Lietuvos laukia didelis demografinis šokas? Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos laukia didelis demografinis šokas?

Tarptautiniai ekspertai įspėja, kad per 25-erius metus dirbančių gyventojų sumažės trečdaliu – bus puse milijono mažiau. Sociologas teigia, kad dėl to augs su visuomenės senėjimu susijusios išlaidos.

Lietuvos laukia didelis demografinis šokas?
Lietuvos laukia didelis demografinis šokas? / Freepik.com nuotr.

Tarptautiniai ekspertai gąsdina, kad prie šventinių stalų šeimų gretos traukiasi. O po 25 metų Lietuva susidurs su dideliu demografiniu šoku.

Vyresni gyventojai reiškia milžiniškas išlaidas valstybei. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija skaičiuoja, kad per 20 metų išlaidos senstančiai visuomenei didės net 3 mlrd. eurų.

„Bus sunkiau išlaikyti esamą santvarką valstybės gerovės atžvilgiu. Jei viskas pasilieka kaip dabar, tai nepavyks gyventi taip kokybiškai, turtingai, sveikai“, – teigė sociologas Vytenis Juozas Deimantas.

Bliūkšta ir svajonės dėl vakarietiškų pensijų. Anot investuotojo, pensijos ne tik kad neaugs, bet ir sudarys vis mažesnę atlyginimo dalį.

„Toliau kels iššūkių pirmai pensijų pakopai, „Sodros“ pensijų sistemai. Mažėjant dirbančiųjų skaičiui, skiriant tą pačią lėšų sumą pensijoms, ateityje bus sudėtinga didinti pensijas“, – aiškino Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Tadas Gudaitis.

LNK stop kadras.

Jau dabar sostinėje driekiasi eilės ir prie senjorų globos namų – pusė tūkstančio laukiančiųjų negauna vietų.

„2050 metais planuojama, kad žmonių virš 80 metų amžiaus skaičius bus dvigubai didesnis. Lygiai taip pat įvairiomis ligomis sirgs dvigubai daugiau žmonių“, – duomenimis dalinosi ilgalaikės Priežiūros įstaigų asociacijos vadovas Jonas Zelba. 

Ką daryti su šokiruojančia statistika, tarėsi sociologai, darbdaviai ir politikai. Tačiau išėjo be konkrečių sprendimų.  

Lietuvos gimstamumo rodikliai nespindi jau kurį laiką. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau. Kurti šeimas lietuvaičių nepaskatins net išmokos.  

„Nėra įrodymų, kad jos veikia. Tiek čia, tiek užsienyje tai yra trumpalaikiai sprendimai“, – kalbėjo sociologas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Darbo rankų trūkumą įmonės siūlo kamšyti imigrantais iš kitų šalių. Darbdaviai teigia, jog jau šnekasi su Vyriausybe, kaip jų pritraukti daugiau. Dabar kliudo reikalavimai iš kokių šalių ir kokios kvalifikacijos specialistus vežtis. 

„Turime galvoti, iš kokių šalių pakviesti dirbančius žmones, kurie galėtų prisidėti prie darbo jėgos“, – šnekėjo Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentė Aurelija Maldutytė.

Tarptautiniai ekspertai ragina patiems rūpintis ir didesne pensija: papildomai kaupti, o pensijų fondams daugiau investuoti Lietuvoje. Taip įmonės turės sąlygas augti, mokėti didesnius mokesčius. Bet šį siūlymą atmeta patys fondai, nes pensijų sistema nestabili.  

„Jeigu ministrė pasirenka pinigus išleisti televizoriams, šaldytuvams, o ne investuoti į strategines kryptis, tai čia jos pasirinkimas“, – sakė T. Gudaitis.

EBPO ekspertai siūlo Lietuvoje plėsti ir mokesčių bazę, ilgiau darbe išlaikyti vyresnio amžiaus žmones.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
N

Išmest tuos 240 tūkst. Žydų kur suvažiavo nuo 2022 m į Lietuvą iš Ukrainos. Išmesti seniau suropojusius žydus į Lietuvą. Jie daro žalą. Ir nuklaidinkit vietinių gyventojų. Vien karių iš JAV, Vokietijos, jaunų karių bus tiek, kad tikrai pakaks to prieaugio. O Luetuvoj išmetus žydus lieka normalūs du milijonai vietinių padorių žmonių. Sodros nebeliks. Tada normaliau perskirstyti išmoks viešus pinigus ir užteks visiem, jei negrobstys per Sodrą ir savivaldybes tų pinigų iš biudžeto.
2
0
Antanas.

"Į žemę be žmonių ateis žmonės be žemių." Tokia dalia laukia ne tik Rusijos, bet ir Lietuvos.
1
0
Visi komentarai (2)