Gyventojai pasipiktino
Į „Kauno dieną“ vėl kreipėsi buvusios 226-osios daugiabučių namų savininkų bendrijos (DNSB) nariai. Pernai ši daugiau kaip 20 daugiabučių namų vienijusi bendrija buvo likviduota, tačiau bėdos nesibaigia.
„20 daugiabučių namų bendrijų valdęs Vidmantas Ardzijauskas už savo pareigų neatlikimą sulaukė savivaldybės kirčio. Jo bendrijų grupė dėl piktybiškų veiksmų, dokumentų ir ataskaitų neteikimo buvo likviduota. Nepaisant to, jis ir toliau piktybiškai neatiduoda daugiabučių namų dokumentų, kurių jau neadministruoja. Žmonės kalba, kad jų ir neturi, nes sumokėdavo už darbus ir grynais pinigais, ir iš kaupiamųjų lėšų.
Supratęs, kad žemė slysta iš po kojų, V. Ardzijauskas visus prarastus namus dabar nori pervesti į „Santermitą“, nes esą turi ten giminystės ryšių. Už V. Ardzijauską tuose buvusiuose bendrijos namuose „dirba“ buvę bendrijos nariai, kurie pykdo gyventojus, skleidžia neteisingą informaciją apie kitus Kaune veikiančius administratorius“, – dienraščiui adresuotame skunde dėstė buvę 226-osios DNSB nariai.
„Mūsų namą prižiūrėjo tokia jungtinė daugiabučių namų bendrija. Kai ji buvo likviduota, žmonės pasirinko kitus administratorius. Tačiau buvęs pirmininkas toliau nerimsta, neatiduoda dokumentų, kurie priklauso būsto savininkams, toliau agituoja, kad ta bendrija būtų sugrąžinta, baudos kapsi. Jo prižiūrėti namai dabar susiskaldę, nes daliai gyventojų vienodai šviečia, kad buvęs pirmininkas netinkamai vykdė savo pareigas, negaudavo veiklos ataskaitų.
Kiti gyventojai nori normalaus administratoriaus. Kol vyksta tas tąsymasis, normaliai negalime prižiūrėti namų, viskas vegetuoja“, – piktinosi vienas gyventojas, nenorėjęs viešai skelbti savo pavardės, nes ir taip su buvusiu bendrijos pirmininku nepavyksta rasti taikių sprendimų.
Kodėl likviduota?
Kauno miesto savivaldybės Būsto modernizavimo, administravimo ir energetikos skyriaus Administravimo ir valdytojų veiklos poskyrio vedėja Grita Jasevičienė „Kauno dienai“ paaiškino dėl kokių priežasčių buvo nuspręsta kreiptis dėl 226-osios DNSB likvidavmo.
Viskas prasidėjo dar 2021 m., kai buvo atliktas bendrijos neplaninis veiklos patikrinimas. Už pažeidimus atsakingam asmeniui paskirta nuobauda, o 2022 m. pradėtas planinis bendrijos veiklos patikrinimas.
„Gavus bendrijai priklausančių gyventojų skundą, buvo nustatyta, kad bendrijos vadovų kadencija pasibaigusi, įstatai ir kiti dokumentai nesuderinti. Bendrija per penkerius metus neatnaujino savo duomenų juridinių asmenų registre, taip pat bendrijoje nesuformuoti juridinio asmens valdymo nariai ir dėl to jie negali priimti sprendimų ilgiau negu šešis mėnesius.
Buvo kreiptasi į VĮ Registrų centrą dėl bendrijos likvidavimo inicijavimo. Savivaldybės pateikto siūlymo pagrindu buvo pradėta juridinio asmens likvidavimo procedūra ir 2024 m. spalio 14 d. bendrija išregistruota iš Juridinių asmenų registro“, – sakė G. Jasevičienė.
Jos žiniomis, buvęs 226-osios DNSB pirmininkas V. Ardzijauskas naujiems būsto administratoriams neperdavė kadastro bylų, techninės priežiūros žurnalų, su remonto darbais susijusių dokumentų ir ataskaitų, namo kaupiamųjų lėšų likučių.
„Bendrijos likvidavimo procedūrų vykdymo laikotarpiu, daugiabučiams namams, priklausantiems šiai bendrijai, buvo paskirti administratoriai. Ginčai sprendžiami tarpusavio sutarimu, o nepavykus susitarti siūloma kreiptis į teismą, kad būtų apginta jų teisė ar žala.
Buvęs pirmininkas nepaisė įsigaliojusių teismo sprendimų ir atsisakė bendradarbiauti. Pagal administratoriaus pateiktą informaciją, sausio pradžioje turėjo vykti teismo posėdis dėl baudos skyrimo už teismo nutarties nevykdymą“, – pažymėjo savivaldybės specialistė.
„Kauno dienai“ gyventojai buvo nurodę, kad buvęs pirmininkas ir su juo susiję asmenys vaikšto po butus, agituoja atkurti bendriją arba pereiti būtent į „Santermitą“. Miesto savivaldybės atstovės paklausėme, ar tokia veikla V. Ardzijauskas gali užsiimti.
„Savivaldybė gavo daugiabučio namo, Kuršių g. 32, butų savininkų prašymą dėl administratoriaus keitimo. Šiuo metu vyksta balsavimas raštu. Agitacija, kuria siekiama suburti bendraminčius kokiam nors tikslui, nedraudžiama, o kiekvienas buto savininkas turi teisę ir gali aiškiai išreikšti savo valią balsuodamas raštu“, – nurodė G. Jasevičienė.
Ji pridūrė, kad „Santermita“ buvusios bendrijos daugiabučiuose vykdė šilumos punktų, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą, o kad gyventojai būtų specialiai raginami rinktis šį administratorių, ji informacijos neturi.
Problema: buvęs pirmininkas bando teisintis, kad 21-ojo namo dokumentai buvo bendri, tad dabar esą neaišku, kaip juos padalyti penkiems administratoriams. / Regimanto Zakšensko nuotr.
Kreipėsi į antstolius
Buvę bendrijos nariai žodžių nesirinko ir skundėsi, kad V. Ardzijauskas spjauna ir į antstolius. Su „Kauno diena“ gyventojai pasidalijo išrašu, kurį gavo iš antstolio.
„Atsakydami į Jūsų laišką dėl išieškojimo iš skolininko Vidmanto Ardzijausko, informuojame, kad vykdant 2024 06 05 Kauno apyl. teismo vykd. raštą Nr. e2-10085-1088/2024 dėl 100 eurų baudos skyrimo už kiekvieną uždelstą įvykdyti teismo sprendimą dieną, paskaičiavome Vidmanto Ardzijausko baudą iki 2024 11 25. Bauda sudaro 17,8 tūkst. eurų. 2024 11 25 areštavome jo nekilnojamąjį turtą, išsiuntėme Patvarkymą dėl skolos išieškojimo į Valstybinio socialinio draudimo fondą ir areštavome jo banko sąskaitas“, – rašoma gyventojams adresuotame antstolio atsakyme.
Tiesa, „Kauno dienai“ antstolis Saulius Užkuraitis nedetalizavo nei baudos dydžio, nei ar pavyko su buvusiu bendrijos pirmininku rasti bendrą kalbą dėl susidariusios situacijos, kai naujiems daugiabučių namų administratoriams neperduodami reikiami dokumentai.
Jis nurodė, kad remiasi Antstolių įstatymo 3 str. 1 d.: „Antstoliai, atlikdami savo funkcijas, privalo vadovautis antstolių veiklos teisėtumo, kooperacijos ir demokratiškumo, taip pat civilinio proceso principais. Antstolis privalo sąžiningai atlikti profesines pareigas, neatskleisti profesinės veiklos metu jam paaiškėjusių asmeninio gyvenimo aplinkybių, saugoti komercines ir kitas įstatymų saugomas paslaptis. Vykdydamas vykdomuosius dokumentus, antstolis privalo imtis visų teisėtų priemonių tinkamai apginti išieškotojo interesus, nepažeisdamas kitų vykdymo proceso dalyvių teisių ir teisėtų interesų.“
„Atskleisti konkrečią vykdomosios bylos informaciją galėsime tik gavę rašytinį V. Ardzijausko sutikimą. Be asmens sutikimo galime tik atsakyti, kad teismas įsiteisėjusiu sprendimu skyrė baudą, o antstolis ją tik paskaičiavo. Antstolis, vykdydamas vykdomuosius dokumentus, gali taikyti kelias priverstines vykdymo priemones: išieškojimą iš skolininko lėšų ir turto ar turtinių teisių, išieškojimą iš skolininko darbo užmokesčio, pensijos, stipendijos ar kitų jo pajamų. Šiuo atveju buvo pritaikytos kelios priverstinio vykdymo priemonės“, – dienraščiui nurodė S. Užkuraitis.
Regimanto Zakšensko nuotr.
Kaltina kitus
Buvęs 226-osios DNSB pirmininkas V. Ardzijauskas „Kauno dienai“ aiškino, kad naujiems būsto administratoriams esą perduotų dokumentus, jei Kauno miesto savivaldybė paaiškintų, kaip juos padalyti. Bendrijoje buvo 21 namas, visi dokumentai buvo bendri, o dabar namus administruoti perduota penkiems būsto administratoriams.
„Mes 2023 m. buvome gavę nurodymą, kad reikia naujų įstatų, rengėme tris susirinkimus, bet iš 21 namo tik aštuoni norėjo bendrijos. Labai abejingi gyventojai. Tačiau mums reikėjo likvidatoriaus, nes yra bendro naudojimo patalpos, bendri dokumentai. Reikia, kad juos kas nors padalytų, padarytų tvarką. Kreipėmės į savivaldybę, jie mums sakė, kad nėra tokių įstatymų, mechanizmų, kaip viską padalyti namams, tai iki šios dienos aiškinasi, kaip tai padaryti“, – dienraščiui aiškino V. Ardzijauskas.
Pasak jo, visi namai nuo pat bendrijos įkūrimo buvo kaip vienas juridinis darinys, niekas esą atskirai pagal namus nebuvo dalijama, todėl atskirai daugiabučiai ir neturėjo savo dokumentų.
„Savivaldybė paskyrė laikinus administratorius, kol bus sutvarkyti dokumentai. Tačiau kažkodėl laikini tapo nuolatiniai. Paskirti penki administratoriai. Tai kaip mums jiems padalyti tuos dokumentus? Juk negalime tiesiog vieną penktadalį dokumentų atiduoti.
Buvęs pirmininkas toliau nerimsta, neatiduoda dokumentų.
Visi 30 metų kaupti dokumentai yra surišti, archyvuoti ir užima labai daug vietos, jie yra valdyboje, bet savivaldybė nepajudina nė piršto, kad būtų paskirtas likvidatorius, kuris ir atskirtų tuos dokumentus pagal namus ir perduotų tiems administratoriams. Visi dokumentai yra, bet juk turi būti aiški sistema, kam kokius dokumentus atiduoti. Savivaldybei paskyrus likvidatorių, jis ir pasakytų, kokiais būdais tuos dokumentus perduoti. Viskas pakibę ore“, – tikino V. Ardzijauskas.
Buvęs pirmininkas nurodė, kad esą areštuota bendrijos sąskaita, buvę darbuotojai išėjo iš darbo. „Kauno diena“ pasitikslino, ar V. Ardzijausko sąskaita taip pat areštuota, kaip buvo nurodę gyventojai, tačiau jis teigė, kad asmeninis jo turtas niekaip neapribotas, esą areštuota tik buvusios bendrijos sąskaita.
Dienraštis pasiteiravo, ar šiuo metu V. Ardzijauskas vykdo kokias agitacijas, kad namai sugrįžtų į bendriją. Taip pat pasidomėjome ir dėl „Santermitos“, nes, kaip teigė gyventojai, dabar agresyviai agituojamas būtent šis būsto administratorius.
„Santermita“ jau gal dešimt metų prižiūri mūsų šilumos ūkį. Žmonės buvo įpratę, juk matė, kad jei kas nors nutinka, tai jie atvažiuoja ir sutvarko, bet tikrai niekas nieko neagituoja. Aktyvesni namai patys kuria savo daugiabučio namo bendriją“, – kalbėjo buvęs 226-osios DNSB pirmininkas.
Jis paneigė ir kalbas, kad jį ir „Santermitą“ sieja kokie nors ryšiai ar ten dirba jo giminaitis.
Regimanto Zakšensko nuotr.
Ne pirmas kartas
„Kauno diena“ ne kartą yra rašiusi apie gyventojų nesutarimus su bendrijos pirmininku V. Ardzijausku, netinkamai vykdomos apskaitos, kitas problemas, kurios kildavo jo prižiūrimuose daugiabučiuose.
Priešpriešą tarp gyventojų kėlė ir bendrijos administracijos pasikeitimas, bandymai perrinkti pirmininką. Gyventojai turėjo ir abejonių dėl apskaitos skaidrumo bendrijoje, ir jos nariams galimai nepalankios ar net žalingos veiklos.
„Balsavimą dėl bendrijos atgaivinimo inicijavo tik keletas gyventojų, slaptai, nepasitarę su dauguma, nebuvo jokio susirinkimo. Biuleteniai dalijami tik bendrijos nariams, kurių sąrašo taip pat neteikia, nors pagal įstatymą privalo tai daryti. Biuleteniai neadresuoti konkrečiai gyventojui, nenurodytas adresas. Tai suteikia galimybę juos klastoti. Jei gyventojas nepasirašo, kad paėmė, tai meta į pašto dėžutę. Taip net nebus aišku, kiek tų biuletenių buvo išdalyta“, – tąkart problemas vardijo bendrijos nariai.
Gyventojai ir anksčiau buvo išsakę, kad 226-osios DNSB pirmininkas V. Ardzijauskas nerengia susirinkimų, kuriuose butų aptariamos gyventojams aktualios temos, nepateikia veiklos ataskaitų, o su kritiką išsakančiais bendrijos nariais esą elgiasi nederamai.
(be temos)