Narkotikų platinimas nepilnamečiams - atsakomybė ir bausmė Pereiti į pagrindinį turinį

Narkotikų platinimas nepilnamečiams - atsakomybė ir bausmė

2009-07-08 13:59
Narkotikų platinimas nepilnamečiams - atsakomybė ir bausmė
Narkotikų platinimas nepilnamečiams - atsakomybė ir bausmė / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Per susirinkimą mokytoja informavo tėvus, jog nepažįstami asmenys mokiniams siūlo įsigyti neva energiją teikiančių maisto papildų. Išsiaiškinome, kad nepilnamečiams vaikams buvo platinamos psichotropinės medžiagos. Kur tėvai arba mokytojai turėtų kreiptis dėl šio įvykio? Kaip baudžiami asmenys, platinantys narkotines medžiagas nepilnamečiams? 

Atsako Klaipėdos rajono apylinkės prokuratūros prokurorė Margarita Kiudytė:

Kilus įtarimui, kad narkotinės ar psichotropinės medžiagos platinamos nepilnamečiams, tėvai ar pedagogai turėtų kreiptis į teisėsaugos instituciją (vietos policijos komisariatą ar prokuratūrą) dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo (pagal Baudžiamojo kodekso 261 straipsnį - Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams). Tam, kas platino narkotines ar psichotropines medžiagas nepilnamečiams, t. y. asmenims iki 18 metų, numatoma baudžiamoji atsakomybė. Narkotinių ar psichotropinių medžiagų pardavimas yra vienas minėtų medžiagų platinimo būdų, jas perduodant kitam asmeniui už tam tikrą pinigų sumą ar kitokį atlygį. Tuo tarpu kitoks šių medžiagų platinimas - tai jų perdavimas kitiems asmenims neatlygintinai, t. y. išmainant jas, dovanojant, apmokant skolą, atlyginant už darbą ar kitas paslaugas ir pan. Taigi čia svarbiausią reikšmę turi narkotinių ar psichotropinių medžiagų neteisėto perdavimo kitam asmeniui faktas.

Minėtame Baudžiamojo kodekso straipsnyje numatyta nusikalstama veika priskiriama labai sunkių nusikaltimų kategorijai, kadangi kelia didelį pavojų žmonių sveikatai bei gyvybei, padeda plisti narkomanijai ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir nepilnamečių. Dažnai narkotinės ar psichotropinės medžiagos platinamos savanaudiškais tikslais, tad už tokį nusikaltimą numatytas laisvės atėmimas nuo 3 iki 12 metų.

Šiuo atveju bausmės dydis tiesiogiai priklauso nuo platinamų narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekio, kuris, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymu (Nr. V-239) patvirtintomis Narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijomis, vertinamas įvairiai, atsižvelgiant į jų poveikį asmens psichikai. Pvz., kanapių ir jų dalių nedidelį kiekį sudaro ne daugiau kaip 5 g minėtų medžiagų, didelį - 500 g, labai didelį kiekį - 2500 g. Opijaus (sutirštintų aguonų sulčių, gautų bet kokiu būdu) - atitinkamai 1 g, 100 g ir 500 g; amfetamino - atitinkamai 0,2 g, 20 g ir 100 g; heroino - atitinkamai 0,02 g, 2 g ir 10 g.

Jei narkotinės medžiagos platinamos mažamečiams, ši aplinkybė pripažįstama baudžiamąją atsakomybę sunkinančia aplinkybe (Baudžiamojo kodekso 60 straipsnio 1 dalies 5 punktas) ir turi įtakos bausmės individualizavimui.

Iš viso 2008 metais teismui perduotos 5 baudžiamosios bylos dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimo nepilnamečiams, dar 2 bylos buvo nutrauktos. Per penkis šių metų mėnesius teismui yra perduotos taip pat 5 baudžiamosios bylos dėl šios nusikalstamos veikos padarymo, 1 - nutraukta.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra