Patyrė didžiulę evoliuciją
Ilgametę patirtį turinti Ingos Gruzdienės medicinos centro gydytoja akušerė-ginekologė dr. Viktorija Tarasevičienė pabrėžia – ultragarso tyrimas (arba echoskopija) yra ne tik visiškai saugus, bet ir neretai tampa gyvybę gelbstinčiu diagnostikos įrankiu, leidžiančiu medikams ir tėvams tinkamai pasiruošti kūdikio atėjimui į pasaulį.
Pašnekovės teigimu, daugiau nei pusę amžiaus medicinoje naudojama ultragarso technologija per šį laikotarpį patyrė neabejotinai milžinišką proveržį. Juk pirmieji dvimačiu režimu dirbantys aparatai pasaulyje, sukurti 1951 m., o akušerijoje imti taikyti nuo 1958-ųjų, gebėjo parodyti tik miglotą vaisiaus siluetą.
Tuo metu pažangi nūdienos įranga medicinos specialistams leidžia matyti nėščiosios įsčiose besiformuojančio kūdikio detalų anatominį vaizdą, įvertinti gimdos arterijų, virkštelės kraujotaką, taip pat vaikučio vidurinės smegenų arterijos kraujotaką, vidaus organų veiklą bei laiku pastebėti net menkiausius raidos sutrikimus.
„Technologijos tiek patobulėjo, kad šiandien, pasitelkę pažangiausią ultragarsinį aparatą, jau pirmame nėštumo trimestre galime nustatyti net širdies ydas ar kitas anomalijas“, – sakė specialistė.
Vienas gajausių mitų, su kuriuo vis dar susiduria medikė, yra tariama ultragarso žala vaisiui. Dr. V. Tarasevičienė skuba nuraminti – šios baimės veikiausiai atkeliavusios iš gūdžios praeities ir neturi jokio pagrindo.
Saugumui – prioritetinė svarba
„Ultragarso banga sklinda, atsimuša į objektą, grįžta atgal ir suformuoja vaizdą ekrane. Tyrimo metu šis procesas yra nuolat stabdomas, kad būtų galima atlikti matavimus. Taigi šiuolaikinės technologijos užtikrina, kad ultragarsas veiktų itin trumpai ir būtų maksimaliai saugus“, – specifinius procedūros niuansus populiariai aiškino gydytoja.
Gydytojos akušerės-ginekologės dr. V. Tarasevičienės pastebėjimu, priešingai, kur kas didesnė rizika kyla atsisakius šio tyrimo, nes tuomet lieka nepastebėti galimi raidos sutrikimai, galintys turėti rimtų pasekmių tiek vaisiaus, tiek naujagimio, o galiausiai – ir pačios mamos sveikatai.
Tad kada turėtų būti atliekamas ultragarso tyrimas ir kas jo metu nustatoma? Kaip aiškina pašnekovė, nėštumo metu, priklausomai nuo situacijos, gali būti atliekami keli tokie tyrimai. Pavyzdžiui, pačioje pradžioje svarbu įvertinti, ar nėštumas yra gimdoje. Be to, iki 20-os nėštumo savaitės pagal vaisiaus dydį galima pakankamai tiksliai nustatyti nėštumo laiką – tai ypač svarbu toms moterims, kurių mėnesinių ciklas nereguliarus.
„Tam idealus yra pirmasis nėštumo trečdalis – tarp 11-os ir 13-os savaitės, kai paklaida siekia vos penkias dienas. Vėliau kuo toliau, tuo nustatyti nėštumo laiką ganėtinai tiksliai yra sudėtingiau“, – sakė pašnekovė.
Kalbant apie vaisiaus raidos ydas, du ultragarso tyrimai laikomi esminiais ir rekomenduojami be išimties visoms nėščiosioms. Pirmasis jų itin svarbus – patikros tyrimas, atliekamas tarp 11-os ir 13-os nėštumo savaičių. Antrasis, kertinis tyrimas, vadinamoji detali vaisiaus anatomijos patikra, atliekama tarp 18-os ir 20-os nėštumo savaitės.
Problemas būtina spręsti laiku
Pirmojo patikros tyrimo metu ne tik tiksliai nustatomas nėštumo laikas, bet ir vertinama didžiųjų vaisiaus raidos ydų bei chromosominių ligų, tokių kaip Dauno sindromas, rizika.
„Kartais moterys atlieka genetinį NIPT tyrimą (vaisiaus DNR tyrimą iš mamos kraujo) ir mano, kad to užtenka. Tačiau yra ir kitokių situacijų, kurių šis tyrimas nenustato. Tai yra vaikelis gali būti genetiškai sveikas, tačiau turėti kitokių patologijų ar ligų. Kuo anksčiau jos diagnozuojamos, ypač jeigu tai nesuderinama su gyvybe, tuo geriau, nes sprendimas nutraukti nėštumą ar jį tęsti turi būti priimamas kuo anksčiau“, – aiškino medikė.
Tuo metu detali vaisiaus anatomijos patikra leidžia nuodugniai įvertinti vaisiaus organus ir jų sistemas, tokias kaip smegenys, širdis, inkstai, stuburas, galūnės ir kita.
„Šis tyrimas suteikia labai plačių galimybių. O pastebėjus tam tikras patologijas, pavyzdžiui, sudėtingas širdies ydas, žarnyno patologiją ar kita, galime nukreipti moterį gimdyti į trečio lygio paslaugas teikiančias įstaigas – specializuotus perinatalinius centrus, veikiančius Kaune bei Vilniuje, kur naujagimiui iškart po gimimo gali būti suteikta būtinoji chirurginė pagalba“, – echoskopijos svarba neleido abejoti Ingos Gruzdienės medicinos centro gydytoja dr. V. Tarasevičienė, kuri taip pat sėkmingai dirba Lietuvos sveikatos mokslo universiteto Kauno klinikų perinataliniame centre.
Tad, kaip pabrėžia specialistė, esant didesnės rizikos nėštumui ultragarso tyrimai tampa ypač aktualūs.
Užčiuopti komplikacijų riziką
Dr. V. Tarasevičienė vardija – reguliarūs ultragarso tyrimai būtini, jei moteris serga nėščiųjų diabetu, turi padidėjusį kraujospūdį ar laukiasi daugiau nei vieno vaikelio. Tokios diagnostinės procedūros leidžia stebėti vaisiaus vystymąsi, laiku pastebėti augimo sulėtėjimą ar per greitą augimą, taip pat įvertinti, ar kūdikiui pakanka maisto medžiagų bei deguonies.
Medikė atkreipia dėmesį, jog ypač sudėtinga situacija susiklosto dvyniams dalijantis viena placenta. Tai itin padidina komplikacijų riziką, nes, vaizdžiai kalbant, vienas kūdikių gali imti „apvogti“ kitą, kai kažkuriam jų tenka daugiau kraujotakos nei kitam.
„Tuomet vienas badauja, o kitas auga sparčiau. Jei nieko nesiimama, gali žūti net abu vaisiai. Todėl esant tokiam daugiavaisiam nėštumui, kai yra viena placenta, ultragarso tyrimas turėtų būti atliekamas kas dvi savaites, kad prireikus svarbius sprendimus galėtume priimti laiku. Tuo metu esant dviem placentoms, ultragarsinį tyrimą užtenka atlikti kas mėnesį“, – aiškino dr. V. Tarasevičienė.
Modernios technologijos suteikia tam tikrų intervencijų galimybių net vaisiui dar esant gimdoje, pavyzdžiui, perpilti kraują ar atlikti lazerinę placentos koaguliaciją, kurios metu atidalinamos placentos dalys, kad kraujotaka tarp dvynių nesimaišytų. Tačiau visa tai be tikslios ultragarso kontrolės būtų tiesiog neįmanoma.
Svarbiau už lyties nustatymą
Nors daugelis tėvų nekantriai laukia ultragarso tyrimo norėdami sužinoti būsimo vaikelio lytį (antrajame nėštumo trečdalyje ją galima jau nustatyti faktiškai 100 proc. tikslumu), gydytoja primena, kad tai tik smagi smulkmena, vis dėlto esminis tokio tyrimo tikslas – medicininis.
„Čia kur kas svarbesni kiti dalykai – įsitikinti, kad vaisius vystosi sklandžiai ir viskas vyksta normos ribose. Būtent pasitelkę ultragarsą galime laiku diagnozuoti širdies ydas, diafragmos išvaržas, žarnyno patologijas ir daugybę kitų sudėtingų būklių. O tai labai svarbu padaryti dar iki vaikelio gimimo, nes, pavyzdžiui, esant tam tikroms širdies ydoms, laiku atlikta operacija gali išgelbėti kūdikio gyvybę“, – priminė dr. V. Tarasevičienė.
Tad gydytoja ragina būsimuosius tėvus labiau pasitikėti medikais, nebijoti užduoti nerimą keliančių klausimų ir atminti, kad ultragarso tyrimas yra viena didžiausių šiuolaikinės medicinos dovanų, leidžianti užtikrinti kuo saugesnį ir sklandesnį kelią į motinystę bei tėvystę.
„Žinoma, pasitaiko ir kraštutinumų – kai kurie tėveliai kaip tik nori labai dažno ultragarso tyrimo. Tačiau jo tikrai nereikia kas savaitę. Jeigu nėštumas sklandus, ultragarso tyrimą rekomenduojama atlikti keturis penkis kartus per visą nėštumą“, – patarė medikė.
Uostamiestyje įsteigto Ingos Gruzdienės medicinos centro komandoje dirbanti dr. V. Tarasevičienė specializuojasi prenatalinėje diagnostikoje bei akušerijoje. Specialistė turi didelę patirtį prižiūrint ir vienvaisius, ir daugiavaisius nėštumus, normalią bei komplikuotą nėštumo eigą, taip pat atlieka išsamius ultragarsinius tyrimus tiek nėščiosioms, tiek ginekologinių problemų turinčioms pacientėms.

Naujausi komentarai