Taikant izoliaciją po kontakto su sergančiuoju, bus atsižvelgiama ir į serologinį tyrimą | Diena.lt

TAIKANT IZOLIACIJĄ PO KONTAKTO SU SERGANČIUOJU, BUS ATSIŽVELGIAMA IR Į SEROLOGINĮ TYRIMĄ

  • 0

Taikant izoliaciją po kontakto su sergančiuoju COVID-19, bus atsižvelgiama ir į serologinio tyrimo rezultatus, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Ši tvarka galios persirgusiems arba paskiepytiems žmonėms.

Anot ministerijos, serologinio tyrimo atsakymas (pagal kraujo mėginį) bus reikalingas tuo atveju, jei po persirgimo ar vakcinacijos praėjo daugiau nei 90 dienų ir žmogus po sąlyčio su sergančiuoju yra laikomos didelės rizikos kontaktu.

Iki šiol galiojo tvarka, kad asmeniui 90 dienų po diagnozės PGR ar antigeno testu (abiem atvejais reikalingas tepinėlis iš paciento nosiaryklės) arba po vakcinacijos pagal pilną vakcinacijos schemą izoliacija nebuvo taikoma, jei asmuo turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju.

Kaip pranešė SAM, ši tvarka įsigaliojo nuo pirmadienio.

Ministerija taip pat primena, kad dar anksčiau patvirtintas algoritmas, kuris ir toliau bus taikomas tam tikrų grupių asmenims, susidūrusiems su didelės rizikos kontaktu.

Juo vadovaujantis, asmeniui turėjus didelės rizikos sąlytį, vertinama, ar žmogus turi antikūnų testą, kuris galiotų 60 dienų, o tada sprendžiama dėl izoliacijos.

Jei testas rodo, kad žmogus jau turi imunitetą, kuris apsaugo nuo užsikrėtimo ir susirgimo – žmogus atleidžiamas nuo izoliacijos. Jeigu testas nerodo susiformavusio imuniteto, tenka izoliuotis. Jei testo nėra, reikia jį pasidaryti.

Tarp minėtųjų grupių – gydymo, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančiose įstaigose dirbantys ir čia paslaugas gaunantys asmenys, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas gaunantys žmonės, socialinės globos įstaigų darbuotojai ir gyventojai, laisvės atėmimo įstaigų darbuotojai ir čia esantieji.

Taip pat šis algoritmas taikomas asmenims, kuriems yra imunosupresija – žmogaus organizmo imuniteto slopinimas.

„Svarbu paminėti, kad pagal naująją tvarką numatyta, kad jei sprendžiant dėl sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga turėjusio asmens izoliavimo, pateikiamas teigiamas serologinis antikūnų tyrimas atliktas 60 dienų laikotarpiu iki sausio 25 dienos, asmuo, norėdamas išvengti izoliacijos, turės kreiptis į tyrimą atlikusią laboratoriją ir paprašyti dokumento, įrodančio, kad tyrimas atitinka visus kriterijus“, – rašoma pranešime.

„Kad testas atitiktų specialistų nustatytus kriterijus reikalinga tam, nes iki šiol vieni rinkoje esantys testai buvo tinkami spręsti dėl izoliacijos, kiti – ne. Laboratorija žinos, kokio gamintojo testus naudoja ir kokios to testo specifikacijos. Jeigu tokio dokumento asmuo neturės, tyrimą reikės atlikti pakartotinai“, – teigiama jame.

Anot ministerijos, pagal ekspertų rekomendacijas nuo sausio 25 dienos įsigaliojus naujiems testų reikalavimams, jokių papildomų įrodinėjimų nereikės.

Sprendimą dėl asmens izoliacijos po turėto didelio rizikos sąlyčio priima Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad serologinis antikūnų testas skirtas žmogaus imuninės sistemos atsakui į viruso infekciją aptikti. Jis labiausiai tinka nustatyti, ar žmogus jau yra persirgęs COVID-19 ir ar turi šiam virusui specifišką imunitetą po persirgimo ar vakcinacijos.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS