Skvernelis apie siūlymą naikinti papildomas priemokas už gydymą: matau grėsmes korupcijai Pereiti į pagrindinį turinį

Skvernelis apie siūlymą naikinti papildomas priemokas už gydymą: matau grėsmes korupcijai

2025-05-15 16:38

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) registruotuose įstatymo pakeitimuose, kuriais siekiama panaikinti papildomas priemokas už Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas paslaugas, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako įžvelgiantis dideles rizikas.

Skvernelis apie siūlymą naikinti papildomas priemokas už gydymą: matau grėsmes korupcijai
Skvernelis apie siūlymą naikinti papildomas priemokas už gydymą: matau grėsmes korupcijai / A. Ufarto / ELTOS nuotr.

„Matau didžiules grėsmes korupcijai, šešėliui. (...) Palikti prisimokėjimą, man atrodo, nėra tragedijos. Tikrai būtų skaidriau, efektyviau“, – ketvirtadienį Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ susitikime, kuriame dalyvavo ir sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė, pabrėžė S. Skvernelis.

„Manau, kad žmogus galvos apie du kelius – arba (privačioje gydymo įstaigoje – ELTA) mokėti visą didelę kainą, kas bus per daug, arba geriau už pusę tos kainos pasiekti medicininę indikaciją, kad gydytojas, atnešus vokelį, pasakytų, kad tau reikia to geresnio, pavyzdžiui, lęšiuko“, – galimus scenarijus vardijo jis.

Nors balandį ministrė, pristatydama naikinti papildomas priemokas už gydymą siūlančias pataisas, tikino, kad tai padėtų įgyvendinti ir šios Vyriausybės strateginius tikslus, tarp kurių yra ir eilių gydymo įstaigose mažinimas, Seime dirbantiems demokratams tokios intencijos pasiekiamumas kelia klausimų.

„Ar nebus taip, kad šie pokyčiai ne tai, kad nespręs eilių klausimo, bet dar labiau didins įtampą šioje sistemoje, (...) jeigu vertė ėjimo pas privatininką sumažės, nes tam tikrų paslaugų nebus galima atlikti greičiau, neapsimokės pačiam privatininkui jų teikti?“, – klausė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Domas Griškevičius.

Savo ruožtu ministrė tikina – šiais pakeitimais nieko nesiekiama uždrausti.

„Šiuo atveju visi esame lygūs, nepriklausomai nuo to, ar esu mokslų daktaras, ar ministras, ar pardavėja, ar banko tarnautojas, darbuotojas, klerkas. Visi turime vienodą teisę gauti paslaugas. Tai bendras šios valstybės funkcionavimo susitarimas. Jeigu esu labai turtingas žmogus, einu tiesiai į privatų sektorių, moku pilną paslaugų kainą ir jas gaunu tada, kada reikia, kaip noriu ir visiškai be jokių apribojimų. Tai yra pasirinkimo dalykas“, – aiškino M. Jakubauskienė.

„Mes nieko nedraudžiame. Visi gali eiti ir gauti visas mokamas paslaugas pilnai susimokėdami už konsultaciją. (...) Turime užtikrinti viešojo sektoriaus funkcionavimą, kad kiekvienas žmogus gautų sveikatos paslaugas tada, kada jam reikia“, – pažymėjo ji.

ELTA primena, kad trečiadienį SAM registravo įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama panaikinti papildomas priemokas už PSDF lėšomis apmokamas paslaugas.

Šiuos Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimus ministrė M. Jakubauskienė pristatė balandį. Kaip tuomet teigė ji, įsigaliojus naujai tvarkai, iš pacientų nebebūtų reikalaujama papildomų mokesčių už valstybės lėšomis teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas. Taip pat, anot SAM vadovės, tai prisidėtų ir prie strateginių dabartinės Vyriausybės tikslų – didinti paslaugų prieinamumą, mažinti eiles gydymo įstaigose, gerinti medikų savijautą – įgyvendinimo.

Dėl SAM inicijuotų įstatymo pakeitimų pirmiausia turės spręsti Vyriausybė. Tuomet pataisos bus teikiamos Seimui. Jei šiems pakeitimams parlamentarai pritars, jie įsigalios nuo 2026-ųjų pradžios.

Šiuo metu galiojanti Sveikatos sistemos įstatymo nuostata įtvirtina galimybę pasirinkti brangesnes paslaugas, medžiagas bei procedūras. Kaip jau anksčiau nurodė ministerija, praktikoje tai tapo neteisėto pacientų apmokestinimo įrankiu, keliančiu nepasitenkinimą ir iškreipiančiu sveikatos sistemą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra