Ar saugu maisto papildus pirkti internetu? | Diena.lt

AR SAUGU MAISTO PAPILDUS PIRKTI INTERNETU?

Gyventojų elektroninius paštus tiesiog užtvindo reklamos, bandančios įsiūlyti stebuklingos galios maisto papildų. Dažniausiai tai būna įvairūs vitaminai, libido skatinantys arba padedantys sulieknėti, taip pat sportuojantiems asmenims skirti maisto papildai.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina vengti maisto papildus įsigyti nepatikimais būdais, nes jų kilmė gali būti neaiški, o kokybė ir sauga – abejotina.

Turi būti notifikuoti

Kaip teigia VMVT specialistai, visi maisto papildai privalo būti notifikuoti (apie jų prekybą turi būti pranešta). Jeigu produktas yra Maisto papildų sąraše, vadinasi, platintojas yra pranešęs apie prekybą maisto papildu ir juo prekiauja teisėtai.

„Internetinei prekybai galioja visi maisto tvarkymą reglamentuojantys teisės aktai. Maisto produktų (jiems priklauso ir maisto papildai – aut past.) kokybė ir sauga parduotuvėje ir parduodamų internetu neturi skirtis. Leidžiama prekiauti tik kokybiškais, saugiais ir tinkamai paženklintais maisto produktais“, - sako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Agnė Kolkaitė.

Vadovaujantis Europos Sąjungos teisės aktais, reglamentuojančiais maisto produktų ženklinimą, interneto svetainėje turi būti pateikta visa privaloma ženklinimo informacija, kur nurodomas sudedamųjų dalių sąrašas, tam tikrų sudedamųjų dalių kiekis, grynasis kiekis, specialiosios vartojimo sąlygos, alergenai ir kt.

„Vartotojams neretai nėra suteikiama pakankamai privalomos informacijos apie parduodamus maisto papildus: nėra nurodoma jų paskirtis, sudedamųjų dalių sąrašas, tam tikrų sudedamųjų dalių kiekis, grynasis kiekis, specialiosios vartojimo sąlygos, nėra išryškinami alergenai, pateikiama vartotojus klaidinanti informacija apie gydomąsias ar profilaktines savybes.

Nustatytus pažeidimus maisto tvarkymo subjektai įpareigoti pašalinti, yra skiriamos administracinės poveikio priemonės“, – sako A. Kolkaitė.

Rekomenduojama pasitarti su specialistu

Į ką vertėtų atkreipti dėmesį, norint įsigyti maisto papildų internetu? „Maisto papildai vartotojams dažnai asocijuojasi su vaistais. Tačiau jie yra skirti papildyti įprastą maisto racioną, o ne ligoms gydyti ar profilaktikai. Pažymėtina, kad draudžiama vartoti teiginius apie sveikatingumą, išskyrus atvejus, kai jie atitinka jiems keliamus reikalavimus, yra leidžiami pagal Europos Sąjungoje galiojančius teisės aktus ir yra įtraukti į leidžiamų teiginių sąrašus (pvz., draudžiami teiginiai, nurodantys, kiek ir kaip greitai galima numesti svorio bei teiginiai, kurie skatina ar kitaip keičia tam tikrą organizmo funkciją, pvz., skatina lytinę funkciją, mažina kraujospūdį). Reikėtų prisiminti, kad ant maisto papildo pakuotės draudžiama rašyti apie gydomąjį ar profilaktinį poveikį, todėl reikia atkreipti dėmesį, ar ženklinime bei reklamoje nėra nurodyta tokia informacija“, – sako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Renata Steponavičiūtė.

Kad pasirinktas maisto papildas geriausiai atitiktų organizmo poreikius, rekomenduojama prieš perkant maisto papildą pasitarti su gydytoju ar mitybos specialistu.

„Pažymėtina, kad į maisto papildų sudėtį dažniausiai įeina vitaminai, mineralinės medžiagos, įvairios botaninės kilmės medžiagos. Šios medžiagos naudojamos dėl tam tikrų savybių. Maisto papildų sudėtyje dažnai sutinkamos medžiagos, kurių sudėtyje yra Lietuvai nebūdingų egzotinių augalų. Jų poveikis žmogui ne visada žinomas, todėl pravartu tuo pasidomėti. Rekomenduojame visada atidžiai perskaityti maisto papildo etiketę, ypač sudėtį ir informaciją apie sudedamųjų dalių kiekius, medžiagas, galinčias sukelti alergijas bei vartojimo rekomendacijas“, – pataria R.Steponavičiūtė.

Sunku rasti atsakingą asmenį

Pasitaiko nenotifikuotų maisto papildų, apie kuriuos paprastai informuoja maisto papildus norintys įsigyti vartotojai arba randama ūkio subjektų patikrinimų metu.

Maisto papildų sudėtyje aptinkama draudžiamų medžiagų (neleistinų maisto priedų, vitaminų ir mineralinių medžiagų, neautorizuoto naujo maisto ingredientų). Pagrindinės problemos atliekant valstybinę kontrolę yra tai, kad itin sunku aptikti internetinius prekiautojus. Susiduriama su tokiais keblumais kaip anonimiškumas internete (sunku rasti kas yra atsakingas už konkrečią svetainę ir joje pateiktą informaciją). Dažnai tokios identifikuotos svetainės yra uždaromos ir sukuriamos naujos. Taip pat neįmanoma identifikuoti adresų ar kitos reikalingos informacijos. Su šia problema susiduria didelė dalis Europos Sąjungos valstybių, todėl problemai spręsti skiriamas ypatingas dėmesys.

„Geriausia maisto papildus pirkti legaliose prekybos vietose. Vaistinės – tik viena galimų maisto papildų pardavimo vietų. Jų galima įsigyti ir maisto produktų parduotuvėse bei specializuotose maisto papildų parduotuvėse“, – sako inspektorė A. Kolkaitė.

Pažymima, jog iš trečiųjų šalių asmeniniams tikslams atsisiųsti paštu ar atsivežti leidžiama dešimt vienetų maisto papildų pakuočių, kurių bendras svoris neviršija 20 kg. Įvežant šį kiekį VMVT leidimų nereikia. Jeigu importuojamas maisto papildų kiekis viršija dešimt vienetų pirminių pakuočių, tuomet kiti papildai turi būti grąžinti siuntėjui ar sunaikinti teisės aktų nustatyta tvarka.

Ar maisto papildu yra prekiaujama legaliai, galima pasitikrinti VMVT svetainėje esančiame Maisto papildų sąraše.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Danguolė

Sveiki.Norečiau paklausti ar saugu pirkti papildą nuo cholesterolio Auri25 iš papildai.net? Dėkoju už atsakymą.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS