-
Šilumos tiekėjai apie dosnias kompensacijas: kaip į kiaurą maišą 3
Sostinėje gyvenanti Genovaitė sako, kad tik kompensacija šį šildymo sezoną padėjo išgyventi. Dabar už sutaupytus eurus pirks gėlių.
Net ir šeima su vidutinėm pajamom turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją.
Dujoms pabrangus penkis kartus, o biokurui dvigubai, sąskaitos už šildymą taip pat išaugo kelis kartus. Jos pribloškė net ir gerai uždirbančius. Gyventojams pasiūlytos kompensacijos, skaičiuotos ne pagal turimą turtą, kaip anksčiau, o pagal pajamas ir išlaidas.
„Net ir šeima su vidutinėm pajamom turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją. Turbūt ne pajamų riba yra, o išlaidų. Bet kuriuo atveju, išlaidos negali viršyti 10 proc. atskaičius valstybės remiamas pajamas“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Svetlana Kulpina.
22 mln. eurų – tiek per pirmus šių metų mėnesius išmokėta kompensacijų. Daugiau nei per visus pernai metus. O kompensacijas gavusių, palyginti su praėjusiais metais, padaugėjo net 60 proc. – iki 153 tūkst. gyventojų. Tiek, kiek turi trečias pagal dydį miestas Lietuvoje – Klaipėda.
Pasinaudojo ne visi, kurie galėjo. Vieni nesuprato sudėtingo apskaičiavimo mechanizmo, kiti nespėjo, kaip pensininkė Teresė.
„Sumokėjau pusę pensijos, nes nebuvo jokios kompensacijos. Tiesiog per vėlai kreipiausi“, – teigė Teresė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Gyventojams, kad sąskaitas už šildymą galėtų susimokėti, taikytos ne tik kompensacijos. Vyriausybė nuo sausio patvirtino nulinį PVM tarifą šildymui. Biudžetui tai kainavo apie 23 mln. eurų. Ši nuolaida taikyta visiems buitiniams vartotojams. Buvo nepatenkintų, mat perskaičiavus PVM lengvatą, kai kam nebepriklausė kompensacija.
„Jeigu dėl PVM tarifo įtakos žmogui sąskaita sumažėjo taip, kad jo 10 proc. pajamų neviršija, tai kompensacinis mechanizmas tokiu atveju ir negalioja“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Mes nesprendžiam priežasties, o tik finansuojam pasekmes.
Daugiausiai kompensacijų prašė ir gavo Visagino gyventojai – kas penktas. Toliau – Biržų, Naujosios Akmenės, Anykščių, Druskininkų, Birštono gyventojai. Mažiausiai kompensacijų skirta Kazlų Rūdos, Alytaus, Šilalės gyventojams.
„Kaip į kiaurą maišą, užburtas ratas, nes mes nesprendžiam priežasties, o tik finansuojam pasekmes“, – sakė šilumos tiekėjų asociacijų vadovas Valdas Lukoševičius.
Šilumos tiekėjų vadovas sako, kad milijonus vertėtų leisti ne kompensacijoms mokėti, o šildymo kainoms mažinti.
„Gamtinių dujų reikia atsisakyti. Kaip galim greičiau atsisakyti? Labai paprasta: žiemą yra kol kas vienintelis receptas – statyti biokuro katilines, elektrines, bet staigiai, su parama, kad metalo kaštai nebūtų per dideli“, – aiškino V. Lukoševičius.
Nuo birželio padidinus valstybės remiamų pajamų dydį į pašalpas ir kompensacijas galės pretenduoti dar daugiau žmonių.
-
Norite gauti kompensaciją už šildymą? Paskubėkite! 1
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, gyventojai vis dar gali kreiptis dėl kompensacijų. Be to, dar viena gera naujiena – nepaisant to, kad šildymo sezonas yra brangus, didelei daliai žmonių pajamas pavyko apsaugoti ir amortizuoti šildymo kainas.
„Matome statistiką ir lygindami ją su 2021-aisiais metais, matome, kad besikreipiančių žmonių dėl kompensacijos skaičius išsaugo apie 40 proc. Vadinasi, tie žmonės, kurie kreipiasi kompensacijos už savo šildymo sąskaitas, nemoka daugiau negu 10 proc. pajamų jau išskaičius valstybės remiamus pajamų dydžius. Jei mes kalbėtume apie vieną namų ūkį, kur gyvena vienas pensijinio amžiaus žmogus, gaunantis vidutinę pensiją, tai jo šildymo sąskaita pagal naują formulę, kurią priėmėme dar praėjusiais metais, neturėtų viršyti 10 eurų ir 20 centų. Vadinasi, tų žmonių, kurie kreipėsi, – 40-čia procentų daugiau gavėjų, pajamas pavyko apsaugoti. Ir tokiu būdu šildymo kainos nepaveikė jų namų ūkių biudžetų taip stipriai. Vis dar galima kreiptis internetu spis.lt arba į savo savivaldybes. Priminsiu, kad kompensacija gali būti skirta už du praėjusius mėnesius. Jei tie žmonės, kurie dar nesikreipė, suskubs iki vasario mėnesio pabaigos, kompensaciją galės gauti ir už sausio mėnesį, ir tris mėnesius į priekį“, – sakė ministrė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
95 proc. prašymų dėl kompensacijų buvo patenkinti, kas nutiktų, jei savivaldybėse pritrūktų lėšų padengti šioms kompensacijoms? M. Navickienės teigimu, kompensacijoms yra skirta apie 16 milijonų eurų. Pasibaigus šiam šildymo sezonui bus galima įvertinti, kiek realiai kainavo šis išplėtimas valstybės remiamų pajamų dydžio įtakos žmonių pajamoms. Tačiau, pasak ministrės, pirmo mėnesio statistika yra per ankstyva sakyti, ar 16 milijonų eurų pakaks, bet savivaldybės galės naudoti piniginei socialinei paramai skirtas lėšas tam, kad padengtų išaugusius kompensacijų kaštus.
Jei žmogus turi kažkokį žemės gabaliuką ar sodą ir galvoja, kad dėl to jam nepriklausytų išildymo kompensacija, tai yra netiesa. Tikrai visus raginu kreiptis.
„Per ekstremalią situaciją gali kreiptis visi, nes nėra vertinamas žmogaus turtas. Tai, jei žmogus turi kažkokį žemės gabaliuką ar sodą ir galvoja, kad dėl to jam nepriklausytų išildymo kompensacija, tai yra netiesa. Tikrai visus raginu kreiptis. Šita aplinkybė nėra vertinama. Na, o išaugęs besikreipiančių skaičius leidžia daryti išvadą, kad praėjusiais sezonais ar senesniu laikotarpiu ne visi žmonės žinodavo, kad jiems gali priklausyti kompensacija. Buvo mitas, kad ji priklauso tik socialiai pažeidžiamiems, vyresniems asmenims ar kitoms pažeidžiamoms grupėms. Tikrai dėl šildymo kompensacijos gali kreiptis visi. Šeimos, auginančios vaikus, ir tų namų ūkių sudėtis taip pat turi įtakos, kad bendra pajamų suma neturėtų būti viršijanti 10 proc., išskaičiavus valstybės remiamas pajamas už šildymą“, – aiškino ji.
Pasak M. Navickienės, nesvarbu, kokiu kuru šildomi namai, nes visoms kuro rūšims šildymas yra kompensuojamas. Dėl kompensacijų besikreipiančių žmonių skaičius labai stipriai išaugo Pagėgių seniūnijoje – trylika kartų daugiau nei praėjusiais laikotarpiais. Pavyzdžiui, Vilniuje išaugo keturis kartus. Tarp mažiausiai besikreipiančių – Alytaus rajono savivaldybė.
Lyginant su 2021-ųjų metų gruodžio mėnesiu, prašymų skaičius dėl kompensacijų išaugo penkis kartus – daugiau nei 30 tūkst. gruodžio mėnesį ir 127 tūkst. sausį.
„Visus tuos, kurie to nepadarę, raginu kreiptis jau dabar, nes aktualiausia žmogui kompensuoti išlaidas yra tada, kai jis gauna sąskaitas“, – teigė M. Navickienė.