Mūsų šalies moksleiviai rūko, geria, nevalo dantų, tyčiojasi vieni iš kitų priversdami auką susimąstyti apie savižudybę. Tokios liūdnos išvados peršasi po atliktų moksleivių sveikatos tyrimų.
Nelaimingiausi Europoje
Kas keleri metai šalies 11–15 metų moksleiviai dalyvauja tyrime, kurio duomenys lyginami su analogiškais kitose šalyse.
Lietuvoje jau atlikti keturi tokie tyrimai. Pasak Kauno medicinos universiteto profesoriaus Apolinaro Zaborskio, apibendrinti jų rezultatai neteikia optimizmo.
Nepalankiai savo sveikatą vertina apie 20 proc. paauglių mergaičių. Berniukai savo sveikatą vertina ne taip kritiškai.
Dažniausiai moksleivius kamuoja psichosomatinio pobūdžio problemos: galvos skausmai, nervinė įtampa, stresas, liūdesys. Kasmet daugėja depresyvių nuotaikų. Vos ne pusė apklaustų mergaičių jaučia nervinę įtampą.
Ar mūsų vaikai jaučiasi laimingi? Pasirodo, Lietuvos paaugliai vieni nelaimingiausių Europoje.
Alus praranda populiarumą
Prieš 15 metų rūkančias moksleives buvo galima suskaičiuoti pirštais. Dabar rūko apie 15 proc. merginų ir apie 20 proc. vaikinų.
Profesorius įžvelgė ir gerąją pusę – jaunųjų rūkalių skaičius stabilizavosi. Medikas šiuos pokyčius į gerąją pusę sieja su valdžios sprendimais. Vienas tokių – draudimas rūkyti viešose vietose.
Kartą per savaitę alkoholį vartoja apie 10–13 proc. paauglių.
Pastebima, kad tarp paauglių populiarumą praranda alus, užleisdamas vietą silpniesiems alkoholiniams gėrimams. Juos mėgsta maždaug 20 proc. penkiolikmečių.
"Pavojingiausia, kad šių gėrimų reklamos niekas nedraudžia. Tad ateityje vartotojų rinka plėsis", – prognozavo profesorius.
Įvairūs narkotikai Lietuvoje taip pat randa vis daugiau naujų aukų. Tik Europos jaunimo labiausiai mėgstamą "žolę" lietuvaičiai nelabai pripažįsta.
Sudomino užsienio žurnalistus
Patyčių skaičius Lietuvoje kasmet išlieka stabiliai aukštas ir pats didžiausias tarp kitų šalių. Skirtumų tarp berniukų ir mergaičių beveik nėra – patyčių aukomis tampa visi vienodai.
Patyčios gali būti viena iš priežasčių, kodėl Lietuva pirmauja ir pagal savižudybių skaičių. Kaip aiškino A.Zaborskis, iš 20 mokinių klasėje 2 realiai planuoja, kaip pakelti prieš save ranką, arba jau yra bandę žudytis. Mintys apie savižudybę dažniau kankina penkiolikmetes.
"Ar įsileis mus Europa su nevalytais dantimis?" – tokį retorinį klausimą užduoda profesorius, pristatydamas duomenis apie dantų valymą.
Pasirodo, dantis rytą ir vakare valo tik pusė mergaičių ir trečdalis berniukų. Tad mūsų paaugliai rečiausiai Europoje valo dantis.
A.Zaborskis pateikė ir optimistinių rezultatų. Lietuviai – patys liekniausi Europoje. Šiuo aspektu lyderio pozicijų neužleidžiame jau 15 metų. Net BBC žurnalistai smalsavo, kodėl pas mus liekniausi vaikai.
Pasak profesoriaus, rimčiausias argumentas – nėra daug greito bei nesveiko maisto užkandinių.
Naujausi komentarai