Onkologai laimi prieš ministeriją Pereiti į pagrindinį turinį

Onkologai laimi prieš ministeriją

2009-12-15 00:59
Reforma: Onkologijos institutas priešinasi ministerijos planams prijungti jį prie Santariškių klinikų.
Reforma: Onkologijos institutas priešinasi ministerijos planams prijungti jį prie Santariškių klinikų. / Gedimino Bartuškos nuotr.

Lietuvoje būtina įkurti Nacionalinį vėžio institutą, kuriam priklausytų ir gydymo klinika. Tokią poziciją pareiškė dauguma vakar Seime surengto pasitarimo dėl instituto įkūrimo dalyvių.

Tik Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai teigė, kad klinika, kur gydomi onkologiniai ligoniai, turėtų būti atskirta nuo instituto ir sujungta su Vilniaus universiteto Santariškių klinikomis.

Svarbiausi dalykai

"Organizuodami sveikatos apsaugą turime atsižvelgti į svarbiausius dalykus. Prieš penketą šešetą metų dominuojantis sergamumas buvo širdies kraujagyslių ligos, šiandien dominuoja onkologinės ligos, ir jos sparčiai eina į priekį, – sakė pasitarimo iniciatorė Seimo pirmininkė Irena Degutienė. – Medicinoje, moksliniuose tyrimuose be klinikinio darbo tas procesas neįmanomas."

Jos teigimu, į Nacionalinį vėžio institutą būtų integruotas ir mokslas, ir praktika, ir pedagoginis darbas.

"Toks institutas turėtų užsiimti ir metodine organizacine veikla, dabar yra daug užleistų vėžio atvejų, nes onkologų nebeliko rajonuose. Šeimos gydytojams pritrūksta kvalifikacijos nustatyti ankstyvos stadijos vėžį. Tas metodinis vadovavimas, metodikų sukūrimas, stažuotės šeimos gydytojams Vėžio institute, pagaliau onkologinių ligų registras – visa tai būtų instituto veikla", – aiškino I.Degutienė.

Ji tvirtino, kad ją stebina SAM sprendimas atskirti mokslą nuo praktikos.

"Bet kurio mokslininko paklauskite, jeigu jis nėra teoretikas, ar įmanomas teorinis darbas be klinikos. Tikrai medicinoje neįmanoma. Būtų tikslinga turėti du šio instituto steigėjus, turėti finansavimą ir iš valstybės biudžeto, ir iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo", – dėstė mediko išsilavinimą turinti politikė.

I.Degutienė apgailestavo, kad klausimą išspręsti trukdo ambicijos ir sena Kauno bei Vilniaus medikų priešprieša.

Šiandien Seimui bus pateiktas nutarimo projektas dėl Nacionalinio vėžio instituto kūrimo. Anot I.Degutienės, jeigu šis nutarimas bus priimtas, SAM ir Vyriausybė turės peržiūrėti savo rekomendacijas.

Iškreipia visą sistemą

SAM viceministrė Janina Kumpienė teigė, kad Vyriausybės nutarimas, numatantis gydymo įstaigų reorganizavimą, jau priimtas.

"Ministerija tikrai neprieštarauja ir palaiko Nacionalinio vėžio instituto kūrimo Lietuvoje idėją. Tą grandį reikia tik stiprinti. Visoje Lietuvoje onkologija integruota į daugiaprofilines ligonines, tik Vilniuje ji yra Švietimo ir mokslo ministerijos kompetencija", – teigė ji.

Viceministrė atkreipė dėmesį, jog jokiame teisės akte nenurodyta, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšos galėtų būtų naudojamos tyrimams finansuoti.

Pasak J.Kumpienės, dabartinio Vilniaus universiteto Onkologijos instituto, kurio pagrindu norima steigti Nacionalinį vėžio institutą, vadovai kreipdavosi į SAM dėl investicijų, tačiau ši ministerija esą nieko negalėjo padėti. "Tam pinigų turėtų skirti Švietimo ir mokslo ministerija, bet ji turi kitų prioritetų", – svarstė viceministrė.

Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius pabrėžė, kad dabartinė tvarka iškreipia visą sistemą.

"Kiti institutai sėkmingai bendradarbiauja su gydymo įstaigomis. Sunku suvokti, kodėl tas institutas negali to padaryti", – stebėjosi patarėjas.

Be to, jis tvirtino, kad mokslininkų priežiūrą gauna tik ligoniai, kurie patenka į institutą. "Ligoniai, kurie nepatenka, negauna. Norime, kad mokslo laimėjimai būtų visai Lietuvai, o ne vienai įstaigai", – kalbėjo M.Marcinkevičius.

Anot jo, onkologiniams ligoniams pagalbą teikiančias įstaigas sujungus į vieną būtų racionaliau naudojamos laboratorijos, brangūs aparatai. "Per keletą metų, skaičiuojant su investicijomis, ekonominis efektas sudarys apie 50 mln. litų", – teigė patarėjas.

Keista reforma

Vilniaus universtiteto Onkologijos instituto direktorius Konstantinas Povilas Valuckas tvirtino, kad mokslui klinika reikalinga.

"Klinikoje gimusi idėja įgyvendinama institute. Čia realizuojamos diagnostikos ir gydymo naujovės", – tvirtino jis.

K.P.Valucko teigimu, nacionaliniai vėžio institutai yra dešimtyje ES valstybių. "Pas mus įstaiga skaldoma į dvi dalis. Galva nukertama nuo kūno. Kūnas integruojamas į Santariškių kliniką", – SAM siūlomą reformą apibūdino instituto vadovas.

Dauguma pasitarimo dalyvių svarstė, kad naujo instituto steigėjai turėtų būti ir SAM, ir Švietimo ir mokslo ministerija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra