Rusijos invazijai tęsiantis ketvirtus metus, Maskva ir Kyjivas naudoja daugybę pigių dronų, lengvai prieinamų rinkoje, su pritaisytais mirtinais sprogmenis.
Naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip Ukrainos kareiviai montuoja žalius tinklus ant keturių metrų stulpų daugybės kilometrų kelio ruožuose rytinėje Donecko srityje, kur vyksta vienos intensyviausių kovų.
„Kai dronas pataiko į tinklą, įvyksta trumpasis jungimas ir jis negali smogti į transporto priemones“, – sakė po kaitria saule dirbantis 27 metų inžinerijos brigados vadas Denisas.
Grėsmė iš viršaus
„Pereiname į vadinamąjį dronų karą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Denisas.
FPV dronai (Pirmojo Asmens Vaizdo dronai, leidžiantys nuotoliniu būdu valdančiam pilotui matyti vaizdą, tarsi jis būtų drono viduje) jau sunkiai sužeidė kelis jo vyrus. Kai kurie kareiviai turi šautuvus dronams numušti.
Rusijos kariuomenė taip pat naudoja tinklus.
„Mes audžiame tinklus kaip vorai! Ypač pavojingiems paukščiams be plunksnų“, – balandžio mėnesį vieną kareivį citavo Rusijos gynybos ministerija. Anksčiau Kremliaus laikraštis „Izvestia“ taip pat paskelbė netoli fronto montuojamų tinklų vaizdus.
Dronai kelia grėsmę ir miestams bei miesteliams.
Nuo liepos pradžios Dobropilijos miestelis, esantis maždaug už 20 kilometrų nuo fronto linijos ir prieš karą turėjęs apie 28 tūkst. gyventojų, tapo Rusijos FPV dronų atakų taikiniu. Kiekvieną dieną į mažo miestelio ligoninę atvyksta aukos.
Pasak ligoninės direktoriaus Vadymo Babkovo, priešo bepiločiai orlaiviai „negaili nei medicinos darbuotojų, nei civilių“. Kadangi keliai „dar nėra 100 proc. uždengti“ tinklais, greitosios pagalbos automobiliai turi daryti didelius lankstus, o tai sumažina pacientų išgyvenimo galimybes, sakė V. Babkovas
„Mes visi esame pavojuje“, – pridūrė ligoninės vadovas.
Ukrainos dažnai apšaudomos Rusijos Belgorodo pasienio srities valdžia greitosios pagalbos automobiliuose įrengė metalinius apsaugos nuo dronų narvus, ši technologija iki šiol buvo naudojama tik tankuose ir šarvuočiuose.
Nauji įpročiai
„Civiliai prie to priprato“, – naujienų agentūrai AFP sakė Denisas.
Dobropilijoje mažoje kavinėje ir turgelyje dirbanti Olga turi savo būdą, kaip dorotis su nuolatine dronų grėsme.
„Kai vairuoju ir jaučiu, kad mane puls dronas, atidarau visus langus, kad išvengčiau stiklo šukių“, – naujienų agentūrai AFP sakė 45 metų moteris.
Olgos teigimu, miestelyje tvyro „bauginanti“ atmosfera. „Dabar krūpčiojame nuo kiekvieno vėjo pūstelėjimo“, – sakė ji.
Olga vis dar gauna produktus, kuriais prekiauja, nors keliai nuolat puolami ir tiekėjai važiuoja aplinkkeliais toliau nuo fronto. Ji nežino, kiek dar galės tai tęsti.
„Dabar viskas pakibo ore. Gyvename diena iš dienos“, – sakė ji.