Valdančioji keturių centro dešinės partijų koalicija, padedama opozicinės „Tvarkos ir teisingumo“, sugebės surinkti pakankamai balsų, kad būtų atmestas Prezidento Valdo Adamkaus veto Vyriausybės įstatymo pataisoms, iš pagrindų keičiančioms ministerijų valdymo struktūrą.
Nors galutinis balsavimas dėl veto atmetimo numatytas ketvirtadienį popietiniame Seimo posėdyje, jau ryte paaiškėjo, kad pakaks balsų tai padaryti. Pirmajame, procedūriniame balsavime 78 parlamentarai buvo už anksčiau patvirtinto įstatymo pakartotinį priėmimą, taigi, už veto atmetimą.
Prezidento veto Seimas gali atmesti už tai balsuojant ne mažiau kaip 71 parlamentarui. Valdančioji dauguma turi 83 Seimo narius. Didžioji dauguma jų dalyvavo parlamento posėdyje, bet dėl šio veto atmetimo valdančiuosius parėmė opozicinė „Tvarkos ir teisingumo“ partija, nors likusi opozicija buvo prieš ministerijų valdymo reformas.
Prieš dvi savaites parlamento daugumos balsais priimtos Vyriausybės įstatymo pataisos numato, kad naikinamos ministerijų valstybės sekretorių ir ministerijų sekretorių pareigybės. Juos ketinama pakeisti naujais politinio pasitikėjimo pagrindu skiriamų viceministrais ir naujai įkurta ministerijos kanclerio pareigybe. Numatyta, kad tokia reforma turi būti įgyvendinta iki šių metų liepos 1 dienos. Palikti keturi mėnesiai įspėti atleidžiamus iš pareigų valstybės tarnautojus.
Prezidentas pasiūlė Seimui šį įstatymą laikyti nepriimtu ir palikti dabartinę ministerijų valdymo struktūrą - kiekvienoje ministerijoje tik po vieną viceministrą, vieną valstybės sekretorių ir 3-5 sekretorius.
Seimo posėdyje pristatydamas dekretą dėl veto Prezidento patarėjas Lauras Bielinis sakė, kad, valstybės vadovo nuomone, numatyti pakeitimai gali turėti neigiamos įtakos ministerijų veiklai ir gali didinti valstybės tarnybos politizacijos lygį.
„Įstatymu įtvirtinama ydinga tendencija ministerijų politinio ir karjeros valstybės tarnautojų proporciją bei skaičių keisti po kiekvienų Seimo rinkimų, kai pasikeičia Vyriausybę formuojanti valdančioji dauguma. Toks valstybės tarnautojų korpuso formavimo nestabilumas sukuria prielaidų pažeisti valstybės tarnybos politinio neutralumo principą“.
Taip pat atkreiptas dėmesys į tai, kad pakeitimams ministerijų valdymo sistemoje įgyvendinti reikalingas pereinamasis laikotarpis, „neigiamai paveiksiantis ministerijų pajėgumą vykdyti joms nustatytas funkcijas, ypač svarbias sprendžiant ekonominio sunkmečio iššūkius“.
L.Bielinis tvirtino, kad kai kurios Europos institucijos yra konstatavusios, jog Lietuvoje „yra vienas mažiausių valstybės tarnybos politizavimo lygių“. „Tai yra sveikinama. Bet veto peržengus politizavimas padidėtų, kas nebūtų priimtina europiniame kontekste“, - sakė patarėjas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad dabar ministerijose gyvena „laukimo nuotaikomis“, todėl normalus jų darbas esą beveik sustojęs.
Valdantieji konservatoriai, pasiūlę Vyriausybės įstatymo pataisas, teigė, kad reforma būtina, nes esą socialdemokratų valdymo laikotarpiu, ypač baigiantis kadencijai, į ministerijų sekretorių postus tuomet valdžioje buvę socialdemokratai paskyrė sau ištikimus partinius žmones.
Naujausi komentarai