-
Į Laisvės alėją su trenksmu sugrįžta rudeninė mugė (programa) 28
Pusė tūkstančio palapinių
Laisvės alėja nusidrieks apie 500 palapinių. Jose įsikurs tautinio paveldo, tradicinių gaminių, tautodailės ir dailiųjų amatų atstovai, ūkininkai, prekiaujantys žemės ūkio ir maisto produktais.
Muzikinio teatro sodelyje iškils scena, bus įrengta ir daugiau vietų koncertams, pasirodymams, pramogoms, įdomiajai edukacijai, liaudies amatams demonstruoti. Veiksmo ir įspūdžių bus per akis, žada konkursą organizuoti šią mugę laimėjusios įmonės „Sukurta LT“ vadovas Darius Straigis.
Mugei skirta Laisvės alėjos atkarpa nuo E. Ožeškienės gatvės iki Soboro. E. Ožeškienės gatvėje įsikurs maisto zona. Ji tęsis savivaldybės pusėje iki Maironio gatvės.
„Man yra didžiausias fenomenas, kad žmonės stovi ilgiausiose eilėse prie tradicinių baronkų ir grybukų“, – apie pasirinkimus prakalbo įmonės „Sukurta LT“ atstovė Ona Peičiūtė. Taigi riestainių mėgėjus galime nudžiuginti, kad jų bus ir šį savaitgalį.
„Iš Vilniaus jų gamintojai atvažiuoja su seniausių tradicijų gaminiais. Išparduoda viską, ką atsiveža. Sekmadienį po pietų jau nelabai ką turi“, – pridūrė D. Straigis.
Keps ir vietoje
Ne mažiau populiarūs ir kitų kulinarinio paveldo meistrų, tradicinio maisto gamintojų gaminiai.
„Kaip ir kasmet, mugėje dalyvauja Lietuvos tautinio paveldo gamintojų ir kūrėjų asociacijos atstovai. Tradiciškai bus kepamas šakotis, pristatoma duona, medus, bus ir naminio alaus su paveldo sertifikatais“, – vardijo D. Straigis. Į pirkėjų krepšelius neabejotinai keliaus įvairiausi sūriai, konditerijos, mėsos gaminiai.
„Kai kuriuos gamintojus galima sutikti tik mugėje, todėl kauniečiai naudojasi proga paragauti, įsigyti išskirtinių gaminių, užmegzti kontaktų. Į mugę suvažiuoja tie, kurių produkcijos nerasi kasdien parduotuvėse. Tokių išskirtinių gaminių – didžiulė įvairovė. Tai didelis mugės pranašumas. Net ir kelių žmonių ūkiai sugeba pagaminti labai skanių kulinarinių gaminių“, – sakė D. Straigis.
Mugėje ūkininkai mielai pasidalija savo kasdienybe, koks yra jų gaminamų produktų kelias.
Įvairių tautų kulinarija
Dar vienas šių metų akcentas – tautinių bendrijų atstovai. Mugėje dalyvaus turkai, kartvelai, azerbaidžaniečiai, ukrainiečiai, kinai, armėnai, uzbekai. Pastarieji, pavyzdžiui, kepa labai įvairių rūšių ir skonių savo duoną. O ar jau esate ragavę tradicinės turkiškos chalvos?
Kol vieni gamins savo tautinius patiekalus, kiti mugės svečius scenoje supažindins su įvairia tautine muzika. Tautinių bendrijų atstovams nebus skirta konkrečių zonų. Jų sutikti galėsite įvairiausiose mugės vietose.
Atskira zona bus skirta tik latviams. Jie įsikurs prie savivaldybės.
„Latviai garsėja savo sūriais. Jų gamina įvairiausių ir su įvairiausiais priedais, prieskoniais. Taip pat ir duonos, kuria garsėja, atsiveža. Latviai – tradiciniai mugės dalyviai, bet kasmet atsiveža ir kažko naujo“, – vardijo D. Straigis ir pridūrė, kad kaimynai atvyks ir su savo darbo peiliais, kailiais, viduramžiškais atributais, tautinėmis juostomis. Čia pat, vietoje, dalysis savo patirtimi.
„Atvažiuoja lenkų, estų amatininkų, gamintojų, atvyksta ir iš kitų šalių. Vis su kokiomis nors naujovėmis, autentika“, – teigė organizatorius.
Rudeninis derlius
Dar vienas labai lankomas mugės sektorius – vaisių ir daržovių. „Bus visko, kas užauginama Lietuvos ūkiuose. Taip pat ir visokių uogienių, netradicinių užtepėlių, kanapių produktų prigamina“, – pasakojo D. Straigis.
„Turiu pasiūlymą Lietuvą pavadinti amatų šalimi. Tiek daug yra amatininkų, gamintojų. Žmonės labai išradingi, nagingi. Beprotiškai. Pritaiko įvairių naujovių. Juos reikia palaikyti, kiek tik galime“, – teigė organizatorius, tačiau mugės lankytojams patarė nepamiršti derėtis dėl nusižiūrėto dirbinio ar skanumyno, nebijoti užkalbinti amatininkų, ūkininkų, jeigu kas nors domina.
Ne vienas lankytojas iš mugės grįžta su naujais receptais, naudingais patarimais iš pačių meistrų ar gamintojų lūpų.
Pažintis su antimis
Rankdarbių ir amatų zona drieksis nuo Mickevičiaus gatvės iki Nepriklausomybės aikštės. Čia plušės ir demonstruos savo gaminius kalviai, juvelyrai, tekstilininkai.
„Dar turėsime tokią įdomybę kaip zooparkas. Visi norintys galės iš arčiau pamatyti įvairių naminių paukščių, pavyzdžiui, gaidžių, žąsų, ančių ir pan.“, – pasakojo D. Straigis. Gyvūnai bus įkurdinti žaliajame skverelyje prie Vytauto paminklo.
Netoliese bus įrengta pramoga vaikams – mini golfo erdvė, įsikurs piešėjai ant veidų, atrakcionai.
Tiems, kuriuos domina sodinukai, rekomenduojama į mugę žengti nuo A. Mickevičiaus gatvės. Čia įkurdintoje ūkio zonoje bus prekiaujama tuo, kas reikalinga ūkiui, sodui, daržui.
Muzikinė dalis
Mugės lankytojams parengta įvairi muzikinė programa.
Penktadienį nepraleiskite socialinės akcijos „Rinkis gyvenimą“. „Sidabrinės linijos“ atstovai kvies senjorus išsamiau susipažinti su šios organizacijos veikla – tai ir nemokami draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba telefonu vyresnio amžiaus žmonėms. „Sidabrinės linijos“ atstovų palapinė lankytojų lauks visą penktadienį prie pašto.
Mugės atidaromojo koncerto programoje – džiazo ir svingo grupė „The Shoekillers Band“ kartu su lindihopo šokėjais.
Šeštadienį nuo 11 val. prie Nacionalinio Kauno dramos teatro koncertuos viduramžių muzikos grupė „Hansanova“. O. Peičiūtė pastebėjo, kad šios grupės dalyvavimas – neatsitiktinis, nes viduramžiais per muges, turgaus aikštėse grodavo būtent tokie kolektyvai.
Paskui programoje susipins įvairių Lietuvos regionų, populiariosios muzikos atstovų pasirodymai. Pasirodys vaikų vokaliniai ir šokių kolektyvai, Lietuvos tarptautinės baleto akademijos auklėtiniai, tautiniai ansambliai, šiuolaikinio šokio atstovai, pilvo šokėjos ir t. t. Finalinis šeštadienio akcentas – „Lietuvos balso“ finalininkės Vytautės Tamutytės pasirodymas.
Sekmadienis skirtas jaunimui: madų šou, „Muzikos Mekos“, įvairių Kauno muzikos mokyklų auklėtinių pasirodymai, grupių, kolektyvų koncertai. „Daug muzikos ir daug šokio. Visi atlikėjai ne tik gerai dainuoja, o muzikantai – groja, bet ir šoka, moka surengti šou“, – apibendrino O. Peičiūtė.
Eismo ribojimai
Atkreipiame dėmesį, kad mugės metu bus ribojamas automobilių eismas A. Mickevičiaus g. (atkarpoje nuo K. Donelaičio g. iki Kęstučio g.) ir Maironio g. (atkarpoje nuo K. Donelaičio g. iki Kęstučio g.).
Mugės organizatoriai ir pareigūnai gyventojams primena, kad į mugę geriausia vykti visuomeniniu transportu.
Prekybininkams automobiliais į Laisvės alėją ir bus leidžiama įvažiuoti išsikrauti prekes tik turint nustatyto pavyzdžio leidimus, o išsikrovus galima išvažiuoti per E. Ožeškienės, A. Mickevičiaus ir Maironio g.
Penktadienį ir šeštadienį eismas bus ribojamas 10-20 val., sekmadienį – 10-18 val.
Mugės programą rasite kaunomuge.lt/programa.
-
GMP tarnybos vadovas: tai viena didžiausių avarijų Kaune 5
Šešiolika sužeistųjų
Raudondvario plente ankstų trečiadienio rytą susidūrus žmonių pilnam mikroautobusui ir sunkvežimiui, Kauno policijos pateiktais patikslintais pirminiais duomenimis, nukentėjo net šešiolika žmonių.
Tarp jų – šią avariją galimai sukėlęs sunkvežimio vairuotojas ir penkiolika keleivinio mikroautobuso keleivių. Pastarųjų amžius – nuo 45 iki 70 metų.
Į pagalbą nukentėjusiesiems išsiųsta trylika greitosios medicinos pagalbos brigadų ir masinių nelaimių valdymo logistikos automobilis. Įrangos ir priemonių jame pakaktų padėti 50-iai asmenų. Šis automobilis pasitelkiamas, kai per įvykį nukenčia daugiau kaip dešimt žmonių.
Išskirtinis įvykis
Rugsėjo 6-osios ryto avarija neabejotinai išskiria sužalotų asmenų gausa. N. Mikelionis atkreipė dėmesį, kad aplinkybės teikti pagalbai susiklostė gana palankiai.
„Buvo labai ankstyvas rytas. Gatvėse nebuvo didelių spūsčių. Tai leido pagalbą suteikti labai operatyviai. Į įvykio vietą atvykome labai greitai. O šiaip tai kiekvienas įvykis iš dalies yra išskirtinis, kiekvienas turi savų niuansų“, – komentavo GMP tarnybos vadovas.
Nerijus Mikelionis (E. Ovčarenko/BNS nuotr.)
Kauno policiją žinia apie nelaimę pasiekė 5.44 val.
Atskirti ir informuoti
Masinės nelaimės suvaldymo iš medicininės pusės specifika – panaši kaip ir žvelgiant iš kitų specialiųjų tarnybų pusės.
„Tikslas – kaip įmanoma greičiau identifikuoti pacientus, kuriems reikia pačios skubiausios pagalbos. Informuoti gydymo įstaigas, kiek ir kokios būklės, su kokiomis traumomis pacientai atvežami. Suteikus pirmąją pagalbą pacientus kuo greičiau pristatyti į atitinkamo lygio stacionarinę gydymo įstaigą. Visa tai ir buvo padaryta“, – vardijo N. Mikelionis.
Šiaip tai kiekvienas įvykis iš dalies yra išskirtinis, kiekvienas turi savų niuansų.
Didžioji dalis sužeistųjų nuvežti į Kauno klinikas, dar keturi pristatyti į Kauno ligoninės Priėmimo skubios pagalbos ir traumų skyrių (traumatologijos punktą), esantį miesto centre.
Masinių nelaimių atveju yra labai svarbios visos pagalbos grandys. Pradedant GMP tarnybos pamainos vyresniuoju gydytoju, pajėgas valdančiu, skambučius priimančiu dispečeriu, pirmąja brigada, atvykusia į įvykio vietą, kaip greitai ir tiksliai ji įvertins situaciją, kiek paprašys paramos, tolimesnio vadovavimo struktūra, kuo tikslesniu ir operatyvesniu vaidmenų paskirstymu atvykstančioms brigadoms ir t.t.
Feisbuko grupės „Kur stovi policija Kaune“ nuotr.
Palapinės neprireikė
Aplinkybės lėmė, kad pagalba daugiausiai buvo teikiama GMP automobiliuose.
„Masinių nelaimių palapinės nebuvome išskleidę. Pagalba teikiama priklausomai nuo paciento būklės. Pirmiausia atrenkami pacientai, kuriems reikalinga skubiausia pagalba. Tai – vadinamieji raudoni pacientai, kuriems greitai nesuteikus pagalbos gali grėsti sveikatos problemos ar net pavojus gyvybei. Jiems pagalba teikiama iškart nelaimės vietoje. Po to, esant reikalui, pagalba teikiama automobilyje ar specialiai įkurtoje pagalbos teikimo vietoje, pavyzdžiui, palapinėje. Nėra taip, kad pagalba teikiama tik lauke arba vien tik automobilyje. Priklauso nuo situacijos“, – detalizavo pašnekovas.
Greitosios medicinos pagalbos stoties nuotr.
Kokios galimybės?
Kokios yra GMP tarnybos galimybės? Kaune ir Kauno rajone kiekvieną dieną budi 26-27 brigados. Tai yra dirbant įprastiniu režimu. Kiekvieną dieną dar turime rezervinį automobilį. Esant reikalui tarnyba gali išsikviesti papildomų pajėgų.
Priklausomai nuo aplinkybių vienu metu išvykusių į iškvietimus brigadų skaičius būna labai skirtingas. Tą sunku numatyti.
Vidutiniškai per parą Kaune GMP sulaukia 220-300 iškvietimų. Daugiausiai jų būna žiemą.
Rytai būna vieni sudėtingiausių, nes vyksta pasikeitimas pamainomis. Procesą reikia suderinti tai, kad vienu metu keistųsi tik dalis brigadų, kad kiti dar arba jau dirbtų.
Itin svarbus ne tik pačios GMP tarnybos darbuotojų profesionalumas, bet ir sklandus visų tarnybų darbas.
„Visada labai džiaugiamės bendradarbiavimu su kitomis tarnybomis. Tikslas – dirbti pagal vieningą ir vienodą sistemą, kad visi suprastume, ką daryti tokios nelaimės atveju. Tam organizuojami kursai, mokymai. Beje, kaip tik šiuo metu GMP tarnybos darbuotojams masinių nelaimių valdymui skirti kursai, kurie truks iki kitų metų“, – pasakojo N. Mikelionis.
Daugiau apie nelaimės aplinkybes rasite čia.
-
Po liūčių skęsta namai: kodėl labiausiai turėtų susirūpinti neatsakingi naujakuriai 2
Tai pastarąją savaitę patyrė ne vienas Kauno ar Kauno rajono gyventojas. Kas dėl to kaltas?
„Nakties padariniai mažesni nei vakar dienos liūties, nors kritulių iškrito daugiau. Didžiausia problema yra tai, kad kai kurie gyventojai lietaus nuotekas nelegaliai prisijungę į buitinių nuotekų tinklus. Tai dažniausiai pasitaiko naujuose kvartaluose“, – teigė Vaida Bytautė. Dėl to tinklai nepajėgė sugerti visų kritulių ir imti semti pastatai.
Daugiausiai kritulių, anot „Kauno vandenų“ atstovės, iškrito Garliavoje, Aleksote, Romainiuose, Vijūkuose, dalyje Petrašiūnų.
„Dar kartą pabrėžiame, kad savavališkas paviršinių nuotekų prijungimas prie buitinių nuotekų tinklų yra draudžiamas. Gyventojai lietaus vandenį turėtų tvarkyti tvariai – jeigu nėra centralizuotų surinkimo tinklų, turėtų naudoti talpas, o ne leisti į buitinių nuotekų tinklus“, – akcentavo V. Bytautė, pridūrusi, kad pastarosiomis lietingomis paromis nuotekų valyklos debitas išaugo dvigubai skaičiuojant nuo vidutinio įprasto debito.
Vakar po pietų „Kauno vandenų“ atstovė Vaida Bytautė portalui kauno.diena.lt suskaičiavo, kad diena tarnybai – itin intensyvi.
Savavališkas paviršinių nuotekų prijungimas prie buitinių nuotekų tinklų yra draudžiamas.
„Iki šiol esame gavę apie 40 pranešimų dėl įvairių avarijų Kauno mieste. Iš peties darbuojasi visos brigados, šalina smarkios liūties sukeltus padarinius", – 13.30 val. teigė V. Bytautė.
Anot jos, tądien daugiausiai gyventojų pranešimų sulaukta iš Kauno centro bei Pramonės prospekto.
„Buvo gauti du pranešimai dėl užpiltų darbo patalpų, esančių pusrūsiuose, trys pranešimai dėl užpiltų gyvenamųjų patalpų. Devyni pranešimai dėl vandentiekio trūkimų, atvirų šulinių ir t.t.“, – komentavo „Kauno vandenų“ atstovė.
Portalas kauno.diena.lt jau rašė, kad po liūties užtvindyta dalis Senamiesčio, kai kurie pastatai.