Kaip palengvinti menopauzę? | Diena.lt

KAIP PALENGVINTI MENOPAUZĘ?

  • 3

Menopauzė tampa išbandymu kiekvienai moteriai, ne mažiau iššūkių kyla laikotarpiais prieš menopauzę ir po jos. Moterys gali palengvinti jos simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę vartodamos maisto papildus ar homeopatinius vaistinius preparatus.

Galima sušvelninti simptomus

„Savo vaistinėlėje pravartu turėti maisto papildų su sojų izoflavonais – augalinės kilmės medžiagomis, kurios pagal savo struktūrą ir poveikį panašios į moters lytinį hormoną estrogeną“, – pataria vaistininkė Inga Pociulienė.

Prieš menopauzę, jos metu ir šiam laikotarpiui pasibaigus gali silpnėti kaulai, padidėja osteoporozės išsivystymo rizika. „Todėl, sulaukus brandesnio amžiaus, verta nuolat stiprinti kaulus tinkamais maisto produktais, kuriuose yra pakankamai vitamino D, mineralų – kalcio, magnio, cinko. Kartais, kai menopauzės simptomai labai stiprūs, gydytojas paskiria menopauzinę hormonų terapiją“, – vardija pagalbos organizmui priemones I. Pociulienė.

Ji džiaugiasi, kad, patarus pacientėms vartoti maisto papildų, turinčių izoflovanoidų, keisti gyvenimo būdą – skirti laiko poilsiui, sportui, kokybiškam miegui, daugeliui simptomai sušvelnėjo ar išnyko.

Po menopauzės moterims dažnai pasireiškia osteoporozė, todėl būtina stebėti kaulų tankį, vartoti kalcio preparatus, D vitaminą.

Fiziologiniai simptomai

Moterims svarbu žinoti, kas laukia kiekvienu periodu – tai sumažina baimes, kylančias iš nežinojimo. Ankstyvieji menopauzės simptomai dažniausiai pasireiškia trimis ketveriais metais anksčiau, nei išnyksta mėnesinės. Laikotarpis nuo jų atsiradimo iki mėnesinių išnykimo yra vadinamas premenopauze.

„Fiziologiniai premenopauzės požymiai tokie: pirmiausia menstruacijos tampa nereguliarios, vėliau atsiranda vazomotorinių simptomų – kamuoja karščio bangos, dažnas širdies plakimas, kraujospūdžio svyravimai, gausus prakaitavimas, galvos svaigimas, atsiranda psichoemocinių sutrikimų – jautrumas, nuotaikų kaita, sutrinka miegas. Šiuo laikotarpiu gali prasidėti ir labai gausios mėnesinės, kartais sumažėja lytinis potraukis. Pradeda blogėti plaukų ir nagų būklė, didėti svoris ir kauptis riebalai pilvo srityje“, – aiškina ji.

Vaistininkė Inga Pociulienė. Vaistinės nuotr.

Premenopauzės metu itin svarbu, kad su maistu būtų gaunama pakankamai reikalingų vitaminų ir mineralų: vitaminų A, E, D, magnio, cinko, seleno, kalcio.

„Derėtų nepamiršti ir skysčių – per dieną stengtis išgerti 1–2 l vandens, sportuoti. Nestipriems simptomams lengvinti premenopauzės metu tiks maisto papildai, kurių sudėtyje yra magnio ir nervų sistemą veikiančių B grupės vitaminų, taip pat nakvišų aliejaus ar statybinės hormonų medžiagos – sojų izoflavonų“, – pataria I. Pociulienė.

Padėti organizmui

Menopauzės laikotarpiu kiaušidžių funkcija sparčiai silpnėja ir mėnesinės palaipsniui visiškai išnyksta – vidutiniškai tai įvyksta apie 48–53 moters gyvenimo metus.

„Visos moterys šį gyvenimo periodą išgyvena skirtingai, vis dėlto menopauzės simptomai pasireiškia daug ryškiau. Pagrindiniai – karščio bangos, kurios gali būti tokios stiprios, kad per naktį tenka pasikeisti nuo prakaito šlapius drabužius net keletą kartų, neretai dėl to atsirandantys miego sutrikimai, emocinis dirglumas, depresinės būsenos“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Menopauzės laikotarpiu padidėja širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų rizika, atsiranda urogenitalinių pokyčių – sausumas makštyje, skausmas lytinių santykių metu, niežėjimas, deginimas, šlapimo nelaikymas.

„Menopauzės metu vertėtų nepamiršti vartoti fitoestrogenų, kurių yra sojų produktuose, dobilų preparatuose, linų sėmenyse, avižose, miežiuose, lęšiuose, sezamų sėklose, obuoliuose, morkose. Taip pat omega-3 riebiųjų rūgščių, kurias galime gauti ir su maistu – jų gausu riebiose žuvyse, avokaduose, linų sėmenų ir alyvuogių aliejuje. Jei simptomai ypač ryškūs, vertėtų pasitarti su gydytoju dėl medikamentinio gydymo“, – rekomenduoja I. Pociulienė.

Ji priduria, kad menopauzės simptomus šalina pakaitinė hormonų terapija, tačiau švelnius simptomus galima sureguliuoti ir natūraliomis priemonėmis. Pirmoji pagalba turėtų būti jau minėti izoflovanoidai.

„Reikėtų nepamiršti ir sporto. Sportas naudingas ne tik hormonų sistemai, bet ir osteoporozės profilaktikai, kokybiškam miegui. Patarčiau ir simptomiškai lengvinti savo būklę, pavyzdžiui, išsausėjus makščiai naudoti drėkinančias žvakutes ar lubrikantus“, – akcentuoja vaistininkė.

Ligų rizika

Pomenopauzė prasideda praėjus metams nuo paskutinių mėnesinių ir trunka iki gyvenimo pabaigos. Iki tol varginę simptomai pamažu išnyksta, bet gali pasireikšti osteoporozė, širdies ligos, antrojo tipo diabetas, sutrikti skydliaukės funkcija. Po menopauzės moteris kasmet praranda iki 2–3 proc. kaulų masės.

„Po menopauzės moterims dažnai pasireiškia osteoporozė, todėl būtina stebėti kaulų tankį, vartoti kalcio preparatus, D vitaminą. Svarbu reguliariai tikrintis širdies ir kraujagyslių būklę, nepamiršti vartoti omega-3 riebiąsias rūgštis, sveikai maitintis, sportuoti, gerai išsimiegoti, skirti laiko savo pomėgiams“, – pataria vaistininkė.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Varijantas

Susirast jaunesni meiluži ir leist jam kas vakara liežiuviu masažuot ta "jautriausia" vietele.

Xxx

Buvo menopauzė ir nieko ji neišgazdino.Praejo taip kaip atėjo.Jauciuosi puikiai ir seksas nuostabus,nereikia bijoti kad pastosi.Ir vyrui ir man toks jausmas kurio nebuvo kaip buvome jaunesni.

gal

Pirma reiktų nebeklausineti skaitytojo?,

SUSIJUSIOS NAUJIENOS