Žinomas aktorius Andrius Bialobžeskis nelinkęs tylėti, kai mato kokių nors negerovių. Todėl jis prisijungė prie iniciatyvių piliečių, kurie viešai ragina keisti donorų kraujo tyrimų sistemą. "Negalima žaisti rusiškos ruletės", – žodžių į vatą nevynioja aktorius.
– Kaip sekasi nešti vėliavą, skelbiančią apie pastangas sukurti saugesnę ateitį? Nesigailite pradėjęs? – paklausėme aktoriaus A.Bialobžeskio.
– Tikrai ne, nes greito efekto ir nelaukiau. Argi galėjo kitaip būti – juk Rūgpieniuose gyvename, žinome, kokie dialogai su valdžia ir kitos gražaus bendravimo formos...
Rugpjūtį į Sveikatos apsaugos ministeriją nunešiau peticiją su prašymu: darykite ką nors, spręskite problemą, įteisinkite individualius donorų tyrimus, kad jie tikrai būtų saugūs. Gavau raštą, kad man bus atsakyta iki rugsėjo 14 d. Pažiūrėkime į kalendorių: kokia dabar data? Atspėkite, ar mane pasiekė nors vienas atsakymas?
Aišku, kad ne, ir ko tikėtis, jeigu net ir į profesionalų laišką, kuris po mūsų piketo pasiekė ministeriją, irgi nebuvo reaguojama.
Matyt, iš šios valdžios nieko neįmanoma tikėtis. Kai vyksta tokia painiava dėl elementarios logikos, akivaizdu, kad kalbėtis ten nėra su kuo.
– Kaip vis dėlto sprendžiama ši problema? Ar ledai pajudėjo?
– Atmetus miglotus ir nekompetentingus svarstymus, klausimai taip ir liko kaboti ore. Arba tyla, arba pasisvaidymai niekuo neparemtais faktais.
Dar gražiau, kad net ir menkai visuomenei pajudėjus pradedama visiems grasinti ikiteisminiais tyrimais, postų praradimais. Civilizuotoje valstybėje žmonės lyg turi teisę į pilietines akcijas, ar ne? O čia juk pats ministras Raimondas Šukys svarsto galimybę bylinėtis.
Daug ką iš mūsų apėmusi paranoja, nes įsivaizduojama, kad kas nors už ko nors slypi – rusai, marsiečiai ar dar kas nors. Įprastinis valdžios atsakas, parodžius bet kokią iniciatyvą: o kas už tavęs stovi? Valdžiai nesuprantama, kad kam nors šiais laikais iš tiesų gali rūpėti visuomeniniai reikalai. Jų logika vadovaudamiesi ir mes galėtume tokius pačius klausimus užduoti: gal politikai turi kokį savo kraujo mėginių fondą, kad tokie ramūs?
Ko gero, tokia reakcija – tai būdas vilkinti laiką. Užuot kartu susėdus ir pagalvojus, kaip išspręsti problemą, operuojama daugiamilijoniniais skaičiais, kurie turbūt traukti iš dangaus.
– Ar yra žinoma, kokios sumos reikėtų, norint vykdyti individualius tyrimus?
– Mes turime skaičius ir tikrai nebūtų tų milijardų, apie kuriuos kalba ministerija. Labai tikėjausi gauti atsakymą su pagrindimu, kaip jie iki keliolikos milijonų priskaičiavo. Norint bet ko galima prisigalvoti: kadaise lygiai taip pat pūtė arabus, kad vienkartinių švirkštų neįmanoma atvežti ir pan.
Mes tiesiog atkreipiame dėmesį į problemą ir prašome pasinaudoti paprasta išeitimi: individualus tyrimas tikrai nėra prabangos dalykas.
– O kaip su neatlygintina kraujo donoryste – ar bėdos dėl kraujo tyrimų gali jai turėti įtakos?
– Absurdiška kalbėti apie šiuos du klausimus kaip apie vieną. Negerai, kad jie viską supainiojo ir sutirštino – neva keliami skandalai dėl donorų kraujo tyrimų atbaido žmones, kurie nori neatlygintinai duoti kraujo. Nieko panašaus: mes tiesiog prašome, kad būtų pasirūpinta saugumu visų, kuriuos jungia kraujo donorystė: ir donorų, ir recipientų.
Politikai gal ir nemato problemos. Bet ją mato žmonės, kurie yra užkrėsti. Mūsų piketo dalyviai – tie, kurių gyvenimą ši problema paveikė tiesiogiai. Jie jums pasakytų, kad Lietuvoje yra vietų, kur vienu metu tiriami net 24 kraujo donorų mėginiai.
Patikėkite, tie, kuriems ši problema yra gyvybiškai svarbi, tikrai domisi, patys žino tikrąją situaciją.
– Ką darysite toliau, kaip sieksite tikslo?
– Nelieka nieko daugiau, tik garsiai kalbėti apie problemą, laukti naujos valdžios ir tikėtis, kad ji bus linkusi į dialogą su savo šalies žmonėmis. Juk nuo šios problemos niekas niekur nedings: tas pūlinys tik kaupsis ir vieną sykį sprogs.
Kiek galima žaisti rusišką ruletę: užkrės ar neužkrės? Ypač kai sprendimas toks paprastas ir aiškus: kiekvieną kraujo mėginį tirkime atskirai! Galbūt lietuviams būdingas įgimtas polinkis į ekstremalumą, bet sveikatos apsaugos nepaverskime dar viena sporto šaka.
– Beje, kodėl jūsų iniciatyvai parinktas toks ženklas – "1:1"?
– Todėl, kad jis paprastas ir logiškas – yra vienas donoras ir jam turi būti atliktas vienas personalinis tyrimas.
Daugelis, išgirdę reikalo esmę, išplečia iš nuostabos akis, negalėdami patikėti, kad mūsų šalyje gali taip būti – niekas neužtikrina, kad prireikus gautume neužkrėsto kraujo.
Visi išreiškia šimtaprocentinį iniciatyvos palaikymą ir tuoj pat ją pamiršta. O kaip kitaip, juk esame užversti negatyvia informacija: dega, plėšia, prievartauja. Todėl lengviausia, ką žmogus gali padaryti, išgirdęs apie šią problemą – feisbuke paspausti "Like" tavo pastangoms ir čia pat pasinerti į savo kasdienius rūpesčius.
Naujausi komentarai