Latvijos prezidentė bandys keisti ”vaikinų klubo” tradicijas Pereiti į pagrindinį turinį

Latvijos prezidentė bandys keisti ”vaikinų klubo” tradicijas

2006-09-21 00:00

Dėl Jungtinių Tautų vadovo posto su penkiais azijiečiais kovos ir V.Vykė-Freiberga

Dėl Jungtinių Tautų vadovo posto su penkiais azijiečiais kovos ir V.Vykė-Freiberga

Niujorke vyksta kasmetinė JT generalinė asamblėja. Tarp joje dalyvausiančių kandidatų į kadenciją baigiančio Kofio Anano vietą minima ir vienintelė moteris - Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga. Nors latvių lyderė nelaikoma būsimų rinkimų favorite, ji mėgins sudrebinti “vaikinų klubą”.

Kinija ir Rusija greičiausiai nesutiks

Latvijos prezidentė, pretenduojanti į Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus postą, žiniasklaidai teigė, kad jos kandidatavimas turėtų tapti moterų kovos su “vien tik vaikinų” klubu, renkančiu aukščiausią pasaulio diplomatą, simboliu.

“Jeigu norime gyventi vis sąžiningesniame, teisingesniame ir lygesniame pasaulyje, (tada) turėtume matyti, kaip moterys užima visas galimas atsakingas pasaulio pozicijas, įskaitant generalinio sekretoriaus postą”, - sakė V.Vykė-Freiberga, pranešė “Reuters”-BNS.

Niujorke per savo pirmąją spaudos konferenciją nuo penktadienio, kai paskelbė kandidatuojanti į JT generalinio sekretoriaus postą, 69 metų V.Vykė-Freiberga teigė nebijanti tikėtino Rusijos ir Kinijos pasipriešinimo.

Kinija nori, kad šis postas atitektų kandidatui iš Azijos, o Rusijos santykiai su Baltijos valstybėmis yra šalti dar nuo 1991-ųjų, kai jos atsiskyrė nuo Sovietų Sąjungos.

Ir Kinija, ir Rusija turi veto teisę 15-os narių JT Saugumo Taryboje, kuri rinks naują generalinį sekretorių, šiame poste pakeisiantį Kofį Ananą, kurio kadencija baigiasi gruodžio 31-ąją.

Drąsina moteris

Visi kiti kandidatai yra vyrai. Saugumo Tarybos pasirinktą kandidatą po to turi patvirtinti 192 narių Generalinė Asamblėja. “Jeigu būčiau lošti mėgstantis žmogus, nestatyčiau ant to visų savo gyvenimo santaupų, bet turite suprasti, kad viskas yra įmanoma, - teigė V.Vykė-Freiberga. - Kartais atsitinka neįtikimi dalykai”.

Latvijos prezidentė, laisvai kalbanti angliškai ir mokanti dar keturias kalbas, pabrėžė, kad Rytų ir Vidurio Europa niekada neturėjo galimybės į generalinio sekretoriaus postą pasiūlyti savo kandidatą.

Buvusi psichologijos profesorė, prezidento pareigas einanti septynerius metus, teigė, kad moterys dažnai nesiryžta pretenduoti į aukštus postus, kai pamato, jog vyrai sudaro sutartis daugeliui metų į priekį.

“Manau, kad pernelyg daug moterų leido sau neišdrįsti, žinodamos, kad tai yra vien tik vaikinų klubai, kad ten renkasi vaikinai, kad jie sudarinėja sutartis”, - sakė V.Vykė-Freiberga.

Daugiausia simpatijų tenka korėjiečiui

Dauguma šalių teigia, kad atėjo eilė Azijos atstovui užimti šį postą. Tačiau JAV ir Didžioji Britanija tvirtina, kad renkant geriausią kandidatą, nereikėtų vadovautis tautybe. Pavyzdžiui, JAV ambasadorius Džonas Boltonas teigė, kad darbą turėtų gauti labiausiai kvalifikuotas kandidatas.

Vėliau šį mėnesį tarp kandidatų į generalinius sekretorius bus surengta trečioji neformali apklausa. Iki šiol Saugumo Tarybos nariai labiausiai palaikė Pietų Korėjos užsienio reikalų ministro Ban Kimuno kandidatūrą.

Kiti kandidatai yra Šašis Taruras iš Indijos, einantis JT generalinio sekretoriaus pavaduotojo ryšiams su visuomene pareigas, Tailando vicepremjeras Surakijartas Satiratajus, Jordanijos ambasadorius Jungtinėse Tautose princas Zeidas Raadas Zeidas Huseinas ir Šri Lankos prezidento patarėjas, buvęs JT Nusiginklavimo konferencijos pirmininkas Džajanta Dhanapala.

Praėjusį sausį per Pasaulio ekonomikos forumą Šveicarijos Davoso mieste V.Vykė-Freiberga, Ban Kimunas ir Dž.Dhanapala priklausė tai pačiai specialistų grupei, diskutavusiai apie JT. Tuomet Latvijos prezidentės pasisakymai sulaukė garsiausių auditorijos aplodismentų.

Lenkijos priekaištai

Per kitą spaudos konferenciją paklaustas, ar palaiko latvės kandidatūrą, Lenkijos prezidentas Lechas Kačynskis atsakė, jog norėtų, kad ši pozicija atitektų Rytų ar Vidurio Europai. Tačiau jis pažymėjo, kad V.Vykei-Freibergai, be trijų Baltijos valstybių, remiančių jos siekius, reikėjo “artimiau pasikonsultuoti” ir su kitomis šio regiono šalimis.

“Apgailestauju, tačiau tokių konsultacijų nebuvo”, - sakė L.Kačynskis. Jis taip pat pabrėžė, jog neprieštarautų ir net džiaugtųsi, jeigu JT generaliniu sekretoriumi taptų buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kvasnevskis.

Lenkijos spauda rašė, kad Lenkija A.Kvasnevskio kandidatūros į JT generalinius sekretorius nepasiūlė. Užsienio reikalų ministerija tai motyvavo tuo, jog noro užimti šias pareigas nepademonstravo pats politikas. Baltijos šalys penktadienį nutarė į JT generalinio sekretoriaus postą siūlyti Latvijos prezidentę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų