Seimo Pirmininkas kilusių skandalų nesureikšmina Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo Pirmininkas kilusių skandalų nesureikšmina

2004-12-11 00:00

Kaune viešėjęs parlamento vadovas Artūras Paulauskas tikisi, kad koalicijos partneriai atsisakys asmeninių interesų

Kaune viešėjęs parlamento vadovas Artūras Paulauskas tikisi, kad koalicijos partneriai atsisakys asmeninių interesų

Antrą kadenciją iš eilės Seimo Pirmininku išrinktas Artūras Paulauskas teigė, kad kalbos apie valdančiosios koalicijos trapumą ir kivirčus dėl postų - stipriai perdėtos.

Kaune parlamento vadovas vakar susitiko su Naujosios sąjungos nariais. Su bendražygiais kalbėta ir apie naujojo Seimo perspektyvas. “Turime sustabdyti įstatymų leidybos konvejerį. Nereikia stengtis priimti kuo daugiau įstatymų. Reikia skirti laiko diskusijoms. Svarbiausia, kad priimti teisės aktai būtų ilgaamžiai”, - teigė A.Paulauskas. Seimo Pirmininkas sutiko atsakyti į “Kauno dienos klausimus.

Reitingų šuolio nesitiki

- Valdančiąją koaliciją Seime sudaro net keturios partijos. Be to, nemaža dalis parlamentarų - politikos naujokai. Opozicija tikina, kad ji nebus ilgalaikė. Kaip Jūs pats vertinate galimybę dirbti iki kadencijos pabaigos?

- Planuodamas bet kokį darbą stengiesi, kad jis būtų sėkmingas ir ilgalaikis. Taip pat elgiamės ir mes. Galbūt reikia kalbėti apie tam tikrus pavojus ir kliūtis? Tačiau tai neturi būti pagrindinė tema. Daug kas priklausys nuo gebėjimo tartis, į visus reikalus žvelgti per valstybės interesų prizmę, atsisakant asmeninių ir partinių interesų. Jeigu tai pavyks padaryti, valdančioji dauguma tikrai ilgai dirbs.

- Seimo Pirmininku esate išrinktas antrą kadenciją iš eilės. To dar nėra pavykę nė vienam politikui. Tačiau parlamento autoritetas nuolat smunka. Ar tikite, kad šią kadenciją padėtis galėtų pasikeisti?

- Teko analizuoti, koks parlamentų autoritetas yra kitose demokratinėse valstybėse. Tai nėra ta institucija, kurios reitingas - labai aukštas. Seime vyksta partiniai ginčai, opozicijos ir pozicijos debatai. Kai kam atrodo, kad čia vyksta ambicijų rietenos. Tačiau iš tiesų - tai natūralus procesas. Žmonės turi priprasti prie parlamentinio darbo. Nemanau, kad mūsų Seimas turės labai aukštus reitingus. Tiesa, reikia siekti, kad visuomenė juo pasitikėtu. Per kiekvienus rinkimus žmonės balsuoja už pačius geriausius. Deja, Seimo reitingas nekyla. Kodėl? Taigi žmonės išrinko savo atstovus? Sunku atsakyti, kodėl susidaro tokia situacija. Dėl to nereikia labai nusiminti. Seimo nariai ir savo žodžiais, ir veiksmais turi gerbti šią instituciją.

Aistros dėl pirmojo pavaduotojo posto

- Kol kas žmonės mato tik intrigas dėl postų dalybų. Jūs jau turite tris pavaduotojus, tačiau šią savaitę tarp socialdemokratų ir Darbo partijos atstovų jau kilo ginčas, kam iš jų atiteks pirmojo vicepirmininko titulas. Kaip Jūs vertinate šią situaciją?

- Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo postas nėra toks jau išskirtinis. Dabar girdime daug įvairių kalbų. Manau, kad, paskyrus visus pavaduotojus, mes džentelmeniškai išspręsime šį klausimą. Tačiau pirmenybę teikčiau patyrimui, gebėjimui dirbti. Šis klausimas bus išspręstas be didelių problemų.

- Jūsų išvardytos savybės tinka socialdemokratui Česlovui Juršėnui.

- Nežinau, kokie bus kiti du pavaduotojai. Šiuo metu turiu tris pavaduotojus. Dar vieną deleguos opozicija, o kitą rinksime patys. Galbūt ir kiti turės tokių pat savybių.

- Būta kalbų, kad Darbo partijos atstovams turėtų atitekti dviejų Seimo Pirmininko pavaduotojų postai. Dabar jau užsimenama, kad į laisvą kėdę pretenduoja ir socialliberalai. Rengiatės pakovoti dėl šio posto?

- Dėl Darbo partijai atiteksiančių dviejų Seimo Pirmininko pavaduotojų postų nėra sutarta. Tai tik laisvos interpretacijos, Tie, kurie kalba, išsako savo asmeninę nuomonę.

- Ar tai turės įtakos ir pirmojo pavaduotojo paskyrimui?

- Kažkiek bus įsiklausoma į įvairias nuomones. Tačiau dar kartą pasikartosiu - pirmojo pavaduotojo postas nesuteikia ypatingų galių. Tai labiau moralinis postas. Esu įsitikinęs, kad reikėtų vadovautis patirties kriterijumi, o ne partiniu.

Skandalų jau netrūksta

- Vienas Jūsų pavaduotojas jau buvo apkaltintas galimai bendradarbiavęs su KGB. Valstybės saugumo departamentas pareiškė, kad neturi tokių duomenų, tačiau tam tikrų įtarimų liko. Ar ne per daug skandalų kadencijos pradžiai?

- Man tą patį sakydavo praėjusią kadenciją. Į Seimą atėjo nauji žmonės, nepratę bendrauti su žiniasklaida, reaguoti į įvairius įvykius. Turbūt jie padarė tam tikrų klaidų, tačiau manau, kad tai laikina. Skandalų turėtų sumažėti. Svarbiausia, kad neatsirastų rimtesnių.

- Opozicija viešai pareiškė, kad į įvairius postus valdančioji dauguma deleguoja prieštaringai vertinamus veikėjus. Bene labiausiai kritikuota, kad Aplinkos apsaugos komitetui vadovaus verslininkas Antanas Bosas. Esate įsitikinęs, kad tai nesukels interesų konflikto?

- Galime rinktis tik iš tų politikų, kuriuos pasirinko tauta. Negalime komitetų vadovų paskirti iš šalies. Seimo nariai turi rinkėjų suteiktą mandatą. Visi stebės, ar naujieji komitetų vadovai neįsipainios į konfliktus. Dirbs žiniasklaida, Etikos ir procedūrų komisija, nemiegos opozicija. Pagaliau yra teisėsaugos institucijos. Manau, kad to pakanka, jog būtų užkirstas kelias piktnaudžiavimui. Jeigu interesų konfliktų nepavyks išvengti, reaguosime labai griežtai.

Anksčiau nepažinojo

- Šią savaitę bene pagrindinė naujiena - pasikeitimai būsimojoje Vyriausybėje. Jūs viešai pareiškėte, kad Prezidentas paskubėjo paskirdamas du naujus ministrus. Ypač daug aistrų kilo dėl pretendento į vidaus reikalų ministrus Gintaro Furmanavičiaus. Jo pavardė siejama su skandalinguoju EBSW koncernu. Ar Jums, kaip buvusiam prokurorui, tai nekelia įtarimų?

- Jo pavardės tikrai neprisimenu. Kai dirbau prokuroru, apie jį nieko negirdėjau. Tačiau į visus klausimus turi atsakyti Prokuratūra. Kitas dalykas - moralinė atsakomybė. Matėme, kad tokių priekaištų sulaukė kiti ministrai. Nežinau, kiek giliai ši tema gali būti eskaluojama ir kiek ji palies G.Furmanavičiaus darbą. Jeigu pradės trukdyti, jam bus sunku dirbti.

- Kaip Jūs pats vertinate šią kandidatūrą?

- Norėčiau turėti teisėsaugos patvirtintus duomenis. Dabar žiniasklaida skelbia informaciją nenurodydama šaltinių. Šiek tiek rizikinga remiantis šia informacija vertinti jau paskirtąjį ministrą.

- Praėjusios kadencijos Seimas pagarsėjo skandalais. Ar šiam parlamentui pavyks išvengti tokių duobių?

- O ką tada žiniasklaida veiks, jeigu viskas bus gražu? (šypsosi Seimo Pirmininkas - aut. past.) Manau, kad Seime turi kunkuliuoti aistros. Jeigu politikai elgiasi etiškai ir nepažeidžia įstatymų, saviraiškos formos gali būti įvairios. Jeigu kalbėsime apie interesų konfliktus, šią kadenciją jų turėtų būti mažiau. Politikai turėtų pasimokyti iš buvusio Seimo klaidų. Visada tai pabrėžiu. Pamokų jau pakanka.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų