Primena skiepų nuo gripo naudą | Diena.lt

PRIMENA SKIEPŲ NUO GRIPO NAUDĄ

  • 0

Prasidėjus gripo sezonui, daugėja ligonių, sergančių gripu ir kitomis peršalimo ligomis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena: reikia nelaukti, kol ligonių eilės nusidrieks prie gydytojų kabinetų, o iš anksto pasirūpinti savo sveikata ir pasiskiepyti.

Pernai sirgo mažiau

Pernai sergamumas gripu buvo žymiai sumažėjęs, tačiau šiemet, prognozuojama, jis vėl išaugs. Didelę įtaką sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sumažėjimui ankstesnio gripo sezono metu turėjo taikytos SARS-Cov-2 viruso plitimą ribojančios priemonės: kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, bendravimo ribojimas, rankų higiena ir kt. Dalis žmonių dėl karantino ir baimės užsikrėsti COVID-19 liga tiesiog nesikreipė į gydymo įstaigas, todėl kai kurie gripo atvejai nebuvo nustatyti.

Siekiant apsisaugoti nuo gripo sukeliamų komplikacijų, rekomenduojama skiepytis. COVID-19 liga ir gripas – kvėpavimo takų infekcijos, nuo kurių galima apsisaugoti dviem skirtingais skiepais.

Rizikos grupėms nemokama

NVSC primena, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų įsigyta vakcina nemokamai skiepijami rizikos grupių asmenys: 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantieji onkologinėmis, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais.

2021–2022 m. gripo sezonu valstybės lėšomis Lietuvoje buvo paskiepyti 170 153 asmenys.

Gripo sukeltas karščiavimas ar kitos komplikacijos nėštumo metu yra pavojingi vaisiui.

Gripas itin pavojingas nėštumo metu. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nėščiąsias išskiria kaip prioritetinę rizikos grupę, nors šios grupės skiepijimo aprėptys yra mažiausios. Gripo sukeltas karščiavimas ar kitos komplikacijos nėštumo metu, pavyzdžiui, pneumonija ir dėl jos besivystantis kvėpavimo nepakankamumas, yra pavojingi vaisiui. Komplikacijos gali tapti tiek apsigimimų, tiek hipoksinio smegenų pažeidimo, cerebrinio paralyžiaus ar priešlaikinio gimdymo priežastimi.

Skiepai rekomenduojami bet kuriuo nėštumo metu. Vakcina apsaugo ne tik pačią nėščiąją ir vaisių nuo gripo nėštumo laikotarpiu, bet ir būsimą naujagimį pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais. Lietuvoje 2021–2022 m. gripo sezonu pasiskiepijo 777 nėščiosios, tai sudarė 3,33 proc. visų besilaukiančių moterų.

Kada skiepytis?

Sezoninė gripo vakcina yra gyvybiškai svarbi, siekiant apsaugoti visuomenę nuo sunkių gripo formų, hospitalizacijos, komplikacijų ir mirties, ypač rizikos grupės asmenis. Gripo vakcinos efektyvumas priklauso nuo vakcinoje esančio ir aplinkoje cirkuliuojančio gripo viruso antigenų atitikties, nuo skiepijamų asmenų imuniteto būklės ir amžiaus. Vyresnio amžiaus asmenims, kurių daugiausia tarp priklausančiųjų rizikos grupei, patartina skiepytis vėliau – lapkritį–sausį. Skiepytis nuo sezoninio gripo tikslinga net iki gripo viruso cirkuliacijos pabaigos, nes taip galima apsisaugoti nuo sunkios ligos formos, galimų komplikacijų, lėtinių ligų paūmėjimo ar mirties. Pasiskiepijus imuninis atsakas susiformuoja po dviejų savaičių.

Visais atvejais dėl sezoninio gripo skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Siekiant apsisaugoti nuo COVID-19, gripo ir kitų ŪVKTI, rekomenduojamos ir kitos, tačiau veiksmingos priemonės: laikytis rankų, nosies higienos, vengti kontakto su sergančiu asmeniu, laikytis darbo ir poilsio režimo, būti fiziškai aktyviems.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS