2009-ųjų stebuklai - išgelbėtos gyvybės Pereiti į pagrindinį turinį

2009-ųjų stebuklai - išgelbėtos gyvybės

2009-12-29 09:26
Atsargumas: J.Galeckas viešumoje būna su kauke, nes praėjus dar palyginti nedaug laiko po transplantacijos bet kokios infekcijos gali būti pavojingos.
Atsargumas: J.Galeckas viešumoje būna su kauke, nes praėjus dar palyginti nedaug laiko po transplantacijos bet kokios infekcijos gali būti pavojingos. / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Žmogaus gyvenimo kaina – neįkainojamos vertės dovanos ir medikų profesionalumas. To nenusipirksi nei už milijonus, nei už milijardus. Kaunietis tai gavo už dyką.

Gyvenimas iš naujo

Kaunietis Juozas Galeckas šiuos Naujuosius metus savo gyvenime skaičiuoja iš naujo. Jis 2010-uosius pasitiks tarsi naujai gimęs, nors jau nugyveno 49-erius metus.

Kas gi atsitiko 2009-aisiais? Dešimt jų mėnesių buvo itin sunkūs. Dėl ligos: plautinės hipertenzijos, kuri ne tik sunaikino plaučius, bet ir nualino širdį.

Lapkričio pradžioje Kauno medicinos universiteto klinikose J.Galeckui buvo atlikta ypatinga operacija: jam persodinta donoro širdis ir plaučiai. Šių dviejų organų transplantacija vienam recipientui – retas reiškinys net ir pasaulio medicinos praktikoje. Juo labiau – sėkminga transplantacija.

Medikai džiaugiasi sėkme

Prieš pat šv. Kalėdas J.Galeckas grįžo iš sanatorijos Druskininkuose, kur buvo taikomas reabilitacinis gydymas.

Po operacijos Kauno kardiochirurgų pacientas sveiko labai greitai. Tuo itin džiaugėsi jį operavę Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis, Širdies chirurgijos skyriaus vadovas Povilas Jakuška ir kiti, dalyvavę ypatingoje operacijoje. Tik J.Galecko žmona itin atsargi. Ji, iš arti mačiusi vyro kančias, ir dabar dar bijo didžiausiu gyvenimo džiaugsmu dalytis su kitais.

"Po tokios sudėtingos operacijos J.Galeckas sveiksta tikrai labai greitai. Ir kolegos reabilitologai tai patvirtino", – patikino Klinikų pacientų, kuriems transplantuoti donoro organai, sveikatos būklę stebinti gydytoja kardiologė Loreta Jankauskienė.

Svetimi tapo savi

Tai, kad organizmas priėmė donoro širdį ir plaučius ir šie organai tampa savi, gerai funkcionuoja, patvirtino praėjusią savaitę Klinikose atlikti J.Galecko sveikatos tyrimai. Jie bus atliekami periodiškai, dar ilgai reikės gerti kai kuriuos vaistus.

Svarbiausia, kad vyras gali lengvai kvėpuoti. Jam norisi visiems laikams užmiršti tą košmarą, kai dusino nuo bet kokio judesio, žengus žingsnį ar netgi ištarus žodį.

"Dėl širdies veiklos nepakankamumo skysčiai kaupėsi net pilvo ertmėje", – paciento ligą prisiminė gydytoja L.Jankauskienė.

Širdies veiklos sutrikimus išprovokavo nusilpę plaučiai, nebeįstengę aprūpinti širdies deguonimi. Ligoniui buvo diagnozuota plautinė hipertenzija.


Kas yra plaučių hipertenzija?

Plaučių hipertenzija – tai liga, kai kraujospūdis padidėja plaučių kraujagyslėse. Dėl ko taip atsitinka – nenustatyta. Neretai ši liga yra paveldima. Jai vystantis storėja kraujagyslių sienelės, pačios kraujagyslės dėl to susiaurėja. Ligonis dūsta, krenta bendras jo kraujospūdis. Šia liga dažniau serga jauni žmonės. J.Galeckas sirgo itin sunkia jos forma.


Lietuva vaistų neperka

Jau sukurta vaistų plautinei hipertenzijai gydyti. Deja, jie, kaip ir visi naujausios kartos preparatai, yra labai brangūs. Vienam ligoniui gydyti per metus reikėtų maždaug 100 tūkst. litų. Ligonių kasos šių vaistų nekompensuoja.


Transplantacijos

Širdies ir plaučių transplantavimas vienu metu yra labai retas gydymo metodas pasaulio mastu. Iš viso pasaulyje atlikta tik 3 tūkst. tokių operacijų, širdies transplantacijų – 80 tūkst., plaučių – 26 tūkst.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra