, atstovaujantys dviem besikaunančiom armijom. Žaidėjai, pasitelkę ruletes, stumdo šiuos būrius, meta juos į kovą vienus su kitais, mėto saujas kauliukų ir su pagarba patraukia nuo stalo kritusius. (Čia visada verda aistros. Nenuobodu būna net žaidimo stebėtojams.)
Žaidimo principas
Žaidėjas (pagal tam tikras taisykles) iš figūrėlių sukuria armiją (komandą, gaują...) ir su ja kovoja prieš oponento karius. Vieniems žaidimams yra reikalinga speciali lenta - kaip šachmatuose. Kitiems jos nereikia - žaidimo laukas sukuriamas tiesiog ant stalo. (Naudojami pastatų maketai, landšafto elementai...)
Nuostabios figūrėlės
Beje, žaidimu neapsiribojama - daug laiko užima modelių surinkimas ir nudažymas (naujos figūrėlės būna nespalvotos - žaidėjai turi patys jas nudažyti). Investicijos į figūrėles nulemia armijos, komandos ar gaujos stiprumą, todėl figūrėlių žaidimai - pati brangiausia stalo žaidimų rūšis.
Šiai žaidimų grupei priklauso: Warhammer Fantasy Battle, Warhammer 40.000, Blood Bowl, Necromunda, Space Hulk, Warhammer Quest. Pagal pirmuosius tris buvo sukurti kompiuteriniai žaidimai. (Lietuvoje jais neprekiaujama. Įsigyti galima tik užsienyje arba per žaidimų mėgėjų klubus. Pavyzdžiui, per vilniečių klubą Legionas.)
2. Žaidimai specialiomis kortomis
Kaip tai atrodo
Už stalo vienas priešais kitą sėdi du žmonės. Vienas po kito jie traukia iš kortų malkos, kuriose pavaizduotos įvairios magiškos būtybės ir kerėjimo efektai. Meta jas ant stalo, pasuka ir stumdo ištardami trumpus žodžius: atakuoju, blokuoju... Su apmaudu akyse nuima spalvotus karoliukus iš gulinčios prie kiekvieno krūvelės. (Tie karoliukai - tai gyvybės taškai. Jų neliko - pralaimėjai.)
Žaidimo principas
Yra sąvadas bendrų taisyklių, tačiau ir ant kiekvienos kortos parašyta, ką ji daro. (Pavyzdžiui, kas tai per būtybė, kaip atakuoja, kiek gyvybės taškų turi...) Kortų yra labai daug. Kiekvienas žaidėjas prieš žaidimą sukuria savo kortų malką, su kuria ir žaidžia. (Jos sukūrimas gali būti ne mažiau įdomus nei pats žaidimas.) Vieniems žaidimams reikalingi kauliukai, kitiems - ne. Vyrauja dvikovos, tačiau daugumą žaidimų galima žaisti ir didesnėmis grupėmis. Tada tenka apmastyti ne tik strateginius sprendimus, bet ir diplomatinius žingsnius. (Lietuvoje vyksta šių žaidimų turnyrai, yra savi čempionai...)
Kortos-paveikslėliai
Kortos parduodamos pakeliais po 10-15 kortų. Žaidėjai jomis nuolat keičiasi tarpusavyje - atsikrato nereikalingų kortų, įsigyja svarbias savo kortų malkai. Kortas smagu kolekcionuoti. Nuolat išleidžiamos naujos kortos, todėl žaidimo technika ir stilius pastoviai kinta. Nors kortos kainuoja pigiau nei figūrėlės, bet vėlgi, - investicijos...
Šios grupės žaidimai: Magic: the Gathering, Illuminati, Spellfire, Vampire: the Eternal Struggle, Pokemon, Net Runner, Wizards of the Middle Earth, Harry Potter. Pagal Magic: the Gathering buvo sukurti net du kompiuteriniai žaidimai.
Kortų žaidimus Pokemon ir Harry Potter galima rasti parduotuvėse. Kitus - per mėgėjų klubus.
3. Vaidmenų žaidimai
Kaip tai atrodo
Už stalo, užversto popieriais, pieštukais, figūrėlėmis, knygomis ir maisto likučiais (žaidimas trunka ne vieną valandą) sėdi keli žmonės. Vienas slepia nuo kitų kažkokį planą ir kartkartėmis pasakoja kitiems keturiems, ką jie pamato ir kas jiems nutinka. Šie, pertraukdami pirmąjį ir vienas kitą, skelbia, ką daro, lydėdami savo žodžius kauliukų metimais.
Žaidimų principai
Žaidžia meistras ir grupė iš 2-6 veikėjų. Meistras sukuria žaidimo scenarijų: kas ir kur vyksta, sugalvoja keblias, pavojingas ir (arba) juokingas situacijas. Žaidėjai pasakoja, ką veikia (kaunasi, bėga, kalbasi...). Jų veiksmų sėkmę lemia kauliukų metimai - storos taisyklių knygos apsprendžia herojaus likimą. Kiekvienas žaidėjas susikuria savo personažą su norimomis fizinėmis savybėmis, įgūdžiais bei psichologiniais bruožais (tai tokia speciali lentelė - herojaus pasas). Žaidimo meistru gali tapti bet kuris lakią vaizduotę ir norą žaisti turintis žmogus.
Vaidmenų žaidimų taisyklės
Nors taisyklės gan griežtos, šie žaidimai suteikia žaidėjams daugiausiai laisvės. Todėl, kad taisykles galima savaip interpretuoti ir netgi keisti. Egzistuoja gausybė kompiuterinių vaidmenų žaidimų: Diablo, Fallout, Baldur`s gate.... Nors stalo vaidmenų žaidimams nepasiekiamas kompiuterinių pusbrolių vizualusis efektas, tačiau juose daugiau gyvo bendravimo. O - jei žaidimą veda geras meistras - ir fantazijos bei nuotykių. Iš kitų stalo žaidimų jie išsiskiria pigumu: žaidimui pakanka keleto lošimo kauliukų ir poros lapų popieriaus. Netgi nebūtina turėti taisyklių knygą. Pakanka, kad žaidimo meistras būtų ją kažkada skaitęs.
Vaidmenų žaidimai lauke
Tai žaidimo perkėlimas į gamtą, kur kovojama butaforiniais ginklais. (Apie juos jau ne kartą rašėme.) Toks žaidimas - grandiozinis spektaklis po atviru dangumi. Tik jame nėra (dažniausiai) žiūrovų ar statistų. Yra tik teisėjai ir žaidėjai, vaidinantys teigiamus ar neigiamus personažus ir atliekantys įvairias misijas. Žaidėjai patys gaminasi šarvus, ginklus ir kitas fantastiško apdaro dalis. (Kai kurie žaidėjai tai pamėgsta vos ne labiau nei patį žaidimą.)
Populiariausi vaidmenų žaidimai
Jų yra daugybė, visus sunku išvardyti. Taisykles galima rasti Internete (ir atsisiųsti). Populiariausi Lietuvoje ir visame pasaulyje: Dungeons and Dragons, GURPS, Ars Magica....
Žaidėjai ir meistrai bei kur juos rasti
Lietuvoje yra du specializuoti fantastinių žaidimų klubai: Legionas ir KKK Lotus. Be to, žaidėjų galima rasti Dorado (Vilniaus) bei Fenikso (Kaunas) klubuose. Žinoma, dauguma žaidėjų nepriklauso jokiems klubams.
Pagal Žaidimo Meistro Šizzar apžvalgą parengė Herta MATULIONYTĖ
Naujausi komentarai