Vilnietė Daiva – pirmoji, sudalyvaus tyrime, kokio Lietuvoje nebuvo. Sakė, kad šiek tiek jaudinasi.
Startuoja tarptautinis žmogaus biologinės stebėsenos tyrimas. Iš kraujo ir šlapimo mėginių bus tiriama, kokios kenksmingos cheminės medžiagos kaupiasi organizme.
„Smalsu sužinoti, nes niekada nesu to dariusi“, – sakė Daiva.
„Lietuvoje iki šiol nebuvo monitoruojamas žmogus dėl pavojingų cheminių medžiagų koncentracijos“, – teigė NVSPL direktorės pavaduotoja Rosita Marija Balčienė.
„Pagrindinės nustatomos medžiagos bus metalų ir metaloidų koncentracijos – tai yra natūrali mūsų evoliucijos dalis. Kitos medžiagos, kaip ftalatai, dioksinai, polifluorinti organiniai junginiai – jas pavadinčiau mūsų civilizacijos kaina“, – tikino LSMU Neuromokslų instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui Rima Naginienė.
Tokios medžiagos neyra – kaupiasi tiek aplinkoje, tiek žmonėse.
„Teflonines keptuves reikėtų pakeisti“, – sakė R. Naginienė.
„Visa tai turi įtakos ne tik fiziologijai, bet ir genetikai“, – tikino sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė.
Stebima, jog daugėja tam tikrų vėžinių susirgimų – specialistai pirštu beda į tokių medžiagų kompleksinį poveikį.
„Automatinė pagalbinė įranga skirta mėginių paruošimui. Kadangi iki šiol nebuvo tokių tyrimų, tai visa komanda dirba, kad sukurtų metodus tyrimams“, – pasakojo NVSPL Cheminių tyrimų skyriaus vedėja Toma Petrulionienė.
Anot pašnekovės, pati įranga kainavo virš milijono eurų.
Išsitirti chemines medžiagas kvietimo galite sulaukti ir jūs.
„Kreipėmės į Registrų centrą – suformavo kvietimus, jie atsitiktinai atrinko tiek pat vyrų, moterų“, – tvirtino R. M. Balčienė.
Bus kviečiami reprodukcinio amžiaus gyventojai nuo 18 iki 39 metų – atsitiktine tvarka.
„Ketvirtadienį pradėjome siųsti registruotus laiškus Panevėžio ir jo rajono gyventojams, taip pat Alytaus“, – aiškino R. M. Balčienė.
„Žmonės gaus laiškus, atvyks į punktus – iš jų bus paimamas kraujas, tai darysime savo punktuose“, – pasakojo NKC direktoriaus pavaduotojas medicinai Edgaras Narkevičius.
„Tai yra labai unikalu – ne visiems pasiseks“, – samprotavo R. Naginienė.
„Bus galima atrinkti tam tikras rizikos grupes, žmones ar regionus, kur vienos ar kitos medžiagos turi didesnę įtaką. Galbūt apsaugoti tuos regionus“, – kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė.
Taigi, ir regionuose veikianti pramonė, gamyklos bus po padidinamuoju stiklu.
„Jeigu yra ekcesas – ūminis apsinuodijimas, jeigu žmogus galvoja, kad yra pažeistas vienokios ar kitokios medžiagos, tai turėsime populiacijos statistinį vidurkį – galėsime palyginti“, – gydytojas toksikologas Robertas Badaras.
„Kai buvo gaisras ar gyvsidabris Ukmergėje, pavyzdžiui“, – paaiškino NVSPL direktorės pavaduotoja.
Iš viso per tris metus taip ištirti planuojama 1,8 tūkst. gyventojų. Kokia nauda tiems, kas dalyvaus?
Anot specialistų, dalyvis taip pat gaus tyrimo rezultatus – ir pastarieji bus tokie išsamūs, kur niekur kitur taip neišsitirsi. Dėl rezultatų bus galima konsultuotis su savo gydytoju.
„Vieno žmogaus ištyrimas kainuoja virš tūkst. eurų, kadangi daug cheminių analičių“, – teigė NVSPL direktorės pavaduotoja.
Valstybei tyrimai kainuos apie 200 tūkst. eurų. Tyrimo rezultatai bus svarbūs ir Europai – sprendžiant, kaip sumažinti kenksmingų medžiagų kosmetikoje, maiste, aprangoje, avalynėje, automobiliuose ir kad namų apyvokos reikmenys būtų saugesni.
„Dėl plastiko – tai kaip nesimato, tai ir neatrodo, kad naudoji kažką, kas galėtų pakenkti“, – kalbėjo tyrimo dalyvė Daiva.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Mažų mažiausiai plastiką buityje rekomenduojama pakeisti stiklu.
„Turi žinoti, kas yra, kad galėtum vertinti – gerai ar blogai. Bazinį lygį turi žinoti, kaip moksleivis, kiek pasiruošęs egzaminui. Bet nebus, kad nueisi prie ministerijos ir tau 10 balų pakels – čia objektyvūs tyrimai. Mokslas tuo ir gražus, nes jis objektyvus“, – aiškino gydytojas toksikologas Robertas Badaras.
Anot R. Badaro, įranga galėtų pasitarnauti ir nustatant psichoaktyvias medžiagas.
Tokie pat tyrimai bus atlikti 22 Europos šalyse. Duomenys jau renkami Estijoje, Lenkijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Izraelyje – kitos valstybės prisijungs artimiausiu metu.
Naujausi komentarai