Ant dar vienos revoliucijos slenksčio? Pereiti į pagrindinį turinį

Ant dar vienos revoliucijos slenksčio?

2008-01-05 09:00

Dėl karšto savo būdo gruzinai šalį stumia į dar didesnę krizę

Tbilisį supantys kalnai, pasipuošę baltomis sniego kepurėmis, snaudžia. Prieš daugiau nei dešimtmetį, pilietinio karo metu, juose buvo įtvirtintos artilerijos pozicijos, iš kurių miestas – kaip ant delno.
„Galėtų išleisti įstatymą, kad kas ketverius metus pas mus būtų ne rinkimai, o revoliucija – visi žinotų, kam ruoštis ir kada“, – prie vyno taurės juokavo viena gruzinė. Dar neseniai visoms posovietinėms valstybėms pavyzdžiu rodyta Gruzija atsidūrė ties vienu didžiausių išbandymų – šiandien vyksta pirmalaikiai šalies prezidento rinkimai.

Vietoje riaušių – mugė

Iš pirmo žvilgsnio įtampa Tbilisyje sunkiai pastebima. Prie parlamento, kur lapkričio 7 d. specialiosios pajėgos dujomis, guminėmis kulkomis ir lazdų smūgiais išvaikė taikius demonstrantus, vyksta kalėdinė mugė. Veikia ne tik prekybos palapinės, bet ir karuselės bei čiuožykla.

Šalia nuolat ūžiantis Rustavelio prospektas šviesų efektais lenkia ne tik Vilnių, bet ir daugelį kitų Europos miestų.

Tbilisis dar alsuoja Naujųjų metų dvasia, kurią sustiprina netrukus įvyksiančių gruziniškų Kalėdų laukimas. Didžiuma Tbilisio gyventojų pasinaudoję šventinėmis dienomis išvyko į užmiestį ar slidinėjimo kurortus. Jų vietas kavinėse užėmė rinkimų stebėtojai ir žurnalistai, kurių kaip niekad gausiai susirinko Gruzijoje.

Lėktuvas, skrendantis iš Vienos į Tbilisį, buvo sausakimšas. Vien iš Lietuvos į Gruziją stebėti rinkimų buvo pasiųsta daugiau nei šimtas parlamentarų, diplomatų, valdininkų, studentų.

M.Saakašvilis – visur

Iš posto pasitraukusio prezidento Michailo Saakašvilio rinkimų štabas – pačiame miesto centre, didžiulėje filharmonijoje. Pro langus šviečia didžiuliai plakatai, kuriuose – M.Saakašvilis, jo judėjimą palaikantis jaunimas. Visame Tbilisyje spindi Rožių revoliucijos lyderio veidas. Jis ir ant didžiulių sieninių plakatų, ir ant autobusų, net ant stulpų gausu M.Saakašvilio atvaizdų. Vienur jis statybininkas, kitur – darželio auklėtojas ar rūpestingas pensiono lankytojas.

M.Saakašvilio štabe tokių nuotraukų dar daugiau. Bet tik nedaugelis iš gausaus žmonių būrio į jas įsižiūri. Jie čia atėjo spręsti savo asmeninių problemų.

„Teisininkai ir parlamento nariai išklauso žmonių bėdas, bando padėti. Tai galimybė ne tik jiems, bet ir mums – atsižvelgdami į žmonių bėdas mes koregavome savo rinkimų strategiją“, – sakė buvęs Gruzijos vidaus konfliktų reguliavimo ministras, dabar oficialus M.Saakašvilio štabo atstovas Dato Bakradzė.

Jaunas, savimi pasitikintis puikia anglų kalba jis dėstė, kad rinkimų kampanija vyko pagal taisykles, o M.Saakašvilis yra vienintelis, kampanijos metu pabrėžęs pozityvumą, o ne negatyvumą, kaip kiti kandidatai.

Stabilumo garantas

„Gruzijai svarbus M.Saakašvilis, nes jis yra reformų tęstinumo garantas. Jei jis pralaimės rinkimus – mes rizikuojame ne tik reformomis, bet ir stabilumu“, – Gruzijos vėliavų ir M.Saakašvilio bei kitų kandidatų į prezidentus karikatūrų fone aiškino D.Bakradzė.

„Tikiuosi, kad jau per pirmą turą mes pasieksime pergalę, ir visos apklausos tai patvirtina“, – pasitikėjimo savo jėgomis neslėpė atstovas.

Ir iškart pridūrė, kad Gruzijai reikia stipraus prezidento, kuris sugebėtų įgyvendinti pradėtas reformas.

„Nenoriu už juos (opozicijos kandidatus – red. past.) balsuoti vien dėl to, kad jie pyksta ant M.Saakašvilio“, – savo pasirinkimą jaukioje, bet pernelyg vakarietiškoje Tbilisio senamiesčio kavinukėje aiškino Teona. Išsilavinimą užsienyje įgijusi ir dabar tarptautinėje organizacijoje dirbanti 27 metų mergina šiandien savo balsą atiduos už Rožių revoliucijos lyderį. Pasak jos, sunku nepastebėti, kiek jis padarė Gruzijai. Šalis pabudo iš sąstingio, korupcija sumažėjo, pradėjo plūsti užsienio investicijos ir t.t.

„Kodėl mes turime atiduoti visus savo darbo vaisius kažkam kitam“, – kalbėjo M.Saakašvilio rinkimų štabe besisukiojantys jaunuoliai, kurie patys dalyvavo Rožių revoliucijoje, kai po taikių protestų 2003 m. iš posto pasitraukė tuometinis Gruzijos prezidentas Eduardas Ševardnadzė ir jo vietą netrukus užėmė M.Saakašvilis.

Pripažins tik savo pergalę

„Jis prisigrobė valdžios, jis prisigrobė pinigų, jo šutvė nepajudinamai įsitvirtino“, – priekaištų M.Saakašviliui negailėjo vidutinio amžiaus taksi vairuotojas. Visas dvidešimt minučių, kol vežė iki jungtinės Gruzijos opozicijos kandidato Levano Gačečiladzės rinkimų štabo, esančio Tbilisio pakraštyje, jis be paliovos vardijo Rožių revoliucijos lyderio nuodėmes – nuo demokratijos suvaržymų iki politinių žmogžudysčių šešėlių.

„Gruzinai to nepamirš“, – jau išlipant apibendrino taksistas ir patikino, kad rinkimus laimės L.Gačečiladzė.
Šio rinkimų štabas įsikūręs gan apleistame dviejų aukštų pastate – buvusiame vaikų darželyje. Vidinės sienos nukabinėtos lapkričio 7-osios nuotraukomis. Patalpose gausu žmonių, bet jie nenori prašyti valdžios malonės. Jie pasiryžę veikti.

„Abejoju, ar bus antras rinkimų turas. M.Saakašvilis ir jo kompanija be abejonės falsifikuos rinkimų rezultatus. Jei jis to nesiims, laimėsiu aš“, – rėžė kiek nerangus, lūpą kramtantis ir tikriausiai rinkimų karštinės jau išvargintas L.Gačečiladzė.

Prieš tai jis išvardijo visas rinkimų kampanijos ydas. M.Saakašvilis esą panaudojo biudžeto pinigus savo prabangiai kampanijai (vežiojo savo gerbėjus ir rengė mitingus visoje šalyje) , naudojosi tarnybine padėtimi (sveikino šalį Naujųjų metų proga, nors jau buvo pasitraukęs iš prezidento posto). O štai opozicijai nuolat daromas spaudimas: neleista Tbilisyje kabinti rinkiminės agitacijos plakatų, provincijoje sulaikyti keli jos šalininkai ir pan.

„Mes nepulsime, kaip M.Saakašvilis, parlamento, bet bus bado streikai, demonstracijos“, – žurnalistų prirūkytoje spaudos konferencijų salėje veiksmų po rinkimų planą atskleidė L.Gačečiladzė.

Kartu politikas patvirtino, kad tapęs Gruzijos vadovu inicijuos konstitucinę reformą, panaikinsiančią prezidento instituciją.

„Aš ir vėl pakartosiu, kad man tai ne prezidento kampanija, o antras kovos etapas, kurio tikslas – demokratijos ir teisingumo triumfas Gruzijoje“, – pareiškė jis ir pridūrė, kad pats M.Saakašvilis ir jo režimo aukščiausi pareigūnai turės stoti prieš nešališką teismą.

Visi tapo politikais

Pasak Gruzijos strateginių ir tarptautinių tyrimų centro eksperto Arčilio Gegešidzės, ne tik M.Saakašvilis ar L.Gačečiladzė, bet ir kiti ne tokie populiarūs penki kandidatai į šalies prezidentus tikina ir yra patys įsitikinę, kad laimės rinkimus. Tai, anot analitiko, jų taktikos dalis.

„Kartu tai parodo, kokia stipri ir aktyvi konkurencija. Net neaišku, ar vyks antrasis rinkimų turas. Tad beveik neįmanoma atspėti, kas bus šių lenktynių nugalėtojas“, – įsitikinęs A.Gegešidzė.

Ir iškart pridūrė: „Jei laimės M.Saakašvilis, tada kyla klausimas – kokiu skirtumu. Bet svarbiausia, kad šis skaičius sutaptų su kitų pateikiamais duomenimis, o tarptautiniai stebėtojai nepasmerktų rinkimų kaip nesąžiningų ir nedemokratiškų. Nes tik tada opozicija sugebės pakelti ir išvesti mases į gatves.“

Gruzijoje reziduojantys diplomatai tvirtino, kad kol kas didelių rinkimų kampanijos pažeidimų neužfiksavo. Tiesa, pridūrė, kad po lapkričio 7-osios šalis labai susiskaldžiusi ir padėtis išlieka įtempta.

„Visi mes dabar tapome politikais, tarsi kitų reikalų neturėtume“, – atsiduso garbaus amžiaus Tbilisio gyventoja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų