Antradienį vetavusi motinystės pašalpas dešimtadaliu mažinantį įstatymą, Prezidentė Dalia Grybauskaitė ruošia dar porą veto. Ji ketina nepritarti Seimo priimtoms Teritorijų planavimo įstatymo pataisoms, kurios kai kuriais atvejais panaikina būtinybę rengti detaliuosius planus, taip pat Daugiabučių namų renovavimo įstatymui. Jis, valstybės vadovės nuomone, neteisėtai nepalieka žmonėms pasirinkimo laisvės, priversdamas juos imti paskolas bankuose renovuoti savo būstus.
Aiškindama, kodėl vetavo dalį Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo, Prezidentė sakė, kad jis neatitinka teisėtų lūkesčių principo, nes mažina pašalpas ir dabar jas gaunančioms mamoms.
Valstybės vadovė sutinka, kad dabar būtų priimtas įstatymas, kuriuo pašalpos būtų sumažinamos nuo kitų metų liepos 1 dienos. Pirmaisiais vaiko auginimo metais jos galėtų siekti 90 procentų gauto atlyginimo, antraisiais - 75 proc.
Tačiau D.Grybauskaitė prieštarauja priimtai įstatymo nuostatai, kad jau nuo rugsėjo būtų nurėžtas dešimtadalis pašalpų, kurias vaikus auginančios motinos ar tėvai gauna šiuo metu.
„Vetavau tik tą įstatymo dalį, kuri liečia pašalpų mažinimą nuo rugsėjo 1 dienos. Kitą dalį, kuri įsigalioja vėliau, nevetuoju“, - sakė D.Grybauskaitė.
Prezidentė užsiminė, kad ketina vetuoti Teritorijų planavimo ir Daugiabučių namų renovavimo įstatymus, kurie jos irgi netenkina. Valstybės vadovė žada ketvirtadienį rengiamoje spaudos konferencijoje išsamiau papasakoti, kokie yra jos motyvai, pasirašant dekretus dėl veto.
D.Grybauskaitės parašo taip pat laukia dar keli prieštaringai visuomenėje priimami įstatymai - dėl pridėtinės vertės mokesčio pakėlimo iki 21 proc., dėl energetikos bendrovės „Leo LT“ likimo, dėl dar vieno šiais metais biudžeto apkarpymo.
Pirmasis liepos 12-ąją pradėjusios Prezidentės pareigas eiti D.Grybauskaitės veto - Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms. „Prezidentės manymu, įstatymas pažeidžia tų mamų, kurioms pašalpos jau paskirtos ir mokamos, įgytas teises ir teisėtus lūkesčius, menkinamas visuomenės pasitikėjimas valstybe ir teise“, - teigiama Prezidentūros pranešime.
Valstybės vadovė nurodė, kad „Sodros“ biudžeto deficito problemos turi būti sprendžiamos sistemiškai, laikantis proporcingumo principo, tai yra, neišskiriant motinų, kaip vienų iš labiausiai pažeidžiamiausių socialinių grupių iš kitų, kuriems mokamos išmokos iš „Sodros“ biudžeto.
Prezidentės nuomone, „net ir susidarius sunkiai ekonominei ir finansinei situacijai valstybėje, turi būti laikomasi konstitucinių proporcingumo bei teisinio tikrumo principų“.
Naujausi komentarai