Už pyktį stipresnė draugystė Pereiti į pagrindinį turinį

Už pyktį stipresnė draugystė

2008-05-18 14:43
Naujų spektaklių pastaruoju metu dosnus Jaunimo teatras vėl kviečia į premjerą. „Ronją, plėšiko dukterį“ pagal garsiausios visų laikų Švedijos rašytojos, knygų vaikams autorės Astridos Annos Emilios Ericsson-Lindgren (1907–2002) knygą stato režisierė Dalia Jokubauskaitė.

Naujų spektaklių pastaruoju metu dosnus Jaunimo teatras vėl kviečia į premjerą. „Ronją, plėšiko dukterį“ pagal garsiausios visų laikų Švedijos rašytojos, knygų vaikams autorės Astridos Annos Emilios Ericsson-Lindgren (1907–2002) knygą stato režisierė Dalia Jokubauskaitė.

Istorija apie draugystę

Apysaka „Ronja, plėšiko duktė“ pasakoja apie draugystę, stipresnę už aplinkinių pyktį ir pagiežą. Miškinguose kalnuose šalimais įsikuria dvi tarpusavyje nesutariančios plėšikų Matiso ir Burkos gaujos. Matisas su Luvisa prieš 11 metų susilaukė mylimos dukters Ronjos. Netikėtai jis sužino, kad Burkai lygiai prieš 11 metų gimė sūnus Birkas. Iš kartos į kartą besitęsianti ambicinga gaujų kova yra bejėgė prieš nepalankiomis sąlygomis užsimezgusius nuoširdžius vaikų jausmus.

Teatro scenoje išvysime ir Birko tėvus – Burką bei Undisę, kurie knygoje beveik nefigūruoja. Tai bene vienintelis nukrypimas nuo apysakos siužeto. „Stengėmės nesugadinti to, kas yra sukurta pačios A.Lindgren. Kai kurie dalykai pasikeičia tik dėl to, kad į sceną neįmanoma perkelti autorės aprašytų jausmų, pojūčių“, – sakė D.Jokubauskaitė.

Vaidinti vaikams – nelengva

Pagrindinio – Ronjos vaidmens atlikėją aktorę Rasą Marazaitę jau pažįsta teatrų lankytojai, žiūrėję spektaklius „Laukinė moteris“, „Įstabioji ir graudžioji Romeo ir Džuljetos istorija“, „Bestuburiada“, „Bilietas iš dangaus“.

Suaugusiajam sunku į viską pažvelgti vaiko akimis ir tiksliai nuspėti, kas mažajam žiūrovui atrodys įtikima, o kas – ne. R.Marazaitė greitai sumojo, kur kreiptis pagalbos – ją konsultavo devynmetė dukra. „Vaidinti spektakliuose vaikams yra šiek tiek sunkiau negu spektakliuose suaugusiesiems. Nelengva rasti ribą, kad aktoriaus vaidyba būtų suprantama vaikams, bet ir netaptų infantiliu „lialiavimu“, – sakė R.Marazaitė.

„Vaikai visada reaguoja į jautrias temas. Draugystė, mokėjimas susibičiuliauti – viena tokių temų. Statant spektaklį vaikams svarbiausia negalvoti, kad būsimieji žiūrovai – vaikai – apie viską supranta mažiau nei suaugusieji“, – savo požiūrį į spektaklių vaikams kūrimą dėstė režisierė D.Jokubauskaitė.

Vaikų garbės kodeksas

Spektaklio „Ronja, plėšiko duktė“ kūrybinė grupė vadovaujasi nuostata, jog vaikai turi tiek pat rūpesčių, kiek ir suaugusieji, tik jų problemos ir krizės yra dažniausiai dvasinės. Jie pyksta, draugauja, kuria, vertina kitų poelgius. Ronja ir Birkas tėvų konfliktą pavadino tiesiog kvailu – vaikams jis atrodė nereikalingų problemų išsigalvojimas. „Vaikai turi savotišką garbės kodeksą. Ronjos ir Birko draugystė yra besąlyginė, ir tai yra pats gražiausias dalykas, kuris gali atsitikti gyvenime. Vaikai visada aiškiai pasako, dėl ko džiaugiasi ir dėl ko pyksta. Tik suaugę žmonės išmoksta meluoti, regzti intrigas ir viską daryti iš išskaičiavimo“, – vaikyste žavėjosi R.Marazaitė.

„Manau, kad nesvarbu, ar Ronja yra mergaitė ar berniukas. Kiekviename mūsų gyvena tokia Ronja“, – mano D.Jokubauskaitė. Režisierei gražiausios Ronjos savybės – tyri jausmai, drąsa pasakyti, ką galvoja, ir sugebėjimas kovoti už savo mintis.

VIETA:
Valstybinis Jaunimo teatras, Arklių g. 5, Vilnius

LAIKAS:
gegužės 18 d. 18 val.

KAINA:
8, 10, 12 Lt.

Pjesės autorė: A.Lindgren
Iš švedų kalbos vertė Eugenija Stravinskienė
Režisierė: D.Jokubauskaitė
Inscenizacijos autorė: D.Jokubauskaitė
Scenografė ir kostiumų dailininkė: Laura Luišaitytė
Kompozitorė: Jurgita Mieželytė
Choreografė: Vesta Rasa Grabštaitė
Video: Vaclovas Nevčesauskas
Vaidina: R.Marazaitė, Sergejus Ivanovas, Tomas Kizelis, Dovilė Šilkaitytė, Nerijus Gadliauskas, Giedrius Arbačiauskas, Kristina Ovčinikaitė, Ignas Ciplijauskas, Lukas Petrauskas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų