Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B | Diena.lt

PROFESORIUS R. KĖVALAS PANEIGIA MITUS APIE SKIEPUS IR MENINGOKOKĄ B

  • 1

Jei vaiko imuninė sveikata stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepijimą per COVID-19 pandemiją galima atidėti. Meningokokine B infekcija gali susirgti tik maži vaikai. Tai tik keletas mitų, sklandančių viešojoje erdvėje, kuriuos paneigia Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas profesorius Rimantas Kėvalas.

Bus sunkiau atskirti

Pasak profesoriaus, artėja peršalimo ligų, gripo sezonas, šiemet prisidės COVID-19 infekcija, o nuo lapkričio iki ankstyvo pavasario kasmet padaugėja ir sergančiųjų meningokokine B tipo infekcija.

"Visų minėtų ligų pirminis simptomas toks pats – karščiavimas ir bendras negalavimas. Taigi bus iššūkis skubiosios pagalbos gydytojams, kurie turės atskirti mirtiną meningokoką B nuo kitų mažiau pavojingų ligų. Iki peršalimo ligų sezono pradžios rekomenduočiau tėvams pasikalbėti su šeimos gydytojais dėl vaikų skiepijimo pagal skiepų kalendorių, ar viskas atlikta pagal planą. Taip pat tėvams reikėtų pasitarti su šeimos gydytojais ir dėl mokamų skiepų, jeigu nepriklauso valstybės finansuojami", – pataria R.Kėvalas.

Visų minėtų ligų pirminis simptomas toks pats – karščiavimas ir bendras negalavimas. Taigi bus iššūkis skubiosios pagalbos gydytojams, kurie turės atskirti mirtiną meningokoką B nuo kitų mažiau pavojingų ligų.

Jis atkreipia dėmesį į keletą mitų, susijusių su skiepais ir meningokokine B tipo infekcija – liga, kuria sergamumas Lietuvoje – vienas didžiausių ES šalyse.

MITAS. Vaikas, kuris visą laiką augs saugioje aplinkoje, nelankys darželio, nesusitiks su bendraamžiais, nesusirgs meningokoku B.

Profesorius neįsivaizduoja situacijos, kur vaikui galėtų būti sukurta saugi aplinka. "Nors vaikas ir bus vienturtis, visą laiką gyvens namuose, nekeliaus, tėvai niekur nedirbs, jam vis tiek reikės socialinio bendravimo, eiti į mokyklą, tikėtina, kad vėliau – į universitetą arba į kariuomenę. Saugi aplinka šiuo atveju būtų kaip iš fantastinio filmo, nes tai yra neįmanoma", – sako gydytojas.

Jis prisiminė keletą meningokokinės B tipo infekcijos atvejų pavasarį, kai šalyje buvo paskelbtas karantinas: "Tuomet epidemiologiškai buvo saugi aplinka, daugelis iš mūsų buvome namuose, nereikėjo eiti į mokyklą. Tačiau net ir tuomet į Kauno klinikas iš skirtingų Lietuvos miestų buvo atvežti du paaugliai, sergantys sunkia meningokokine B infekcijos forma, daugybiniu organų nepakankamumu. Vos pavyko išgelbėti jų gyvybes."

Rimantas Kėvalas. Akvilės Snarskienės nuotr.

MITAS. Suaugusieji negali būti meningokokinės B tipo infekcijos nešiotojais, ją perduoda tik vaikai.

Pasak R.Kėvalo, apie 10 proc. visuomenės narių nešioja meningokoką B nosiaryklėje. "Tiek vaikai, tiek suaugusieji. Reikia atkreipti dėmesį, kad meningokokas B nėra vien tik vaikų infekcija. Infekciją gali nešioti ar ja užsikrėsti visų amžiaus grupių žmonės", – atkreipia dėmesį profesorius.

MITAS. Meningokoko B įmanoma išvengti, jeigu vaikas bus maitinamas sveikais produktais, daržovėmis, vaisiais, o jo imuninė sistema – stipri.

Profesoriaus teigimu, kad ir kaip būtų keista, absoliuti dauguma atvejų, su kuriais jis susidūrė, baigėsi didžiulėmis komplikacijomis ar net mirtimi, buvo beveik iki šiol nesirgę vaikai, kurių imuninė sistema gera.

"Mes nežinome, kaip mūsų imuninė sistema sureaguos, kai organizmas susidurs su meningokoku. Kartais geras imunitetas gali suvaidinti meškos paslaugą ir organizmas pernelyg audringai sureaguos ir kils  skaudžių padarinių, tokių kaip uždegimu pasireiškiantys veiksniai, organų pažeidžiamumas", – sako Vaikų ligų klinikos vadovas.

MITAS. Meningokoku B gali susirgti tik kūdikiai ir vaikai iki penkerių metų.

R.Kėvalas siūlo pažvelgti į pastarųjų dešimties metų sergamumo Lietuvoje duomenis. "Vaikai iki penkerių metų sudaro apie 50 proc. visų sirgusių meningokoku B. Likusi dalis – vyresni ir nemaža grupė jau suaugusių žmonių, kuriems daugiau nei aštuoniolika metų. Panaši situacija yra ir su mirštamumu – apie 50 proc. visų mirčių sudaro vaikų iki penkerių metų, kita grupė – jaunuoliai ir suaugusieji", – teigia gydytojas.

Pernai meningokoku B Lietuvoje sirgo 37 asmenys, iš kurių beveik pusė – vaikai iki šešerių metų amžiaus. Iš 37 sirgusiųjų šeši asmenys mirė.

MITAS. Meningokoko B komplikacijos kaip gripo – didžiausia galima grėsme gali būti plaučių uždegimas.

Profesorius atkreipia dėmesį, kad meningokokas B yra bakterija, o gripas yra virusas – tai esminis skirtumas. "Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad apie 20–25 proc. sirgusiųjų meningokoku B lieka liekamieji reiškiniai – fizinė negalia dėl odos randų, inkstų funkcijos sutrikimas ar galūnių amputacijos, nes labai sutrinka kraujotaka. Neretai lieka ir neurologinių komplikacijų nuo meningokokinio meningito, kaip klausos, motorikos, pažinimo sutrikimai", – pasakoja gydytojas.

Naujausi tyrimai rodo, kad net ir tie žmonės, kurie persirgo meningokoku B be fiziologinių pakitimų, po daugelio metu jautė prastesnę savivertę, gyvenimo kokybę.

"Lyginti meningokoko B ir gripo komplikacijas tas pats, kaip aviakatastrofą, kai didžiuliu greičiau krentame žemyn, palyginti su elementariu automobilių susidūrimu. Padariniai visiškai skirtingi", – teigia R.Kėvalas.

MITAS. Daug įskiepijamų vakcinų vieno vizito metu apkrauna imuninę sistemą.

Tėvai profesoriaus dažnai klausia, kodėl per pirmus vaiko gyvenimo mėnesius skiriama tiek daug vakcinų. "Todėl, kad nuo pat mažų dienų būtų įgyjamas stipresnis imunitetas užkrečiamosioms ligoms. JAV miesto San Diego biologijos instituto imunologai ištyrė, kad vienuolika vakcinų įskiepyti vaikai panaudoja tik 0,01 proc. imuninės sistemos išteklių. Mažas vaikas vienu metu gali reaguoti į šimtus tūkstančių skirtingų mikroorganizmų. Imuninė sistema pagal vakcinacijos kalendorių tikrai nėra išderinama ir viskas yra racionaliai apskaičiuota", – teigia vaikų gydytojas.

MITAS. Skiepytis nuo meningokoko reikia tik vykstant atostogauti į kitas šalis, Lietuvai ši infekcija neaktuali.

"Lietuvoje ir Europoje, JAV, Kanadoje paplitęs meningokoko B serotipas, todėl mūsų šalyje rekomenduojama skiepytis nuo meningokoko B. Tačiau jeigu vyksite į Afriką, Braziliją ar Japoniją, kur labiau paplitęs C serotipas, rekomenduojama pasiskiepyti ir nuo minėtos serogrupės", – pataria R.Kėvalas.

Lietuvoje ilgą laiką buvo fiksuojama daugiausia susirgimų meningokoko B infekcija iš visų ES šalių. Naujausiais 2018 m. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, daugiausiai ligos atvejų fiksuojama Airijoje (1,71 atvejo 100 tūkst. gyventojų), Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje (1,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų), Nyderlanduose (1,17 atvejo 100 tūkst. gyventojų). Remiantis šia statistika, matyti, kad skiepytis nuo meningokoko B svarbiau gyvenant Lietuvoje, o ne vykstant atostogauti.

MITAS. Per COVID-19 pandemiją skiepus galima atidėti ir palaukti saugesnio laiko.

Pasak R.Kėvalo, negalima ignoruoti Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus sudaryto plano, parengto atsižvelgiant į pasaulines praktikas. "Tėvams rekomenduočiau pasitarti su šeimos gydytoju dėl vaikų skiepų. Pasikalbėti ne tik dėl skiepų kalendoriuje nurodytų vakcinų, bet ir dėl mokamų. Pavyzdžiui, meningokoko B vakcina nemokamai skiepijami tik vaikai, kurie gimė nuo 2018 m. liepos 1 d. Tačiau didelė dalis vyresnių vaikų ir toliau išlieka rizikos zonoje", – sako profesorius.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

kEPALUI-SLĖPKIS

Pasaulyje nuo Honkongo gripo mirė daugiau žmonių, nei nuo šitos koronos

SUSIJUSIOS NAUJIENOS