S. Lavrovas: jeigu Europos Sąjunga nuspręs atkurti santykius su Rusija, Maskva atsakys tuo pačiu | Diena.lt

S. LAVROVAS: JEIGU EUROPOS SĄJUNGA NUSPRĘS ATKURTI SANTYKIUS SU RUSIJA, MASKVA ATSAKYS TUO PAČIU

Jeigu Europos Sąjunga nuspręs atkurti santykius su Rusija, Maskva atsakys tuo pačiu, pirmadienį pareiškė Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas.

„Turime būti pasirengę bet kokiai įvykių eigai. Sprendimą turi priimti Europos Sąjunga: jeigu ji nuspręs, kad vis tik santykius reikia atkurti ir atšaukti juos trikdančius veiksmus, mes tam taip pat būsime pasirengę“, – S. Lavrovas pareiškė per spaudos konferenciją Sankt Peterburge su Suomijos užsienio reikalų ministru Pekka Haavisto (Peka Havistu).

Rusijos diplomatijos vadovas teigė, kad Maskvos santykiai su Bendrija blogėja jau seniai ir kad už tai atsakingas Briuselis.

„Iš principo bet kokiam bent kiek padėtimi Europoje besidominčiam žmogui seniai žinoma, kad jau daug metų, kai vyksta šis nutraukimas, santykius nuosekliai griauna ES“, – sakė S. Lavrovas.

„Europos Sąjunga nuosekliai sugriovė visus be išimties mechanizmus, egzistavusius partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo pagrindu, įskaitant viršūnių susitikimus, vykdavusius dukart per metus, įskaitant metinius RF vyriausybės susitikimus su eurokomisarais“, – pridūrė jis.

A. Lavrovas priminė ir apie darbo dėl keturių bendrų erdvių mažinimą, sektorių komisijų veiklos nutraukimą. „Visa tai sugriauta ir, pakartosiu, [sugriovėme] ne mes“, – sakė jis.

Pasak ministro, Rusijos kontaktai su ES kaip su organizacija „šiuo metu sporadiški“, susiję tik su angliavandenilių tiekimu ar užsienio politikos klausimais.

Jis pabrėžė, kad šiuo metu Maskva „neturi jokių problemų dėl dabartinių santykių su atskiromis Europos valstybėmis, tiesiogine šių žodžių prasme“, ir net su dauguma Europos valstybių.

„Ir nereikia painioti Europos Sąjungos su Europa. Mes niekur iš Europos neišeiname, Europoje mes turime daug draugų, daug bendraminčių. Su jais ir toliau plėtosime abipusiai naudingus santykius“, – pareiškė S. Lavrovas.

Ministras taip pat pridūrė, kad nors „santykių nėra, bet prekybos ir ekonominių santykių plėtra tęsiasi, nors ir ne taip greitai, kaip norėtųsi, dėl Europos Sąjungos įvestų sankcijų“.

„Visa tai tik įrodo, kad gyvenimas eina, ir visos egzistavusios mūsų santykių sistemos sąmoningas ardymas ir kenkimas jai, ir naikinimas, neturi įtakos žmonių ir verslo savitarpio traukai. Tam santykiai su Europos Sąjunga neturi jokios reikšmės“, – pareiškė S. Lavrovas.

Praėjusią savaitę S. Lavrovas įspėjo, kad Maskva yra pasirengusi nutraukti santykius su Europos Sąjunga, jei Briuselis siektų įvesti naujas sankcijas, kurios pakenktų Rusijos ekonomikai.

Rusijos ir ES ryšiai, kurie 2014 metais Rusijai aneksavus Krymą ir ėmus kurstyti karą Rytų Ukrainoje tapo blogiausi nuo Šaltojo karo laikų, dar labiau pablogėjo Rusijos teismui beveik trejiems metams pasiuntus už grotų Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, praėjusį mėnesį sugrįžusį į Rusiją iš Vokietijos, kur jis gydėsi po rugpjūtį įvykdyto jo apnuodijimo sovietų mokslininkų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Kremliaus kritikas dėl šio apnuodijimo kaltino Rusijos specialiąsias tarnybas ir prezidentą Vladimirą Putiną, bet Rusijos valdžia kaltinimus atmeta.

Jo įkalinimas išprovokavo masinius protestus Rusijoje, per kuriuos buvo sulaikyta daugiau kaip 10 tūkst. žmonių.

Rusija JAV ir ES kritiką dėl A. Navalno arešto ir įkalinimo, taip pat dėl protestų slopinimo vadina kišimusi į jos vidaus reikalus. Anksčiau šį mėnesį ES užsienio politikos vadovui Josepui Borrelliui (Žozepui Boreliui) lankantis Maskvoje, Rusija paskelbė išvaranti Vokietijos, Lenkijos ir Švedijos diplomatus, dalyvavusius A. Navalno šalininkų protestuose. Imdamosi proporcingų atsakomųjų priemonių šios trys ES šalys išsiuntė po vieną Rusijos diplomatą.

P. Haavisto akcentavo griežtą ES kritiką dėl Rusijos veiksmų ir atkreipė dėmesį, kad ES diplomatai stebėdami protestus vykdė savo pareigas. Jis pakartojo ES reikalavimą paleisti A. Navalną ir bloko kritiką dėl demonstracijų slopinimo.

ES atsisako komentuoti

Tuo metu J. Borrellio atstovas Peteris Stano (Peteris Stanas) pareiškė, kad ES savaip mato santykių su Rusija būklę ir galvos, kaip juos palaikyti toliau.

„Viskas buvo pasakyta aiškiai ir oficialiai“, – pirmadienį trumpoje spaudos konferencijoje Briuselyje sakė P. Stano, paprašytas pakomentuoti S. Lavrovo žodžius, kad santykius su Rusija „nuosekliai griauna ES“.

„Nekomentuosime kiekvieno p. Lavrovo pareiškimo kaskart, kai jis pasisako. Svarbu yra faktai ir Rusijos pozicija. Man atrodo, kad tik skatinsiu jį, jei kalbėsiu apie jo pareiškimą“, – sakė P. Stano.

Pasak J. Borrellio atstovo, „Europos Sąjunga toliau aptarinės ir svarstys, kaip plėtoti santykius su Rusija, remdamasi rusų komentarais ir pozicija, įskaitant tai, ką, pavyzdžiui, pasakė p. Lavrovas savo kolegai p. Borrelliui“, kai šis vasario 4–6 dienomis lankėsi Maskvoje.

Tačiau blokas remsis „ne tik tuo“, pridūrė P. Stano.

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

onute

Kauno diena bijo žmoniu reakcijos tai skanavima minussus su pliusais sumaklino vargas kaip jau nežino kokia afera padaryti kad nors kiek žmones apgauti

Rakantina

Man atrodo G.Lansbergis atlieka tokia pat misija kaip ir Ukraina... Provokuoja Rusų valdžia, kad po jos atsako į provokacija vakarai galėtų pulti ... Ukraina ir Lietuva tai tik "rankos ir kojos" kurios atlieka juodą darbą naudinga vakarams... (Žinoma ne už ačiū) bet kaip galima spėti, jei situacija pasikeis ir prasidės neramumai mes būsime tą fronto linija per kurią iš abiejų pusių mus taranuos... Mūsų niekas nepagailėjo ir ne apgins, nes niekas neturi tokio intereso...Rusams mes kaip mušė zvimbian, amerikiečiams tiesiog pakalikai kurių paskirtis atlikti "juodą darbą".

IR SVARBIAUSIA...

Tai užtikrintų stabilumą Europos sąjungoje ir tai būtų tvirtas garantas TAIKAI EUROPOJE. Tai ko labiausiai bijo teroristai iš už Atlanto. Sugriūtų jų planas, Ukrainos dėka įžiebti karo laužą Europoje.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS